Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı nedir? Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi, Tedavisi ve Önlenmesi; Sedef hastalığı, kalın, kuru, renksiz ciltte kaşıntılı veya ağrılı lekeler olan plaklara neden olan bir otoimmün hastalıktır. Vücudunuzun herhangi bir kısmı etkilenebilse de, sedef plakları çoğunlukla dirsekler, dizler, kafa derisi , sırt, yüz, avuç içi ve ayaklarda gelişir. Diğer otoinflamatuar hastalıklar gibi, sedef hastalığı, normalde bulaşıcı mikroplara saldıran bağışıklık sisteminiz bunun yerine sağlıklı hücrelere saldırmaya başladığında ortaya çıkar.

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Belirtileri

Sedef hastalığı plakları, birkaç kepek benzeri pullanma noktasından geniş alanları kaplayan büyük döküntülere kadar değişebilir. Hastalığın semptomları ve görünümü sedef hastalığının tipine ve şiddetine göre değişir. Bazı yaygın belirti ve semptomlar şunları içermektedir:

-Pullarla kaplı renksiz yamalar veya kabarık cilt plakları
-Kanayan kuru veya çatlamış cilt
-Etkilenen bölgelerin yakınında yanma, kaşıntı veya ağrı
-Çukurlu veya kalınlaşmış tırnaklar veya ayak tırnakları
-Şişmiş eklemler

Sedef Hastalığının Nedenleri ve Risk Faktörleri (Sedef Hastalığı Nedir?)

Sedef hastalığı, genel olarak, ailelerden geçen genetik bir durumdur. Uzmanlar “Sedef hastalığının ortaya çıkmasına izin vermek için birden fazla genin etkilenmesi gerekiyor ve sıklıkla enfeksiyon gibi harici bir olay tarafından tetikleniyor” diyor .
Ulusal Sedef Hastalığı Vakfı’na (NPF) göre, insanların en az yüzde 10’u sedef hastalığına yol açabilecek genleri miras alır, ancak yalnızca yüzde 3 veya daha azı hastalığı geliştirir.  Bu nedenle hastalığa genetik ve dış faktörlerin veya tetikleyicilerin bir kombinasyonunun neden olduğuna inanılmaktadır.

Bir sedef hastalığı salgını aşağıdakiler tarafından provoke edilebilir:

Stres

Sedef hastalığı olan bazı insanlar için stres, sedef hastalığının ilk kez alevlenmesine veya teşhis konduktan sonra daha da kötüleşmesine neden olan önemli bir tetikleyicidir.
Dermatologlar “Sedef hastalığı strese çok bağlıdır. Hastalar stres altındayken çok kolay alevlenir ve rahat olduklarında iyileşme eğilimi gösterir” diyor. Egzersiz, yoga ve meditasyon gibi stres yönetimi teknikleri, sedef hastalığı semptomlarının yönetilmesine yardımcı olabilir.

Soğuk hava

Sedef hastalığınız varsa ve soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, kış aylarında Karayipler’e bir gezi iyi bir fikir olabilir. Bunun nedeni, güneşin ultraviyole ışığının, sedef hastalığı olan kişilerde aşırı aktif olan cildin bağışıklık sistemini kapatmasıdır. Güneşe karşı koruyucu cilt ipuçları için seyahate çıkmadan önce dermatoloğunuza danışın ve günlük maruziyetinizi 10 dakikadan fazla doğrudan güneş ışığı ile sınırlayın.

Kuru cilt

Cilde zarar veren her şey aşırı kuru cilt dahil sedef hastalığına neden olabilir. Çözüm: Cildinizi nemli tutun . Nemlendiricilerdeki kokulara alerjiniz varsa, kızarıklığı önlemek için kokusuz bir ürün kullanın .

Aşılar

Akılda tutulması gereken bir şey: Bağışıklık sisteminizi baskılayan güçlü bir sedef hastalığı ilacı kullanıyorsanız (biyolojik tedavi gibi), canlı aşı almamalısınız. Aldığınız ilaçlar nedeniyle vücudunuz canlı bir virüsle savaşamayabilir. Bu durumda, doktorunuzdan devre dışı bırakılmış bir virüs içeren bir aşı isteyin. Yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz ilacınızı sedef hastalığını etkilemeyecek başka bir ilaca değiştirebilir. Lityum alıyorsanız, dermatoloğunuz size ışık tedavisi veya sedef hastalığı için topikal bir tedavi denemeyi düşünebilir .

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlar, özellikle boğaz ağrısı , bağışıklık sistemini harekete geçirir ve sedef hastalığının alevlenmesine neden olabilir. Sedef hastalığınız varsa ve boğaz ağrınız varsa, tedavi ettirin ve strep kontrolü için kültür aldığınızdan emin olun. Uzun süreli antibiyotikler, sedef hastalığı ve sık boğaz ağrısı olan biri için bir seçenek olabilir .

Sigara içmek

Sigara içmenin sedef hastalığını daha da kötüleştirebileceğine dair bazı kanıtlar var. American Journal of Epidemiology’de Mart 2012’de yayınlanan bir araştırmaya göre , sigara içenlerin sedef hastalığı geliştirme riski hiç sigara içmemiş kişilere kıyasla neredeyse iki katına çıkıyor.

Diyet

Çalışmalar, sedef hastalığı için besin takviyesi almanın herhangi bir yararlı etkisini göstermedi, ancak belirli gıdalardan kaçınmak iltihabı azaltabilir ve sedef hastalığına yardımcı olabilir. Ek olarak, araştırmalar sedef hastalığı olan birçok kişinin glüten duyarlılığına sahip olabileceğini ve glütensiz bir diyet yemenin sedef hastalığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.  Genel olarak, belirli bir yiyeceğin sedef hastalığını daha da kötüleştirdiğini fark ederseniz, bundan kaçınmaya çalışın.

Alkol

Sedef hastalığı olan bazı insanlar için günde bir veya ikiden fazla içki içmenin sedef alevlenmesine neden olduğu gösterilmiştir, ancak bu ilişki güçlü değildir. Alkol kullanımından kaynaklanan alevlenmeler de psikolojik stresle bağlantılı olabilir.

Sedef Tipleri (Sedef Hastalığı Nedir?)

Beş tür sedef hastalığı vardır, ancak insanlar genellikle aynı anda yalnızca bir tür sedef hastalığına sahiptir. Her türün kendi semptom seti vardır.

Plak psoriazis

Psoriasis vulgaris olarak da adlandırılan plak sedef hastalığı, cilt hastalığının en yaygın şeklidir. Ölü deri hücreleri veya pullardan oluşan pullu bir birikimle kaplı kabarık, rengi bozulmuş plaklar olarak görünür. Kaşıntılı, bazen ağrılı plaklar çatlayabilir ve kanayabilir ve genellikle kafa derisini, dizleri, dirsekleri, sırtı, elleri ve ayakları etkiler.

Guttat sedef hastalığı

Genellikle çocuklukta veya genç erişkinlikte başlayan guttat sedef hastalığı, ikinci en yaygın sedef hastalığı türüdür. NPF’ye göre sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 10’u guttat sedef hastalığı geliştirir. Guttat sedef hastalığı , yeni bir strep enfeksiyonu ile en yakından bağlantılı sedef hastalığı türüdür. Eğer guttat sedef hastalığı geliştirirseniz, muhtemelen strep bakterileri için de test edileceksiniz.

Ters sedef hastalığı

Ayrıca intertriginöz sedef hastalığı olarak da bilinen ters sedef hastalığı , vücudun deri kıvrımlarında pürüzsüz ve parlak görünebilen kırmızı veya başka şekilde rengi bozulmuş lezyonlara neden olur. Her lezyon cinsel organlarda veya üst uyluk ve kasık gibi cinsel organlara yakın bölgelerde oluşabilir. Ters sedef hastalığı olan kişilerin aynı anda vücutlarının başka bir yerinde başka bir sedef hastalığı türü olması yaygındır.

Püstüler sedef hastalığı

Bu, genellikle ellerde veya ayaklarda kırmızı veya başka şekilde rengi bozulmuş cildi çevreleyen beyaz irin kabarcıklarına neden olur. İrin beyaz kan hücrelerinden oluşur. Vücudu irin dolu şişlikler kapladığında, parlak kırmızı bir cildiniz olabilir ve kendinizi hasta veya bitkin hissedebilir ve ateş, titreme, şiddetli kaşıntı, hızlı nabız, iştahsızlık veya kas zayıflığı yaşayabilirsiniz.

Eritrodermik sedef hastalığı

Bu, şiddetli kaşıntı ve ağrıya neden olan yaygın, ateşli bir kızarıklık veya ciltte başka bir renk değişikliği ve pul pul dökülme ile karakterize cilt hastalığının tehlikeli ve nadir bir şeklidir. NPF’ye göre eritrodermik sedef hastalığı , sedef hastalığı olan kişilerin yüzde 3’ünde bir veya daha fazla görülür.

 

Osteoporoz Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir