Yaz aylarında kabızlığı önlemek için 5 ipucu

Yaz aylarında, bir seyahate çıkmak ya da sahil evinde ya da ikinci evde birkaç gün geçirmek yaygındır. Buraya kadar iyi, değil mi? Tek dezavantajı, rutinimizdeki bir değişikliğin kabızlık sorununa neden olabilmesi veya daha da kötüleşmesidir. Bu yazıda yaz aylarında kabızlığı önlemek için beş ipucu ve bağırsak geçişini kolaylaştıracak bir yenilik paylaşıyoruz:
Yaz aylarında kabızlığı önlemek için 5 ipucu

İYİ NEMLENDİRİLMİŞ KAL

Kabızlığı önlemek için susuz kalmamak önemlidir . Özellikle yaz aylarında sıcaklar daha çok terlememize ve daha fazla sıvı kaybetmemize neden olduğu için. Bunu önlemek için gün boyunca sekiz bardak su içmeye çalışın ve diyetinize kavun, karpuz veya marul gibi sudan zengin yiyecekleri dahil edin. İyi nemlendirilmiş dışkılar daha az serttir ve geçişi daha kolaydır.

YÜKSEK LİFLİ DİYET

Kabızlıkla mücadele için bir başka ipucu da lif açısından zengin besinler yemektir. Ve diyet lifi dışkı hacmini arttırır, böylece atılmasını kolaylaştırır.

Tatil günlerinde öğünlerinize tahıllar, baklagiller, sebzeler veya meyveler (bütün ve kabuksuz) gibi yiyecekler eklemenizi öneririz. İşlenmiş gıdalardan ve rafine unlardan kaçının. Yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç gibi tam tahıllar, bağırsak geçişinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

HAREKETSİZ BİR YAŞAM TARZINDAN KAÇININ

Kabızlığı önlemek için düzenli egzersiz yapmak en iyisidir . Kendinizi hareket halinde tutmak, bağırsağınızın işleyişinde bir yavaşlamayı önleyecektir.

Her gün 30 dakikalık tempolu yürüyüş veya kolay koşu için biraz zaman ayırın. Ayrıca bağırsak hareketliliğini desteklemek için karın odaklı egzersizler yapılması önerilir. Ayrıca kobranın duruşu veya kedi ve ineğin duruşu gibi  bazı yoga duruşları da bağırsak geçişini uyarır.

Tatilde kabızlığı önlemek için yüksek yoğunluklu antrenmanlardan kaçının (örneğin, HIIT). Bu tür bir rutini yapmak, bağırsak da dahil olmak üzere vücudunuzu strese sokabilir ve sindiriminizi engelleyebilir.

KARNINA MASAJ YAP

Karın masajları bağırsak aktivitesini uyarır, böylece sindirimi kolaylaştırır. Bu teknik, kolonun farklı kısımlarını harekete geçirmek için karnın yukarıdan aşağıya doğru bastırılmasından oluşur.

Bu masajın yemekten en az iki saat sonra yapılması ve baskının çok yoğun olmaması önemlidir . Ayrıca, ne kadar çok su içerseniz o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

Yaz tatilinizde kabızlık çok rahatsız ediciyse, bir fizyoterapi kliniği arayın. Bu uzmanlar karın masajı tekniği ile durumunuzu iyileştirebileceklerdir.

TUVALETE GİTMEYİ ERTELEMEYİN

Bağırsak hareketi yapmak istediğinizde tuvalete gitmeyi geciktirmemeniz önemlidir. Bunu yapmak kabızlığı daha da kötüleştirebilir.

İdeal olan , tuvalete gitmek için olağan programlarınıza saygı göstermenizdir . Ayrıca mümkün olduğunca yemek saatlerinizi çok fazla değiştirmemeye çalışın.

Son olarak, bağırsak hareketlerinin sıklığını artırarak normal bağırsak geçişini destekleyen laktitol ve doğal hindiba inülini içeren bir gıda takviyesi olan yeni Redilax® Pro ile de kendinize yardımcı olabilirsiniz . Prebiyotik lif ile bağırsak florasının dengesine katkıda bulunur ve nötr bir tat, %100 doğal kökenli içerikler ve glüten veya laktoz içermez. Bu yaz nerede olursanız olun size eşlik etmek için, suya ihtiyaç duymadan doğrudan alabilmeniz için  Redilax® Pro’yu stick pack formatında sunuyoruz.

Redilax® Pro

Bu tavsiyelere uymanın dışında, yazın geldiğini ve tatilde olduğunuzu unutmayın. Rahat olmaya ve rahatlamaya çalışın. Stres kabızlığı önlemek için hiçbir şey yapmaz. Aksine, bu sindirim bozukluğunun ana nedenlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir