Yüz Maskesi Nedir? Faydaları ve Türleri Nelerdir?

Cilt bakımı rutininizi yükseltmek için yüz maskesi gibisi yoktur. Doğru maske sadece hoşgörülü bir tedavi değildir – aynı zamanda kuruluk ve dehidrasyondan büyük gözenekler ve akneye kadar önemli cilt sorunlarının üstesinden gelebilir. Yüz maskesini ne sıklıkla kullanacağınızı öğrenmek ve benzersiz ten renginiz için doğru olanı seçmek için okumaya devam edin.

Yüz Maskesinin Faydaları 

Tıpkı bir serum veya nemlendirici gibi, yüz maskesi de bir cilt bakım aracıdır. Genel sağlığını iyileştirmek için cilde son derece konsantre aktifler, vitaminler ve besinler sağlar. Aradaki fark: Yüz maskeleri tıkayıcıdır. Yararlı bileşenleri kilitleyen ve daha verimli bir şekilde emmelerine olanak tanıyan fiziksel bir bariyer oluştururlar.Yüz maskeleri, cildinize anında destek vermek için aralıklı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Yüz Maskesi Türleri

Bu kadar çok seçenek varken, sizin için doğru yüz maskesini nasıl seçersiniz? İşte her tür hakkında bilmeniz gerekenler.

Kuru cildi nemlendirin
Geniş gözenekleri iyileştirin
Cilt dokusunu iyileştirin
Fazla yağı ve kiri emdirin
Tıkalı gözenekleri açar
İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirin
Esnekliği artırın
Kesintilerin görünümünü iyileştirin
Koyu lekeleri aydınlatın

Krem

Zengin bir nemlendiricinin dokusunu düşünün, krem bazlı bir maskenin verdiği hissi tanımlamanın en iyi yolu budur. Bu yüz maskeleri cilde nem ve besin eklemek için harikalar yaratarak cilde dolgun ve sulu kalmasına yardımcı olur.

Jel

Jel maskeler ise reçel veya jöle kıvamına sahiptir. Hafif yapısı ile normal ve yağlı cilt tipleri için mükemmel bir seçimdir. Pek çok jel maske, yağı en aza indiren ve gözenekleri sıkılaştıran ahududu ve böğürtlen gibi büzücü maddeler içerir. Diğerleri, kuru ve susuz cildi yenileyen taş mahsulü ve bal gibi yatıştırıcı ve nemlendirici bileşenlerle formüle edilmiştir.

Kil

Kilin sivilceye yatkın ciltler için mucize bir çözüm olduğu bir sır değil. Kil, emici, peeling ve sıkılaştırıcı özellikleriyle sivilcenin temel nedenlerini ortadan kaldırmanın yanı sıra aşırı yağ ve iltihaplanma gibi devam eden semptomları tedavi eder.

Peeling

Peeling maskeleri, ölü cilt hücrelerini temizlemek ve cildinizin doğal yenilenme sürecini iyileştirmek için formüle edilmiştir. Bu tür bir yüz maskesi, ölü deri hücrelerini çözmek ve bunları cilt yüzeyinden temizlemek için alfa hidroksi veya beta hidroksi asitler kullanan bir kabuk şeklini alabilir. .

Yüz Maskesini Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Artık temelleri öğrendiğinize göre, ne sıklıkla bir yüz maskesi kullanmalısınız? Cilt bakımı rutininize haftada bir veya iki kez yüz maskesi eklemenizi öneririz. Maskeleme, temizlik, tonlama ve yüz esansının uygulanmasını takip etmelidir. Bu adımlar kirleri ve fazla yağı temizler, temel bir nemlendirme katmanı sağlar ve cildinizi yüz maskenizin faydalarını daha iyi emmesi için hazırlar.

Hazır olduğunuzda, yüz maskesini doğru şekilde uygulamak için şu ipuçlarını izleyin:

1. Maskeyi Eşit Olarak Uygulayın

Bir inç kalınlığındaki bir ürün katmanına katlanmak cazip gelebilir, ancak daha fazlası mutlaka daha iyi değildir. Doğru sonuçları elde etmek için çeyrek büyüklükte bir miktar yeterlidir. Bu miktarın tüm yüze “külotlu çorap kadar ince” bir tabaka halinde eşit şekilde uygulanmasını tavsiye ediliyor. Uzman ipucu: Rutininizin bu bölümünün faydalarını artırmak için yüz masajı tekniklerini kullanın.

2. Boynunuzu Ve Dekoltenizi Dahil Etmeyi Unutmayın

Bu çeyrek büyüklükteki miktar, boynunuzu ve dekoltenizi de içerecek kadar yeterli. Bu bölgeler, çevresel strese maruz kalmaları nedeniyle yüzün görünür yaş belirtilerini çok daha erken alır ve cilt bakımı rutininde kolayca unutulurlar. Yüz maskesi uygulamanıza dahil ederek bu bölgelere biraz daha dikkat edin.

3. 5-10 Dakika Açık Bırakın

Çoğu maske 10 ile 15 dakika arasında tutulabilir, ancak süre maskeden maskeye değişebilir. Bazı yüz maskeleri hızlı hareket eder ve kısa bir süre sonra çıkarılabilir; diğerleri, siz uyurken cildinizi derinlemesine nemlendirmek için bir gecelik tedavi olarak bırakılabilir. Her zaman belirli bir ürününüzü uygulama talimatlarını gözden geçirmenizi tavsiye ederiz, böylece onu kaldırmak için en doğru zamanı bilirsiniz.

4. Nemli Bir Bezle Yavaşça Çıkarın

Yüz maskenizin faydalarını agresif bir şekilde ovalayarak geri almayın. Bunun yerine, cildinize karşı hassas olun. Maskeyi yüzünüzden nazikçe çıkarmak için ılık su kullanın. El bezi kullanmayı seçerseniz temiz olduğundan ve cildinizi tahriş etmeyecek yumuşak liflere sahip olduğundan emin olun.

Yüz Maskelerinizi Nasıl Karıştırır Ve Eşleştirirsiniz?

Şimdi, işin eğlenceli kısmı. En sevdiğimiz maskeleme yöntemlerinden biri, çeşitli tedavileri katmanlaştıran ve karıştıran karışımlardır.

Katmanlama

Maske katmanlama, bir maskenin uygulanmasını ve ardından başka bir maskenin doğrudan üstüne katmanlanmasını içerir. Bu tekniğin püf noktası, birbirini tamamlayan iki yüz maskesi seçmektir. Karşıt maskeleri katmanlandırırsanız (örneğin, nemlendirici bir maske üzerine bir kil maskesi), faydalarını ortadan kaldırırsınız (kil maskesi, altındaki nemlendirici maskeden gelen tüm nemi emer). Bunun yerine, sonuçlarınızı optimize etmek için birlikte çalışacak bileşenlere sahip ürünleri arayın.

Çoklu Maskeleme

Çoklu maskeleme, yüzünüzün belirli bölgelerine aynı anda farklı maskeler uygulamayı içerir. Bu, aynı anda birden fazla cilt sorununu çözmenize olanak tanır. Örneğin, karma bir cildiniz varsa, kuru yanakları derinlemesine nemlendirecek bir nemlendirici maske ile eşleştirilmiş T-Zone’unuzdan fazla yağı emecek bir yağ kontrol maskesi seçmek isteyebilirsiniz.

Birbiri Ardına

Ayrıca arka arkaya iki yüz maskesi de uygulayabilirsiniz. Önce bir maske uygulayın, çıkarın ve hemen ardından ikinci maskeyi uygulayın. Bu teknik için, ilk maskenizi ek faydalar sağlayacak bir maskeyle takip etmek en iyisidir.

Cilt Tipinize En Uygun Yüz Maskesi

Her seferinde bir maske kullanmayı tercih ediyorsanız, cilt tipinize ve cilt sorunlarınıza uygun doğru yüz maskesini seçmeniz önemlidir.Her cilt tipi için önerilerimiz:

Kuru Cilt: Çilek Ravent Maskesi
Yağlı Cilt: Narenciye ve Karalahana Güçlü C + E Maske
Normal Cilt: Taş Kırpma Maskesi
Karma Cilt: Balancing Masque Duo
Hassas Cilt: Sakin Cilt Arnika Maskesi

Ve belirli cilt sorunları ve rahatsızlıkları için:

Akne: Akne Gelişmiş Arındırıcı Maske
Yaşlanan Cilt: Kar Mantarı ve Reishi Mantarı Maskesi
Hiperpigmentasyon(C,lt Lekeleri): Parlak Cilt Maskesi
Büyük Gözenekler: Ahududu Gözenek Arındırıcı Maske
Donukluk: Kireç Uyarıcı Maske

Favori maske karışımlarınız var mı? Onları duymak isteriz! Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın.

Gül Suyunun Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir