Soya Sosunun Faydaları Ve Zararları

Soya sosu, Asya ülkeleri mutfağının popüler ürünlerinden biridir. Sos, doğrudan özel mantar “Aspergillus” etkisi altında fermente edilen soya fasulyesinden hazırlanır. Bu sosu her yerde bulabilirsiniz. Sos çok koyu bir sıvı görünüyor, kıvamı sudan daha kalın ve karakteristik bir soya kokusu var. Soya sosunun tadı oldukça tuzludur, genellikle tuz yerine yemekleri tatlandırırlar. Soya sosunun içerdiği özellikler nelerdir, bu ürünün yararları ve zararları, yazımızda cevapladığımız tüm bu soruların üzerine soya sosunun besin değeri nedir? Soya sosunun faydalı özellikleri.

1. Doğal antioksidanlar. (Soya Sosunun Faydaları Ve Zararları)

Soya sosunun temel yararlı özelliklerinden biridir. Soya sosunun kullanımındaki bu avantajdan dolayı vücudumuz profilaktik olarak serbest radikallerden korunur. Serbest radikaller yaşlanma sürecini hızlandırır, çeşitli hastalıklara neden olur, kronik hastalıklarla şiddetlenir ve genel olarak vücudumuzun hücrelerine sürekli saldırır. Antioksidanlar etkilerini etkisiz hale getirir. Soya sosunun yararları ve zararlarıyla ilgileniyorsanız, bu maddeyi aklınızda bulundurun, çünkü her ürünün böyle koruyucu işlevleri yoktur.

2. Soya sosunda bulunan esansiyel amino asitler.

Vücut tarafından sentezlenmezler, bu nedenle yiyecekle birlikte dışarıdan alınmaları gerekir. Amino asitler esastır, onlar olmadan kas dokusu oluşturmak imkansızdır. Hâlâ “evrenin atomları” olarak adlandırılıyorlar. Soya sosu, amino asitler bakımından zengindir ve bu, onu diyetinize dahil etmeniz için başka bir nedendir.

3. C Vitamini  (Soya Sosunun Faydaları Ve Zararları)

Başta C vitamini olmak üzere soya sosu vitaminlerinin içeriği, vücudun çeşitli enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini destekler, metabolizma reaksiyonlarında rol oynar.

4. Soya sosu çok az kalori içerir.

Soya sosunun 100 gramında  70 kalori bulunmaktadır. Bu, aşırı kilolu olma eğilimi olan, diyabet hastaları, obezite hastaları için gıdalarda kullanmanıza izin verir. Soya sosu, vücudun vücuttaki mevcut yağ rezervlerinden kalori yakmasına yardımcı olan metabolizmayı hızlandırır, bu nedenle bu ürün kilo vermek isteyenler için mükemmeldir.

5. Tad  (Soya Sosunun Faydaları Ve Zararları)

Soya sosunun bir parçası olan glutamik asit, gıdanın tadını vurgulama ve pekiştirme özelliğine sahiptir. Bu nedenle yemeğiniz en şımarık gurmeleri bile tatmin edecek.

Soya sosuna zarar verin. Soya sosu günlük kullanımda sodyum klorür içeriğinin yüksek olması nedeniyle vücutta tuz birikintileri oluşabilir. Bu ürünü kötüye kullanmayın. Kalitesiz soya sosu hazırlandığında, içindeki kanserojen maddeler oluşur ve bu da kanser oluşumu riskini artırır. Sahte satın alma riskinden kaçınmak için açıkça ucuz üründen kaçının. Mide problemleriniz, kronik veya akut gastrointestinal hastalığınız varsa soya sosu yemekten kaçınmalısınız.

 

Kahvenin Faydaları ve Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir