Toksik Stres Nedir?

Toksik Stres Nedir? ; Herhangi bir toplumun geleceği, bir sonraki neslin sağlıklı gelişimini teşvik etme yeteneğine bağlıdır. Stresin biyolojisi üzerine yapılan kapsamlı araştırmalar, artık sağlıklı gelişimin, vücut ve beyindeki stres yanıt sistemlerinin aşırı veya uzun süreli aktivasyonu ile raydan çıkabileceğini göstermektedir. Bu tür toksik stres , yaşam boyu öğrenme, davranış ve sağlık üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir.

Zorluklarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek, sağlıklı çocuk gelişiminin önemli bir parçasıdır. Tehdit altında olduğumuzda bedenlerimiz bizi kalp atış hızımızı, kan basıncımızı ve kortizol gibi stres hormonlarımızı artırarak yanıt vermeye hazırlar. Küçük bir çocuğun stres tepki sistemleri, yetişkinlerle destekleyici ilişkiler ortamında etkinleştirildiğinde , bu fizyolojik etkiler tamponlanır ve başlangıç düzeyine geri döndürülür. Sonuç, sağlıklı stres yanıt sistemlerinin geliştirilmesidir. Bununla birlikte, stres tepkisi aşırı ve uzun sürüyorsa ve tamponlama ilişkileri çocuk için mevcut değilse, sonuç zarar görebilir, sistemler ve beyin mimarisi ömür boyu sürecek yansımalarla birlikte zayıflayabilir.

Strese verilen üç tür tepkiyi ayırt etmek önemlidir: pozitif, tolere edilebilir ve toksik. Aşağıda açıklandığı gibi, bu üç terim stresli olay veya deneyimin kendisine değil, stres yanıt sistemlerinin vücut üzerindeki etkilerine atıfta bulunur:

Pozitif stres tepkisi;

Kalp atış hızındaki kısa artışlar ve hormon seviyelerinde hafif yükselmelerle karakterize, sağlıklı gelişimin normal ve önemli bir parçasıdır. Olumlu bir stres tepkisini tetikleyebilecek bazı durumlar, yeni bir bakıcıyla ilk gün veya aşı aşısı almaktır.

Tolere edilebilir stres tepkisi;

Sevilen birinin kaybı, doğal bir felaket veya korkutucu bir yaralanma gibi daha ciddi, daha uzun süreli zorlukların bir sonucu olarak vücudun uyarı sistemlerini daha büyük ölçüde harekete geçirir. Aktivasyon, zamanla sınırlıysa ve çocuğun uyum sağlamasına yardımcı olan yetişkinlerle olan ilişkiler tarafından tamponlanıyorsa, beyin ve diğer organlar, aksi takdirde zararlı olabilecek etkilerden kurtulur.

Zehirli stres tepkisi (Toksik Stres);

Bir çocuk güçlü, sık ve / veya uzun süreli zorluklar yaşadığında ortaya çıkabilir — fiziksel veya duygusal istismar, kronik ihmal, bakıcının madde bağımlılığı veya akıl hastalığı, şiddete maruz kalma ve / veya aile ekonomik zorluklarının birikmiş yükleri gibi. – yeterli yetişkin desteği olmadan. Stres yanıt sistemlerinin bu tür uzun süreli aktivasyonu, beyin yapısının ve diğer organ sistemlerinin gelişimini bozabilir ve strese bağlı hastalık ve bilişsel bozukluk riskini yetişkinlik yıllarına kadar artırabilir.

Toksik stres tepkisi sürekli olarak ortaya çıktığında veya birden fazla kaynak tarafından tetiklendiğinde, bir bireyin fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde bir ömür boyu birikimli bir etkiye sahip olabilir. Çocuklukta ne kadar olumsuz deneyimler olursa, gelişimsel gecikmeler ve daha sonra kalp hastalığı, diyabet, madde bağımlılığı ve depresyon dahil olmak üzere sağlık sorunları olasılığı o kadar artar. Araştırmalar, aynı zamanda , yaşamın mümkün olduğu kadar erken yaşlarda, bakım veren yetişkinlerle destekleyici, duyarlı ilişkilerin , toksik stres tepkisinin zararlı etkilerini önleyebileceğini veya tersine çevirebileceğini göstermektedir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir