Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir?

Sınırda kişilik bozukluğu diğer adı ile borderline kişilik bozukluğu, değişen ruh halleri, benlik imajı ve davranışların devam eden bir paterni ile işaretlenmiş bir hastalıktır. Bu belirtiler genellikle dürtüsel eylemlere ve ilişkilerde sorunlara neden olmaktadır. Sınırda kişilik bozukluğu olan kişiler, birkaç saatten günlere kadar sürebilen yoğun öfke, depresyon ve anksiyete atakları yaşayabilir.

Belirti ve bulgular

Sınırda kişilik bozukluğuna sahip kişiler, ruh hali değişimleri yaşayabilir ve kendilerini nasıl gördükleri ve dünyadaki rolleri konusunda belirsizlik gösterebilir. Sonuç olarak, ilgi alanları ve değerleri hızla değişebilir.

Sınırda kişilik bozukluğuna sahip kişiler, her şeyi iyi veya tümüyle kötü gibi uç noktalarda görme eğilimindedir. Başkaları hakkındaki görüşleri de hızla değişebilir. Bir gün arkadaş olarak görülen bir kişi, ertesi gün düşman veya hain olarak kabul edilebilir. Bu değişen duygular yoğun ve istikrarsız ilişkilere yol açabilir.

Diğer belirtiler veya semptomlar şunları içerebilir:

-Hızlı bir şekilde yakın (fiziksel veya duygusal) ilişkiler başlatmak veya terk edilme beklentisiyle biriyle iletişimi kesmek gibi gerçek veya hayali terk edilmekten kaçınma çabaları
-Aile, arkadaşlar ve sevdiklerinizle yoğun ve istikrarsız ilişkiler, genellikle aşırı yakınlık ve sevgiden (idealleştirme) aşırı hoşlanmama veya öfkeye (devalüasyon) dönüşen bir model
-Bozuk ve dengesiz öz imge veya benlik duygusu
-Aşırı harcama, güvensiz seks, madde bağımlılığı, dikkatsiz araba kullanma ve aşırı yemek yeme gibi dürtüsel ve genellikle tehlikeli davranışlar. Lütfen dikkat: Bu davranışlar öncelikle yüksek bir ruh hali veya enerji döneminde ortaya çıkıyorsa, bunlar sınırda kişilik bozukluğu değil, bir duygu durum bozukluğunun belirtileri olabilir.
-Kesmek gibi kendine zarar verme davranışları
-Tekrarlayan intihar davranışları veya tehdit düşünceleri
-Her bölüm birkaç saatten birkaç güne kadar süren yoğun ve oldukça değişken ruh halleri
-Kronik boşluk duyguları
-Uygunsuz, yoğun öfke veya öfkeyi kontrol eden sorunlar
-Bazen diğer insanların niyetlerinden mantıksız korkuya eşlik eden güvenmekte güçlük
-Kendinden kopuk hissetme, kendini bedeninin dışından görme veya gerçek dışılık hissi gibi çözülme duyguları
-Sınırda kişilik bozukluğu olan herkes her semptomu yaşamaz. Bazı bireyler yalnızca birkaç semptom yaşarken, diğerleri çoktur. Semptomlar, görünüşte sıradan olaylarla tetiklenebilir. Örneğin, sınırda kişilik bozukluğuna sahip kişiler, iş seyahatleri gibi yakın hissettikleri insanlardan küçük ayrılıklar nedeniyle öfkelenebilir ve bunalıma girebilir. Semptomların şiddeti ve sıklığı ve ne kadar sürdükleri kişiye ve hastalığına bağlı olarak değişecektir.

Risk faktörleri

Sınırda kişilik bozukluğunun nedeni henüz net değil, ancak araştırmalar genetik, beyin yapısı ve işlevi ile çevresel, kültürel ve sosyal faktörlerin rol oynadığını veya sınırda kişilik bozukluğu geliştirme riskini artırabileceğini öne sürüyor.

Aile öyküsü. Yakın bir aile üyesi, örneğin bozukluğa sahip bir ebeveyn veya kardeş gibi kişiler, sınırda kişilik bozukluğu geliştirme riski daha yüksek olabilir.
Beyin Faktörleri. Araştırmalar, borderline kişilik bozukluğu olan kişilerin beyinde özellikle dürtüleri ve duygusal düzenlemeyi kontrol eden alanlarda yapısal ve işlevsel değişikliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu değişikliklerin hastalık için risk faktörü olup olmadığı veya bozukluğun neden olduğu açık değil mi?
Çevresel, Kültürel ve Sosyal Faktörler. Sınırda kişilik bozukluğu olan birçok kişi, çocukluk döneminde taciz, terk edilme veya sıkıntı gibi travmatik yaşam olayları yaşadıklarını bildirmektedir. Diğerleri istikrarsız, geçersiz kılan ilişkilere ve düşmanca çatışmalara maruz kalmış olabilir.
Bu faktörler kişinin riskini artırabilse de, kişinin borderline kişilik bozukluğu geliştireceği anlamına gelmez. Aynı şekilde, bu risk faktörlerine sahip olmayan, yaşamları boyunca sınırda kişilik bozukluğu geliştirecek insanlar olabilir.

Tedaviler ve Terapiler

Sınırda kişilik bozukluğunun tarihsel olarak tedavisi zor olarak görülmüştür. Ancak daha yeni, kanıta dayalı tedaviyle, bozukluğu olan birçok kişi daha az veya daha az şiddetli semptomlar ve daha iyi bir yaşam kalitesi yaşar. Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerin, uygun şekilde eğitilmiş bir sağlayıcıdan kanıta dayalı, özel tedavi almaları önemlidir. Uygun şekilde eğitilmemiş bir doktor veya terapist tarafından sağlanan diğer tedavi türleri veya tedaviler kişiye fayda sağlamayabilir.

Tedavi başladıktan sonra semptomların iyileşme süresini birçok faktör etkiler, bu nedenle borderline kişilik bozukluğu olan kişilerin ve sevdiklerinin sabırlı olmaları ve tedavi sırasında uygun desteği almaları önemlidir.

Testler ve Teşhis

Ruhsal bozuklukların teşhisi ve tedavisinde deneyimli bir psikiyatrist, psikolog veya klinik sosyal hizmet uzmanı gibi lisanslı bir akıl sağlığı uzmanı, sınırda kişilik bozukluğunu şu şekilde teşhis edebilir:

-Belirtiler hakkında bir tartışma da dahil olmak üzere kapsamlı bir röportajın tamamlanması
-Semptomların diğer olası nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek dikkatli ve kapsamlı bir tıbbi muayene yapmak
-Herhangi bir akıl hastalığı öyküsü dahil olmak üzere aile tıbbi geçmişini sormak
-Sınırda kişilik bozukluğu genellikle diğer akıl hastalıklarında ortaya çıkar. Birlikte ortaya çıkan bozukluklar, özellikle diğer hastalıkların semptomları borderline kişilik bozukluğunun semptomları ile örtüşüyorsa, borderline kişilik bozukluğunu teşhis etmeyi ve tedavi etmeyi zorlaştırabilir. Örneğin, borderline kişilik bozukluğuna sahip bir kişinin, depresyon semptomları, bipolar bozukluk, anksiyete bozuklukları, madde kullanım bozuklukları veya yeme bozuklukları yaşaması daha olası olabilir.

Psikoterapi

Psikoterapi, borderline kişilik bozukluğu olan kişiler için birinci basamak tedavidir. Terapist ile hasta arasında bire bir tedavi veya bir grup ortamında tedavi sağlayabilir. Terapist liderliğindeki grup seansları, borderline kişilik bozukluğu olan kişilere başkalarıyla nasıl etkileşim kuracaklarını ve kendilerini nasıl etkili bir şekilde ifade edeceklerini öğretmeye yardımcı olabilir.

Terapideki kişilerin terapistleriyle iyi geçinmeleri ve onlara güvenmeleri önemlidir. Borderline kişilik bozukluğunun doğası, bozukluğu olan kişilerin terapistleriyle rahat ve güvene dayalı bir bağ sürdürmelerini zorlaştırabilir.

Borderline kişilik bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan iki psikoterapi örneği şunları içerir:

 • Diyalektik Davranış Terapisi (DBT): Bu terapi türü, borderline kişilik bozukluğu olan bireyler için geliştirilmiştir. DBT, farkındalık ve kabullenme veya mevcut durum ve duygusal durum hakkında farkındalık ve özenli olma kavramlarını kullanır. DBT ayrıca yardımcı olabilecek beceriler de öğretir:
  • Yoğun duyguları kontrol edin
  • Kendine zarar veren davranışları azaltın
  • İlişkileri geliştirin
 • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Bu tür bir terapi, borderline kişilik bozukluğu olan kişilerin, kendileri ve başkaları hakkındaki yanlış algıların altında yatan temel inançları ve davranışları ve başkalarıyla etkileşimde bulunan sorunları tanımlamasına ve değiştirmesine yardımcı olabilir. BDT, bir dizi duygudurum ve anksiyete belirtilerini azaltmaya ve intihar veya kendine zarar verme davranışlarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

İlaçlar

Faydaları net olmadığından, ilaçlar tipik olarak borderline kişilik bozukluğunun birincil tedavisi olarak kullanılmamaktadır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir psikiyatrist aşağıdaki gibi belirli semptomları tedavi etmek için ilaçlar önerebilir:

 • ruh hali
 • depresyon
 • birlikte ortaya çıkan diğer ruhsal bozukluklar

İlaçlarla tedavi, birden fazla tıp uzmanının bakımını gerektirebilir.

Aile ve Bakıcılar için İpuçları

Bozuklukta bir arkadaş veya akraba yardım etmek için:

 • Duygusal destek, anlayış, sabır ve cesaret verin – sınırda kişilik bozukluğu olan kişiler için değişim zor ve korkutucu olabilir, ancak zamanla iyileşmeleri de mümkündür.
 • Borderline kişilik bozukluğu da dahil olmak üzere zihinsel bozukluklar hakkında bilgi edinin, böylece bozukluğu olan kişinin neler yaşadığını anlayabilirsiniz.
 • Sınırda kişilik bozukluğu tedavisi gören sevdiklerinizi aile terapisi hakkında soru sormaya teşvik edin
 • Bir terapistten kendinize danışmanlık alın. Borderline kişilik bozukluğu olan sevdiklerinizin gördüğü terapistle aynı kişi olmamalıdır.

 

Hiperaktivite Nedir? Dikkat Eksikliği Bozukluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir