Vegan Olmayan Ev Eşyaları

Veganizm artıyor ve pek çok restoran ve gıda perakendecisi, vegan bir kitleye hitap etmek için ürün yelpazesini genişletiyor. İnsanların hayvanlar ve çevre için yaşam tarzlarında yaptıkları değişiklikleri görmek harika, ancak ev ürünlerindeki içeriklerde daha fazla değişiklik yapılıncaya kadar, insanların tamamen vegan bir yaşam tarzına dönüşmesi zor olacak. Ama imkansız değil. Et yemiyoruz ve hayvansal hiç bir gıda ürünü tüketmiyoruz. Peki gıda ürünleri dışında evlerimizde ne kadar çok hayvansal ürün içeren eşya olduğunu biliyor muydunuz? Farkında olmadan kullandığımız Vegan Olmayan Ev Eşyaları;

1. Plastik torbalar

Plastik torbaların malzemedeki sürtünmeyi ve statikliği azaltmak için hayvansal yağlardan yapılmış kaydırıcı maddeler içerdiğini pek kimse bilmiyor. Bunları kullanmayı bırakıp gezegen dostu alternatiflere geçmemizin bir başka nedeni de bu maddeleri içermesi..

2. Şampuan ve Saç Kremi

Bu saç bakımı temel maddelerinin her ikisi de hayvan veya süt ürünlerinden alınan lesitin içerir. Ama yine de çok sayıda vegan alternatif var. Hayvan ve dünyevi güzellik ürünleri üreten Lush gibi markaları veya The Body Shop’un % 100 vegan ürün koleksiyonunu deneyin .

3. İlaçlar

Kullandığımız ilaçların çoğu jelatin kaplama içerir ve bu, vejeteryan veya vegan iseniz uygun değildir. Hayvan içermeyen alternatifler için yerel eczacınıza danışın.

4. Kumaş yumuşatıcı

Çoğumuz pek çok kumaş yumuşatıcının donyağı dimetil amonyum klorür (hayvansal yağlar) içerdiğini bilmiyoruz . Birçoğunun bilmediği başka bir gizli bileşen.

5. LCD Ekranlar

Şaşırtıcı bir şekilde, televizyonlar, bilgisayarlar, telefonlar ve tabletlerin hepsi ekranlarında hayvan kolesterolü kullanıyor.

6. Jilet (Vegan Olmayan Ev Eşyaları)

Daha pahalı tıraş makinelerinde, tıraş olmayı daha rahat hale getirmek için bir “nem şeridi” bulunur, ancak bunlar genellikle hayvansal yağdan gliserin kullanır.

7. Şeker

Tecrübeli veganlar, beyaz şekerin kemik kömürü ile işlenerek beyaz hale getirildiğini bilirler – ancak esmer şeker bile bu şekilde işlenir ve sonra pekmezle kahverengileştirilir.

8. Diş Macunu  (Vegan Olmayan Ev Eşyaları)

Diş macunun, kurumasını durdurmak için genellikle hayvansal yağlardan alınan gliserin içeriyor olabilir. Ayrıca bakteri aktivitesini azaltmaya da yardımcı olur.

9. Fotoğraflar

Bazı baskı işlemlerinde siyah beyaz fotoğraflar oluşturmak için jelatin kullanılır ve diğer fotoğraf kağıtları, görüntüleri korumak için bununla kaplanır.

10. Oyun kağıtları

Kartlar, onları daha pürüzsüz hale getirmek ve statik elektriği azaltmak için stearik asit ile kaplanmıştır, bu da daha kolay kullanımını sağlar.

11. Tuğla ve çimento (Vegan Olmayan Ev Eşyaları)

Evet, muhtemelen tüm eviniz vegan değil. Yapı malzemelerinin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için genellikle öküz kanı ve hayvansal yağ eklenir.

 

Vegan Kozmetik Ürünü Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir