Vegan Kozmetik Ürünü Nedir?

Vegan Kozmetik Ürünü Nedir?

Son zamanlarda gündemde olan ve nihayet daha çok ilgi görmeye başlayan vegan kozmetik ürünü nedir?  Vegan kozmetik ürünü, kullandığınız herhangi bir kozmetik ürününün; et, deniz ürünleri, süt ürünleri ve herhangi bir canlı yumurtası gibi hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin olmadığı üründür.  Dikkat etmemiz gereken kullandığımız makyaj, cilt bakımı, banyo ve vücut bakımı ürünlerinde gerçekten hayvansal maddelerin olup olmadığı.

Neden Vegan Ürün Tercih etmeliyiz ?

Birçok güzellik ürününde, hayvansal kaynaklı bileşenler, ezilmiş böcekler, kesilmiş hayvanlardan elde edilen yağlar, öğütülmüş boynuzlar gibi maddeler bulunmaktadır. Kozmetik şirketleri de bu ürünleri elde edebilmek için bir çok canlıya zulüm ediyor, öldürüyor. Hayvansal ürünleri kullanmak bir yana maymun, tavşan, fare gibi bir çok canlı dostlarımızın üzerinde işkence edici testlerde yapıyorlar. Sırf insanoğlunun güzelliği için dünyada ki hiç bir canlı işkence altında ölmeyi hak etmez. Bu nedenle kullandığımız her üründe vegan olmasına büyük önem göstermeliyiz. Bu dünya sadece insanlara ait değil.

 

Vegan Kozmetik Ürünü Nedir?

Daha iyi ve etik seçimler yapmanıza yardımcı olmak için bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler;

Bir ürünün Vegan olması ne anlama geliyor?

“Vegan”, “Vegan dost” ve “% 100 Vegan”  ürünleri vegan olarak tanımlanmaktadır. Bu ürünlerde hayvansal bileşenler yerine  balmumu, bal ve bitkisel ürünler kullanılmaktadır.

Vegan’ ile ‘Vegan Dostu’ olarak etiketlenen kozmetikler ile ‘% 100 Vegan’ olarak etiketlenen kozmetikler arasındaki fark nedir?

Bunların hepsi aynı anlama geliyor. Ürün, hayvansal kaynaklı içerikler veya yan ürünler içermez. Şirketler, bir ürünün vegan olduğunu ve tüm markanın vegan olduğunu belirtebilir.

Vegan Güzellik Ürünleri Hayvanlar Üzerinde Test Ediliyor mu?

Bazıları evet bazıları değil. Ürünün vegan olması hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelmez. Hayvan dostlarımıza yapılan zulme ortak olmamak adına satın alacağınız ürünün markasında dair detaylı bir araştırma yapmalısınız.
Örneğin L’Oreal, “% 100 Vegan” şampuan serisine sahiptir. Ancak L’Oreal, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine izin veren ve ödeme yapan bir markadır. Dolayısıyla, L’Oreal’in şampuanı hayvan bazlı bileşenler içermese ve teorik olarak “% 100 Vegan” olsa da, şirket ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine izin veriyor!

Kozmetikte yaygın olarak hangi hayvansal içerikler kullanılır?

Yaygın olarak kullanılan hayvansal bileşenler arasında karmin, lanolin, keratin, kollajen, elastin, hayvandan elde edilen gliserin ve stearik asit, donyağı, inci, ipek, süt türevleri, salyangoz sümüğü ve daha fazlası bulunmaktadır.

Hayvanlar kozmetik içerikler için öldürülüyor mu? 

Kozmetikte kullanılan hayvansal içerikler, canlı veya öldürülmüş hayvanlardan elde edilebilir. Et ve süt endüstrisinin bir yan ürünü olarak elde edilebilir. Yani evet, öldürüldükleri oluyor. 🙁

Bir markanın veya güzellik ürününün * gerçekten * vegan olup olmadığını nasıl anlarım?
  • Vegan sertifikalı logolardan birini arayın
  • İçerik listesini okuyun ve bu listedeki herhangi bir hayvansal içerikten kaçının.
  • Markanın web sitesindeki SSS bölümünü kontrol edin ve / veya doğrudan şirkete sorun

Vegan Kozmetikler Doğal / Organik / Toksik Değil mi? – Vegan Kozmetik Ürünü Nedir? 

Her zaman değil. Çoğu vegan içerik doğal olarak bitki kaynaklarından üretiliyor, bazıları sentezlenebilir veya laboratuarda yapılabilmektedir. Ve böylece doğal veya organik kaynaklı olmaktan uzaktır. Kozmetik üreticileri, doğal, bitki bazlı bileşenlerden daha ucuz oldukları için sentetik bileşenleri kullanmayı da seçebilirler.

Vegan ürün satan markalara göz atmak isterseniz tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir