Sivrisinek ısırıkları nasıl önlenir ve tedavi edilir?

Sivrisinek ısırıkları nasıl önlenir ve tedavi edilir? Güzel havaların gelmesiyle birlikte yaz öğleden sonralarının düşmanları, sivrisinekler ve ne yazık ki ısırıkları gelir.

Güzel havaların gelmesiyle birlikte yaz öğleden sonralarının düşmanları, sivrisinekler ve ne yazık ki ısırıkları gelir .

Meraklı bir veri mi? Sadece dişi sivrisinekler ısırır . Yumurtaları yumurtlamakla görevlidirler ve bu nedenle yumurtalarının verimli olması için gerekli proteini elde etmek için memelilerin kanıyla beslenmeleri gerekir.

Kurbanlarını seçerken, etkileyen birkaç faktör vardır ve her zaman en tatlı kana sahip insanlara saldırmazlar. Koku, ten rengi, yaş ve hatta sağlık durumu gibi diğer özellikler de rol oynar.

Sivrisinekler nefes alırken saldığımız karbondioksit miktarı tarafından çekilir ve bu yaşa göre değişir, yetişkinlerde daha yüksektir. Diğer önemli faktörler ısı ve nemdir. Bu yüzden terlediğimizde tüm uyarılarını çaldırırız.

Hamile kadınlar da hamilelik sırasında daha fazla karbondioksit saldıkları ve vücut ısıları daha yüksek olduğu için av olarak seçilecekleri birçok puan biriktirirler. Buna ek olarak, genel olarak kadınlar daha ince deriye sahip oldukları için buna daha yatkındır, bu da sivrisineklerin çalışmasını kolaylaştıran bir şeydir.

Diğer bir değişken de bu böceklerin koyu veya çok parlak renkli giysilere çekilmesidir, bu nedenle bu tür giysilerden kaçınmak en iyisidir.

Ayrıca şafakta ve alacakaranlıkta ısırılma riskinin daha fazla olduğu akılda tutulmalıdır. Hava çok sıcak olmadığı ve ışığın çok doğrudan olmadığı için kendilerini en rahat hissettikleri andır.

Kern Pharma’da ısırıksız bir yaz geçirebilmeniz için size bu can sıkıcı düşmanları uzak tutmanıza yardımcı olacak bazı basit ipuçları sunmak istiyoruz:

  1. kovucu kullanmak
  2. Cildi kapatan giysiler giyin.
  3. Sulama sırasında suyun durgunlaşmasını önleyin
  4. Pencerelere sineklik koyun
  5. Onları uzaklaştırmak için sitronella, nane veya fesleğen kullanın

Isırıklardan kurtulamadıysak, kaşıntıyı gidermemizi sağlayacak bazı ev ilaçları da var. Amonyak sokulduktan kısa bir süre sonra uygulanması en faydalı tedavilerden biridir. Ayrıca bölgeyi tuz veya elma sirkesi ile ovmayı da tercih edebilirsiniz . Diş macunu, aloe vera veya limon uygulamak da can sıkıcı kaşıntıyı yatıştırmaya çalışmak için iyi seçeneklerdir.

Bazı insanlar, baş ağrısı, ateş, bayılma, kafa karışıklığı, mide ağrısı veya yorgunluktan muzdarip sivrisinek ısırıklarına alerjik reaksiyon gösterir ve ayrıca etkilenen bölgede şiddetli şişlik meydana gelir. Bu durumlarda antihistaminikler kullanmak önemlidir ve ciddi vakalarda hemen bir doktora görünmelisiniz.

Ecza dolabınız için 10 fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir