Sonuçları Önemsemeyen Bir Genç Nasıl Disiplin Edilir?

Sonuçları Önemsemeyen Bir Genç Nasıl Disiplin Edilir?  Birçok ebeveyn, gençlerini cep telefonu ayrıcalıklarını, video oyunlarını veya ekran başında geçirdikleri zamanı ellerinden alarak ya da onlara ekstra işler vererek disipline eder. Bir zamanlar işe yaramış olsa da, bu stratejiler genellikle bir süre sonra işe yaramaz. Peki sonuçları umursamayan bir genci nasıl disipline edersiniz ?

Sonuçlar Ve Davranışçılık

Sonuçları disipline etmek için kullanmak, davranışçılığa dayanan davranışsal yönetimin bir örneğidir.1​. Öğretmenler veya davranışçılar tarafından yaygın olarak öngörülen bir tür disiplin stratejisidir. Ebeveynler tarafından uygulanan sonuçların türü genellikle olumsuzdur, ancak hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar kullanılabilir. Davranışçılık, çevrenin bir hayvanın veya kişinin davranışını nasıl etkilediğini açıklayan bir teori veya doktrindir. İnsanların ve hayvanların istedikleri gibi hareket etmekte özgür olmadıklarını, bunun yerine dış güçler tarafından kontrol edildiğini iddia eder. Davranışçılar, edimsel koşullanma adı verilen bir süreçle çevre değiştikçe davranışın değiştirilebileceğine inanırlar. Edimsel koşullandırmayı kullanarak, bir kişi çevre ve davranış arasında bir ilişki kurabilir. Kişi, çağrışımsal öğrenme yoluyla belirli bir ortamda nasıl davranacağını öğrenir. Bu görüşe göre, bir çocuğun davranışını belirleyen çevredir. Olumsuz davranışlar kötü eğitimin sonucudur. Doğru sonuçları uygularsak, uygun davranışlar elde ederiz.

Davranışçılığın Düşüşü

Davranışçılık 1960’larda popülerlik kazandı. Aynı girdilerle sonuçları güvenilir bir şekilde tekrarlayabildiği için psikolojinin bir bilim olarak kabul edildiği ilk zamandı. Koşullu öğrenmenin gücü, güvercinler veya sıçanlar gibi hayvanlar kullanılarak yapılan çok sayıda deneyle kanıtlanmıştır.2​.

Sorun ne?

Sorun şu ki, insanlar laboratuvar faresi değil.

İnsanlar laboratuvar hayvanlarından çok daha karmaşıktır. Bir kişinin yaptığı her şeyin çevre tarafından açıklanabileceğini veya etkilenebileceğini varsaymak yanlıştır ve bu, araştırmalarda açıkça kanıtlanmıştır.  Davranışçılığın psikolojideki kullanımı ve etkisi azalırken, bu değişim ebeveynler arasında yayılmadı. Pek çok ebeveyn, çocuklarını disipline etmek için hala sonuçları kullanıyor çünkü gerçekten işe yarıyor gibi görünüyor… ama sadece ilk birkaç kez kullanıyorlar.

Davranış Yönetimi Neden Hala Sınıflarda Kullanılıyor?

(Sonuçları Önemsemeyen Bir Genç Nasıl Disiplin Edilir?)

Öyleyse, davranışçılık bu kadar kötüyse neden öğretmenler eğitimlerinde davranış yönetimini öğreniyorlar? Bir grubun davranışını kontrol etmenin etkili bir yolu olduğu için öğretmenlerin sınıfta davranış yönetimini kullanması yaygındır. Kısa vadede, davranışsal yönetim teknikleri genellikle bir kalabalığın davranışını güvenilir bir şekilde etkileyebilir. Bu nedenle çoğu ebeveyn sonuçları kullanmaya ilk başladığında olumlu sonuçlar görür. Ancak kısa vadeli sonuçlar genellikle uzun sürmez.

Çünkü çocuk güvercin değildir.

Bir çocuğun beyni, davranışçıların davranışçılığı teşvik ederken uygun bir şekilde göz ardı ettiği bir zihne ve zihinsel bir sürece sahiptir.

Cezalandırıcı Sonuçlar Neden Özellikle Gençler İçin Zararlıdır?

Sürekli kavga etmek herhangi birinin akıl sağlığı için kötüdür, ancak beyinleri ergenlik döneminde daha savunmasız olduğu için özellikle gençler için zararlıdır.  Ebeveynler ve çocuklar arasındaki çatışmalar, ergenlerin saldırganlığıyla bağlantılıdır.  Öfke yönetimi sorunları, kaygı ve depresyon.  Ebeveynleriyle yüksek düzeyde çatışmalara giren ergenler ayrıca ruh hali , duygusal ve davranış sorunları gösterme eğilimindedir.  Sıradan ev içi meseleler üzerindeki çatışmalar, ergen uyumsuzluğunun en iyi yordayıcılarından biridir.​ Ayrıca davranış bozukluğu ve karşıt olma karşı gelme bozukluğu gibi çeşitli psikiyatrik bozukluklarla da bağlantılıdırlar.​

Sonuçları Umursamayan Bir Genç Nasıl Disipline Edilir?

SONUÇLARI DİSİPLİNE ETMEK İÇİN KULLANMAYIN.

Çocuğunuza laboratuvar hayvanı muamelesi yapmayı bırakın! Her insan gibi onların da duygu ve düşünceleri vardır. Düşünün, biri sizi her gün kendi iradesine boyun eğdirmek için cezalandırıyorsa, her zaman memnuniyetle kabul edip itaat edeceğinizi düşünüyor musunuz?  Başta olabilir. Ama bir noktada, muhtemelen savaşmaya başlayacaksınız. Kurallar veya cezalar konusunda tartışabilirsiniz. Bu işe yaramadığında da sinirlenebilirsin. Bu normal. Kendiniz için adalet ve koruma arıyorsunuz. Sinirli olduğunuz için öfke nöbetleri ortaya çıkar.  Ancak çocuklarımız bizimle tartıştığında ve üzüldüğünde onlara “meydan okuyan bir genç” diyoruz.

Dolayısıyla, cezalandırdığımızda ve savaşmalarına izin vermediğimizde, çocuklarımıza sadece laboratuvar hayvanları olarak değil, aynı zamanda konuşma veya kendilerini savunma hakkı olmayan ikinci sınıf vatandaşlar olarak da davranıyoruz.

ONLARA NASIL DÜŞÜNECEKLERİNİ ÖĞRETİN.

(Sonuçları Önemsemeyen Bir Genç Nasıl Disiplin Edilir?)

Disiplin cezalandırmak değil öğretmek demektir.

Disiplinin amacı çocuklara acı çektirmek değil, onlara olumlu davranışları öğretmektir.

Disiplin etmenin daha iyi bir yolu, onlara eleştirel düşünmeyi öğretmektir.

Eleştirel düşünme becerileri, gençlerin gelişimi için çok önemlidir.

Ebeveynler çocuklarına bebekliklerinden beri ne yapmaları gerektiğini söylerler. Alışkanlık içimize işlemiş.  Ama gençler artık bebek değil. Bu genç yetişkinler bağımsızlıklarını geliştiriyorlar. Onlara sadece ne yapacaklarını söyleyemeyiz. Bunu neden yapmaları gerektiğini de açıklamalıyız.  Gençler bu şekilde iyi kararlar vermeyi öğrenirler.  Gençler 18 yaşına geldikleri anda birden bire sağduyu geliştirmezler. Bu, geliştirilmesi zaman ve pratik gerektiren bir beceridir.

Uygun limitler belirlediğinizde, onlara sebepler verin. Kendi kararlarını vermeleri gerektiğinde izleyecekleri bir sürece sahip olmaları için her kararın artılarını ve eksilerini açıklayın.

UYGUN OLDUĞUNDA, DOĞAL SONUÇLARI KULLANIN.

Doğal sonuçlar , sorun sağlık veya güvenlikle ilgili olmadığında en etkili sonuçlardır.

Ebeveynler genellikle gençlerinin yarım kalan okul çalışmaları veya başarısız notları hakkında endişelenirler, ancak gençlerinin ellerini sonsuza kadar tutamayacaklarını fark etmezler. 18 yaşına geldiklerinde büyük olasılıkla işe yaramayacak olan üniversite boyunca çocuğunuzu cezalandırmayı veya rüşvet vermeyi planlamıyorsanız, şimdi başarısız olmasına izin verin. 18 yaşına gelene kadar beklemektense şimdi başarısız olmak daha iyidir. Kendi geleceklerini umursamıyorlarsa, bir genci tüm hayatı boyunca umursayamazsınız. Eylemlerinin mantıksal sonuçlarıyla er ya da geç yüzleşmeleri gerekir.

KİŞİSEL SUÇLAMALARA DEĞİL, SORUNLARA ODAKLANIN.

Ebeveynler, gençlerinin kötü davranışlarının kişiliklerinin bir sonucu olduğuna inandıklarında daha sık ve daha yoğun çatışmalar yaşama eğilimindedirler.12​. Üzülürler çünkü çocuklarının onlara zarar vermek için kötü niyetli davrandığını düşünürler. Hayal kırıklığına uğramış ebeveynler, mükemmeliyetçilik, itaat ve yıkım gibi çarpık inançlara, sıkıntısı olmayan ebeveynlere göre daha fazla sahip olma eğilimindedir.  Bu nedenle, disiplin gerektiren çatışmalar veya olaylar olduğunda, herkesi kızdırmaktan başka bir işe yaramayacak kişisel yüklemelere değil, konuya odaklanın.

İLİŞKİNİZİ ONARIN.

(Sonuçları Önemsemeyen Bir Genç Nasıl Disiplin Edilir?)

Çocuğunuzun artık umursamadığı bir noktaya kadar cezalar kullanıyorsanız, ilişkiniz zarar görmüş olabilir.  Gergin bir ilişki, gençliğinizin davranmasına yardımcı olamaz. Çocuğunuz size bağlı hissettiğinde dinleme ve öğrenme olasılığı daha yüksektir. Bu ilişkiyi kurtarmak istiyorsanız şimdi başlayın.  Bir ilişkiyi güçlendirmenin anahtarı sadece birlikte daha fazla zaman geçirmek değildir.  Kaliteli zaman daha önemli.  Ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkiler özeldir , ancak arkadaşlar, komşular, iş arkadaşları veya eşler arasındaki ilişkilerden çok da farklı değildir.

Çocuklar da insandır.

İyi bir ilişki kurmak için onlarla ilgilenmeniz, onlara nezaket ve saygıyla davranmanız, ihtiyaç duyduklarında yardım etmeniz ve cesaretleri kırıldığında onlara destek vermeniz gerekir.  Aynı şey herhangi bir ilişki kurmak için de geçerlidir.  Ebeveyn-çocuk ilişkisi ile bir yetişkin arasındaki tek fark, onları da korumamız gerektiğidir.  Gençlere uygun davranışları öğretmenin en iyi yollarından biri, onlarla yeniden yakın bir ilişki kurmaktır.

Araştırmalar, ebeveynleri ile destekleyici bir ilişkisi olan ergenlerin, akran baskısı nedeniyle suçlu davranışlarda bulunma olasılıklarının daha düşük olduğunu bulmuştur.

Olumlu bir ilişki ve hoş bir aile hayatı, gençlere iyi davranışları öğretmede uzun bir yol kat edebilir.

ONLARA SAYGIYLA KARŞI ÇIKMAYI ÖĞRETİN

Bazı ebeveynler, çocuklarından gelen herhangi bir anlaşmazlığın ters konuşma olduğuna inanır. Ancak, birisiyle aynı fikirde olmamak, karşılık vermekle aynı şey değildir . Pek çok çocuğun evde öğrenmediği çok önemli bir beceri olan biriyle saygılı bir şekilde aynı fikirde olmamak mümkündür.

Çocuğunuzun sadece başkalarının emirlerini yerine getiren biri değil, bir lider olmasını istiyorsanız, ona anlaşmazlıkları saygılı bir şekilde tartışmak için gereken güveni ve becerileri vermelisiniz .

Bu yüzden bir dahaki sefere çocuğunuzu disipline etmek istediğinizde biraz derin nefes alın. Anın sıcağında güç mücadelesinden kaçının. Onlara, saygıyla karşı çıkmayı sakince öğretin. Kişisel özelliklere değil, konuya odaklanın. Onlara daha iyi seçimler yapmak için problem üzerinde eleştirel olarak düşünmeleri için bir süreç öğretin. En önemlisi, karar verme ve doğru şeyi yapma alıştırmalarına izin verin.

ÇOCUĞUNUZU İÇSEL OLARAK MOTİVE EDİN

(Sonuçları Önemsemeyen Bir Genç Nasıl Disiplin Edilir?)

Disiplin sorunu motivasyon eksikliği içeriyorsa, davranış değişikliğine ilham vermek için onları içsel olarak motive edin. İçsel motivasyon, çocuğunuzun bir aktiviteyi ödüllendirileceği veya cezalandırılacağı için değil, zevk aldığı için yapmak isteyeceği anlamına gelir.

 

Bir Genç Neden Yalan Söyler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir