Yürümeye Başlayan Çocuklarda Saldırganlık

Yürümeye Başlayan Çocuklarda Saldırganlık.  Yürümeye başlayan çocuk saldırganlığı genellikle bir öfke nöbeti sırasında ortaya çıkar . Küçük bir çocuğun duygularını kontrol edememesi, hayal kırıklığından dolayı başkalarına karşı saldırganlığa yol açabilir.  Bu dışsallaştırma davranışları hakkında ne zaman endişeleneceğinizi bilmek zor olabilir. Bazı ebeveynler “bu sadece bir aşama” yaklaşımını benimserken, diğerleri bunu durdurmak için katı önlemler alıyor. Bu disiplin stratejilerinin her ikisi de işleri daha da kötüleştirebilir.

Yürümeye Başlayan Çocuk Saldırganlığı Normal Mi ? Yürümeye Başlayan Çocuklarda Saldırganlık

Vurma, tekmeleme ve ısırma gibi saldırgan davranışlar yaygın yürümeye başlayan çocuk davranışları olsa da, göz ardı edilmemeli veya “sadece bir aşama” olarak ele alınmamalıdır.  Araştırmalar, çocukluktaki davranış problemlerinin zamanla devam etme eğiliminde olduğunu bulmuştur. Ergenlik ve yetişkinlik dönemindeki daha ciddi davranış sorunları veya karşıt olma-karşı gelme bozukluklarının güçlü yor dayıcılarıdırlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklukta, kavgacı davranış aynı zamanda daha kötü sosyal yeterlilik, akademik işlevsellik ile ilişkilidir. Ve okulu bırakma olasılığı​. Kronik aşırı saldırganlık, ergenlik döneminde ciddi fiziksel şiddet, hırsızlık ve suçluluk için de bir risk faktörüdür.  Ancak iyi haber, erken müdahale daha iyi sonuçlar verebilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun saldırganlığını mümkün olduğunca erken ele almak önemlidir.

Küçük Çocuklar Neden Sebepsiz Yere Agresif Olurlar?

Agresif bir yürümeye başlayan çocuk nadiren aniden şiddetli davranır. Ebeveynlerin hafif düzeyde tiksindirici davranışlara tepkileri, sonuçlarda önemli bir rol oynamaktadır. Anne-yürümeye başlayan çocuk ikilisi ile yapılan bir araştırma, bir çocuğun saldırgan davranışının genellikle annelerin ya fark etmediği ya da etkili bir şekilde ele almakta başarısız olduğu artan bir dizi yanlış davranıştan önce geldiğini buldu.  Çocuğunuzun davranışını daha yakından izleyin ve hafif yaramazlık ortaya çıkar çıkmaz tepki verin.

Çocuklarda Saldırgan Davranışların Nedenleri:

Çocuğun hem içinde hem de dışında birçok faktör, küçük çocuklarda saldırganlığa katkıda bulunur. Saldırganlık, birkaç risk faktörü biriktiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. İki veya daha fazla risk faktörü mevcut olduğunda problemli davranışın ortaya çıkma olasılığı dört kat daha fazladır.

Dahili risk faktörleri şunları içerir:

Zor çocuk mizaç
Erken doğum gibi perinatal stres

Dış risk faktörleri şunları içerir:

Kontrolcü, düşmanca veya cezalandırıcı ebeveynlik tarzı
İzin verici ebeveynlik tarzı
Aile içi şiddete tanık olmak​
Ebeveyn uyuşturucu kullanımı​

Agresif Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Yürümeye başlayan yıllar, çocukların yürümeyi öğrendiği ve dünyayı keşfetmeye başladığı bir dönemdir. Bu aynı zamanda bağımsızlıklarını savunmayı öğrendikleri zamandır. Sorunların çözülme şekli, çocuğun gelecekteki gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İyi deneyimler, kendi kendine yeterlilik geliştirmelerine yardımcı olacaktır, ancak güç mücadeleleri muhtemelen dışsallaştırma davranışlarıyla sonuçlanacaktır. Bu nedenle, saldırgan bir yürümeye başlayan çocukla uğraşmanın amacı, yalnızca saldırganlıklarını durdurmak değil, aynı zamanda şiddet içeren davranışlara başvurmamaları için öz düzenlemelerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

1. DERİN NEFES ALIN (EBEVEYN)  (Yürümeye Başlayan Çocuklarda Saldırganlık)

Yeni yürümeye başlayan çocukların yaramazlıklarıyla uğraşırken, hayal kırıklığına uğramış ebeveynler için en önemli ilk adım derin bir nefes almak ve sakin kalmaktır. Negatif duygular bulaşıcıdır. Çocukların saldırgan hale gelmesinin en yaygın nedeni, ebeveynlerinin kötü davranışlarla başa çıkma konusundaki olumsuzluğudur.

Sürekli sigara içen bir ebeveyn, çocuklarının sigara içmesini engelleyemez. Öfkeli bir ebeveyn, kontrolden çıkmış bir yürümeye başlayan çocuğu sakinleştiremez.  Duygularınızı düzenleyerek öz kontrol için iyi bir rol model olmanız çok önemlidir. Çocuk ne kadar savaşırsa ya da saldırmaya çalışırsa çalışsın, öfkeli veya suçlayıcı olmaktansa sabırlı ve şefkatli olun.  Bunun imkansız veya mantıksız olduğunu düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir yetişkin olarak, böyle yüksek stresli bir durumda kendinizi kontrol edemediğinizde, olgunlaşmamış bir beyni, yoğun duyguları, zayıf dürtü kontrolü ve düzenleme yetenekleri olmayan bir yürümeye başlayan çocuk bunu nasıl yapabilir?

2. KORUYUN

Yürümeye başlayan çocuğu, diğerlerini ve mülkü zararlı davranışlardan korumak için harekete geçin. Çocuğu vurmasını durdurun, fiziksel olarak ayırın veya tüm tarafları korumak için güvenli bir yere taşıyın. Çocuğa sakince, “Seni ve diğerlerini korumak için seni çıkarmam gerekiyor” deyin. Bir yürümeye başlayan çocuğun sakinleşmesine yardımcı olmak muhtemelen en zor adımdır. Saldırganlıklarını durdurmaya çalışmak bazen onları daha gergin ve çatışmacı yapabilir. Ateşi körüklediği için azarlamaktan, cezalandırmaktan veya cezalandırmakla tehdit etmekten kaçının. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, sizin sakin desteğiniz olmadan davranışlarını değiştiremez. Kızgın bir yürümeye başlayan çocuğun ihtiyacı olan şey, sert bir ceza değil, sizin sevginiz ve rehberliğinizdir .

3. ZOR DUYGULARI KABUL EDİN (Yürümeye Başlayan Çocuklarda Saldırganlık)

Kızgın duygularına uyum sağlayın ve onları kabul edin. İşte bazı örnekler. Nötr bir tonda şunları söyleyebilirsiniz:  “Ahmet oyuncağını sormadan aldığı için çok kızgın olmalısın. Bu yanlıştı ve çok kabaydı. Başına gelenlere çok üzüldüm.”

“Bana çok kızgınsın çünkü sana meyve suyunu döktüğün için bağırdım. Bunu bilerek yapmasan da sana kızgındım. Sana çok adaletsiz geliyor olmalı.”

Uyumlama ve onaylama, duygusal olarak uyanmış bir çocuğun sakinleşmesine yardım etmede harikalar yaratabilir. Davranışlarını tasvip etmiyorsun. Sadece onların büyük duygularını kabul ediyorsun.

4. DUYGU KOÇLUĞU

Çocuğunuzun duygularını etiketlemek ve onlara güçlü duyguları hakkında nasıl konuşulacağını öğretmek, duygu koçluğundaki tekniklerdir.  Duygu koçluğu , çocuklara duygularını nasıl anlayacaklarını, tanıyacaklarını ve yöneteceklerini öğretmektir. Duygu koçluğu, çocuğun saldırganlığını doğrudan azaltmaz, ancak çocuğun davranış problemlerini azaltmaya yardımcı olan duygu düzenlemelerini iyileştirebilir.​ .

5. SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN ALTERNATİF YOLLAR ÖNERİN

Küçük çocuklara anlaşmazlıklarla başa çıkmanın daha iyi yollarını öğretin. Sorunları çözmenin genellikle olumlu yolları vardır, ancak onlara nasıl olduğunu göstermeliyiz.  Örneğin, acıkırlarsa ve akşam yemeğinden hemen önce kurabiye isterlerse, biraz pirinç krakeriyle yetinip yetmediklerini sorun çünkü akşam yemeği birazdan hazır olur. Sorunları çözmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, onlara dil becerilerini geliştirme fırsatları da veriyorsunuz.

6. YENİ YÜRÜMEYE BAŞLAYAN ÇOCUĞUNUZA NE OLMASINI İSTEDİĞİNİ SORUN  (Yürümeye Başlayan Çocuklarda Saldırganlık)

Bir çocuğun çatışmaları çözme ve anlaşmazlıkları müzakere etme yeteneği, geliştirmeleri gereken en önemli becerilerden biridir. Bu sosyal beceriler, evde aile değişimlerine katılarak ve ebeveynlerin birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını izleyerek öğrenilir.  Çocuğunuza ne olmasını istediğini sorun. Arzuları karşılanamıyorsa, nedenini açıklayın ve onlara seçenekler sunun. Henüz anlamasalar bile, neden bir şeye sahip olamayacaklarını veya yapamayacaklarını açıklayın. Bu onların eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır .

7. ONLARA DUYGU DÜZENLEME BECERİLERİNİ ÖĞRETİN

Herkes zaman zaman hayal kırıklığı duyguları yaşar. Onlara hüsrana uğramanın normal olduğunu ama şiddete başvurmanın doğru olmadığını öğretin. Çocuğunuza gelecekte güçlü duygularla başa çıkmanın kabul edilebilir yollarını gösterin.  Örneğin, nefes egzersizleri yapın, itirazlarını dile getirmek için kelimeler kullanın, bir yastığı yumruklayın, ebeveynlerden veya aile üyelerinden ayı kucaklamalarını isteyin vb.

Yürümeye Başlayan Çocuklarda Saldırganlık

ŞAPLAK ATMA !!

Çocukları disipline etmek için fiziksel cezanın kullanılması, onlara şiddetin sorunları çözebileceğini öğretir. Araştırmalar, bir yaşında şaplak atmanın yeni yürümeye başlayan çocuklarda saldırgan davranışı öngördüğünü göstermiştir. Çocuğunuza iyi davranışı öğretmek için şaplak atarsanız, çocuğunuz davranışınızı taklit eder. Bunun yerine pozitif disiplini kullanın .

İYİ BİR ROL MODEL OLUN VE ÖFKE KONTROLÜNÜZ HAKKINDA KONUŞUN

Çocuğunuza saldırgan olmadan kendi öfkenizle nasıl başa çıkacağınızı modelleyin. İyi bir rol model olmak, çocuğunuzun saldırganlığını önlemek için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Ayrıca, öfke duygularınız hakkında açıkça konuşmak, duygularla başa çıkmanın farklı yollarını öğrenmelerine yardımcı olur, böylece şiddetin tek seçenek olmadığını anlarlar.  Hiç kimse sinirlenmekten kaçamaz. Ancak bunu agresif patlamalarla takip etmenize gerek yok.

HAYIRLARINIZI YENİDEN DEĞERLENDİRİN

Yürümeye başlayan yıllarda, çocuklar etraflarındaki dünya hakkında bir merak duygusu ve bağımsızlık ihtiyacı geliştirirler. Sürekli “hayır” denilmesi deneyimi çok sinir bozucu olabilir​.  Neye hayır dediğinizi yeniden değerlendirin. Örneğin yemekle oynamak, yiyeceğin özelliklerini keşfetmektir. Bir oyuncağı “doğru şekilde” kullanmamak yaratıcılığı ifade etmektir. Su birikintisine atlamak egzersiz yapmaktır.  Çocuğunuzun sizi dinlemesi gerekenler konusundaki kısıtlamalarınızı gevşeterek, güçlü iradeli yürümeye başlayan çocuğunuza güvenli olan şeyler üzerinde kontrol hissi verin .

HAFİF DÜZEYDE RİSKLİ DAVRANIŞLARI, TIRMANMADAN ÖNCE FARK EDİN VE ELE ALIN

Saldırgan olmayan çocukların ebeveynleri, kontrolden çıkmadan önce hafif yanlış davranışları fark etme ve ele alma eğilimindedir.  Ancak, çocuğunuza yanıt verirken güç iddiası kontrol stratejilerini kullanmayın. Saldırgan davranış, öfke, sertlik, eleştiri, şaplak atma ve fiziksel kontrol gibi yüksek düzeyde kontrol edici ebeveynlik stratejileriyle ilişkili olma eğilimindedir.​

İLETİŞİM VE PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNİ ÖĞRETİN

Sakinleştikten sonra, onlara nasıl saygıyla karşı çıkacaklarını ve kabul edilebilir bir alternatifi doğru şekilde nasıl önereceklerini de öğretebilirsiniz. Araştırmalar, daha büyük aile uzlaşmasının, küçük çocuklarda daha düşük saldırganlığı öngördüğünü gösteriyor​. Kendiniz esnek olarak onların daha esnek olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Buradaki fikir, onlara sadece her şeye “hayır” demek değil, seçenekler sunmaktır.

UYGUN DAVRANIŞI FARK EDİN VE TEŞVİK EDİN

Ebeveynlerinin söylediği her şey “hayır” veya “kötü” ise, yürümeye başlayan çocuk cesareti kırılabilir. İyi davranış gösterdiğinde , yürümeye başlayan çocuğunuza iltifat edin.

Yürümeye Başlayan Saldırganlık Hakkında Ne Zaman Endişelenmeli

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun farklı bir davranış kalıbı öğrenmesine yardımcı olmak için sabrınız ve şefkatiniz çok önemlidir. Saldırganlık bir gecede gelişmez, dolayısıyla bir gecede de kaybolmaz. Ancak araştırmacılar, açlık, uyku sorunları veya hastalıktan kaynaklanan öfke nöbetleri dışında 5 yüksek riskli model belirlediler.​

 

Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: