Tezer Özlü Kimdir – Türk Edebiyatının Lirik Prensesi

Tezer Özlü Kimdir ?

Tezer Özlü (1943-1986)

Türk Edebiyatının unutulmaz ve en özgün kalemlerinden olan yazarımız Tezer Özlü. 

Tezer Özlü 1943 yılında Kütahya’nın Simav ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ailesi ile birlikte 10 yaşında İstanbul’a taşınmış, eğitim hayatına İstanbul’da devam etmiştir. Avusturya Kız Lisesi’ne giden Özlü mezun olamadan okulu bırakmıştır. 1961 yılında otostop ile Avrupayı dolaşmış bu seyahati sırasında, Paris’te tiyatrocu ve yazar Güner Sümer ile tanışmıştır. 1964 yılında evlenen Tezer Özlü daha sonra Ankara’ya taşınmış Almanca çevirmenlik yapmış ve 1963-64 sezonunda “Brendan Behan’ın-Gizli Ordu” oyununda oynamıştır. Güner Sümer’den boşandıktan sonra 1968 yılında yönetmen Erdel Kıral ile evlenmiş ve bu evlilikten Deniz isminde bir kızı olmuştur. 1981 yılında Berlin’e taşınan Tezer Özlü, Erden Kıral’dan da ayrılmış, 1984 yılında sanatçı Hans Peter Marti ile evlenip İsviçre – Zürih’e yerleşmiştir. 

Yaşamı boyunca fiziksel ve ruhsal bir çok hastalıkla boğuşan Tezer Özlü, 1967-1972 yılları arasında çeşitli hastanelerin psikiyatri bölümlerinde yatmış,1986 yılında Zürih’ te  göğüs kanserden vefat etmiştir. Mezarı, İstanbul Aşiyan Mezarlığındadır.

Türk edebiyatının nostaljik, gamlı ve lirik prensesi olarak tanımlanan yazar 1963 yılından itibaren çeşitli dergilerde öyküler yazmıştır. Yaşarken yayımlanan üç kitabı vardır. Birincisi, dergilerde yayımlanan öykülerden oluşan “Eski Bahçe” adlı eseridir. 1978 yılında yayımlanmıştır. İkincisi, 1980 yılında yayımlanan “Çocukluğun Soğuk Geceleri” adlı romanıdır. Son olarak ta, “1984 yılında “Yaşamın Ucuna Yolculuk” adında ikinci romanını yayımlanmıştır.  Bu kitap aslında, 1983 yılında  Almanca yayımlanan ve  1983 Marburg Yazın Ödülü’nü kazanan  “Bir İntiharın İzinde” adlı romanının Türkçe olarak tekrar yazdığı kitaptır. 

Ölümünden sonra, öyküleri, mektupları, günce ve anlatımları da ayrıca kitap olarak basılmıştır.   

Eserleri 

Eski Bahçe (1978)

Çocukluğun Soğuk Geceleri (1980)

Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984)

Ölümünden sonra ; 

Eski Bahçe – Eski Sevgi (1987)   //   İlk öykü kitabından sonra yazdığı öyküler ile bir arada tekrar yayımlanmıştır.

Kalanlar (1990)   //   Günce ve kimi anlatım parçaları bu kitapta toplanmıştır. 

Leyla Erbile’e Mektuplar (1995)   //   Leyla Erbil’e yazdığı mektuplar yayımlanmıştır. 

Her Şeyin Sonundayım (2010)    //   Ferid Edgü’ ye yazdığı mektuplar yayımlanmıştır. 

 

Tezer Özlü, toplumun bütün normlarına karşı çıkan, Türk edebiyatının unutulmaz yazarlarından biri olmuştur. 

Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı kitabından alıntı ;

“Sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla bağdaşan hiç yönüm yok. Aranızda dolaşmak için giyiniyorum, hem de iyi giyiniyorum. İyi giyinene iyi değer verdiğiniz için. İçgüdülerimi hiç bir işte uygulamama izin vermediğiniz için. Hiç bir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum, bir şey yapıldı sanıyorsunuz. Yaşamım boyunca içimi kemirttiniz. Evlerinizle. Okullarınızla. İş yerlerinizle. Özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. Ölmek istedim, dirilttiniz. Yazı yazmak istedim, aç kalırsın, dediniz. Aç kalmayı denedim, serum verdiniz. Delirdim, kafama elektrik verdiniz. Hiç aile olmayacak insanla bir araya geldim, gene aile olduk. Ben bütün bunların dışındayım. Şimdi tek konuğu olduğum bu otelden ayrılırken, hangi otobüs ya da tren istasyonuna, hangi hava alanı ya da hangi limana doğru gideceğimi bilmediğim bu sabahta, iyi, başarılı, düzenli bir insandan başka her şey olduğumu duyuyorum.”

 

Tezer Özlü Tüm Kitapları için tıklayınız.

Kitap okumayı seviyorsan Okunması Gereken Kitaplar yazımıza da göz atabilirsin.