Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil Çayının Faydaları ; Zencefil çayı faydaları arasında iltihabı azaltma, ağrıyı yatıştırma, sindirime yardımcı olma ve daha fazlası yer alır.

Zencefil kökü, hafif tatlı, hafif baharatlı bir tat için aromalı çay karışımlarına eklenebilen popüler bir baharattır. Zencefil kökü Güneydoğu Asya kökenlidir ve yüzyıllardır bitkisel tıpta mide bulantısından hazımsızlığa ve soğuk algınlığına kadar çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bugün, zencefilin çok yönlü faydalı özellikleri, bu eşsiz baharatla ilgili bilimsel araştırmalarla desteklenmiştir. Zencefil, gevşek yaprak çay karışımlarında yaygın bir bileşendir ve hem kafeinli hem de bitki çaylarında bulunabilir.

1. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir. (Zencefil Çayının Faydaları)

Zencefil, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve sizi güvende ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir . Zencefil, tehlikeli patojenleri önlemeye ve sizi güvende ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Zencefil, anti-inflamatuar etkileri sayesinde bağışıklık sisteminizi uçtan uca tutmanıza da yardımcı olabilir.

2. Bilişsel İşlevi İyileştirir.

Zencefilin bilişsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Bir fincan zencefil çayı konsantrasyonu ve odaklanmayı artırmaya ve enerjiyi artırmaya yardımcı olabilir . Zencefil yüzlerce yıldır bitkisel tıpta beyin gücünü artırmak için kullanılırken, son araştırmalar zencefilin bilişsel faydalarının bilimsel kanıtlarla desteklendiğini göstermiştir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, zencefil tüketmenin orta yaşlı kadınlar arasında hem dikkat hem de bilişsel işleme yeteneklerine yardımcı olabileceğini gösterdi . Zencefilin ayrıca Alzheimer ve diğer dejeneratif nörolojik hastalıklar söz konusu olduğunda olası olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir . Zencefil, beyin hasarını hafifletmeye ve hafıza bozukluğunu iyileştirmeye bile yardımcı olabilir .

3. Enflamasyonu Azaltır. (Zencefil Çayının Faydaları)

Zencefil çayının da iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir ve güçlü anti-inflamatuar etkileri nedeniyle yüzyıllardır bitkisel ilaçlarda kullanılmıştır. Son araştırmalar zencefilin güçlü anti-inflamatuar özellikler içerdiğini iddia ediyor .

4. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı ile savaşır.

Bir fincan zencefil çayı, soğuk algınlığı ve ağrılı boğaz ağrısı semptomlarını önlemeye yardımcı olabilir . Özellikle zencefil, boğaz ağrısı gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özellikler içerir . Zencefil ayrıca solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir .

5. Adet Ağrısını Giderir.

Adet ağrısı çekiyorsanız, bir fincan zencefil çayı semptomları tedavi etmeye ve krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Aslında, bir çalışma zencefil tüketmenin ibuprofen gibi ağrı kesicileri almak kadar etkili olabileceğini öne sürüyor . Başka bir çalışmada zencefilin adet ağrısının hem süresini hem de yoğunluğunu başarılı bir şekilde azalttığı gösterilmiştir .

6. Sindirime Yardımcı Olur. (Zencefil Çayının Faydaları)

Zencefil çayı güçlü bir sindirim yardımcısıdır . Araştırmalar zencefil tüketmenin gastrointestinal semptomları iyileştirmeye ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor . Yatıştırıcı, faydalı özellikleri nedeniyle, bir fincan zencefil çayı, zengin bir yemekten sonra veya sindirim sorunları yaşadığınızda içmek için harika bir fikirdir.

7. Mide bulantısını yatıştırır.

Bir fincan zencefil çayı mide bulantısını yatıştırmanın ve mide bulantısını sakinleştirmenin kolay ve etkili bir yolu olabilir. Zencefilin hamilelikle ilişkili mide bulantısını ve sabah bulantısını yatıştırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir ve mide bulantısı yaşıyorsanız veya mide bulantısı yaşıyorsanız daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir . Zencefil çayı mide bulantısını yönetmenin ve mide bulantısını yatıştırmanın kolay ve lezzetli bir yoludur.

8. Kas Ağrısını Azaltır.

Zencefilin ayrıca ağrıyı azaltmaya ve ağrıyan kasları yatıştırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yakın tarihli bir araştırma, zencefil tüketmenin , egzersizin neden olduğu kas ağrısını ve ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olabileceğini buldu . Zencefilin ayrıca kronik yaralanmalardan ve hastalıklardan kaynaklanan ağrıların tedavisine yardımcı olduğu gösterilmiştir . İster egzersiz rejiminizi tamamlayan bir çay arayan bir sporcu olun, ister sadece ağrıları ve ağrıları yatıştırmak istiyorsanız, bir fincan zencefil çayı kas ağrısını tedavi etmenin harika bir yolu olabilir.

9. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir. (Zencefil Çayının Faydaları)

Antioksidanları ve antienflamatuar özellikleri sayesinde zencefil, belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmalar zencefilin vücutta kanser hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir . Zencefil kanseri önlemek için tek başına yeterli olmasa da, bir fincan zencefil çayı sizi sağlıklı tutmada ve dejeneratif hastalıklardan korunmada küçük bir rol oynayabilir.

10. Ağız Sağlığına İyi Gelir.

Bir fincan zencefil çayının dişlerinize iyi gelebileceğini biliyor muydunuz? Zencefil, zararlı oral patojenleri öldürmeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antifungal özellikler içerir . Bu, genel sağlığınızı iyileştirmenize ve dişlerinizi güvenli ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır.

Farklı türde zencefil çayını nasıl hazırlayacağınız, karışımdaki diğer bileşenlerin ne olduğuna bağlı olacaktır. Bitkisel ve siyah çaylarda, en lezzetli fincan için çay yapraklarını demlemek için kaynar su kullanmanızı öneririz. Yeşil çay için ise, kaynayan fakat buharlaşmayan daha soğuk su kullanmalısınız. Çayı zencefil ile ne kadar uzun süre demlerseniz, baharatlı-tatlı zencefil aroması o kadar belirgin olacaktır. Zencefilli yeşil çayları yaklaşık iki dakika, zencefilli siyah çayları üç ila beş dakika ve zencefilli bitki çaylarını beş dakika veya daha fazla demlemelisiniz. Ekstra bir vuruşla zencefil çayı arıyorsanız, Atomic Gold gibi bitkisel karışımları on dakikaya kadar demleyebilirsiniz!

Hangi yiyecekler dişleri lekeliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir