Sağlıklı Dişler ve Diş Etleri için Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Dişler ve Diş Etleri için dikkat etmeniz gerekenler ve kullanabileceğiniz ürünler;

İnterdental Fırça ve Diş İpi

Diş hekimim ve ağız hijyeni uzmanım düzenli diş ipi kullanmayı teşvik ediyor çünkü diş ipi diş sağlığını uygun şekilde iyileştiriyor. Dişlerinizin arasına sıkışmış o can sıkıcı et parçasını (veya benzerini) çıkarmanıza yardımcı olur ve ayrıca diş hijyeniniz konusunda daha bilinçli olmanızı sağlar. Örneğin, diş ipi kullanırken kanama fark ederseniz, bu sizi diş eti hastalığının erken belirtilerine karşı uyarır ve sizi diş hekimine gitmeye teşvik eder. Pek çok insan diş ipi kullanmayı zor buluyor çünkü bunu etkili bir şekilde yapmak için el becerisine sahip değiller. Çoğu kişiye diş ipinin nasıl doğru şekilde kullanılacağı öğretilmelidir ve bunu öğrenmek zaman ve sabır gerektirebilir. Bazıları, benim gibi, biraz tembel ve düzenli olarak diş ipi kullanma zahmetine giremez. Bu yüzden, dişçim diş arası fırçayı denememi diş ipi yerine önerdi. Dişler arası bir fırçayı kullanmak, diş ipi ipini dişleriniz arasında hareket ettirmekten çok daha kolaydır. Her diş arasındaki boşluklardan sokulan çok küçük bir tel fırçadır. Mini fırçanın kullanımı çok kolay olduğu için diş ipi kullandığımdan daha sık kullanabiliyorum.

Elektrikli Diş Fırçası ve Manuel Diş Fırçası – Sağlıklı Dişler ve Diş Etleri için

Eskiden elektrikli diş fırçasının pahalı bir zevk olduğunu düşünürdüm, ancak diş doktorum tarafından bir diş fırçasını denemeye ikna edildikten sonra fikrimi değiştirdim. Farkı hemen fark ettim. Dişlerim tıpkı bir profesyonel tarafından yeni temizlenmiş gibi çok pürüzsüz ve temizdi. Aylar geçtikçe diş hekimim dişlerimin durumunu övmeye başladı. Önceden birkaç yılda bir tartar temizlemeye ihtiyaç duyuyordum, elektrikli fırçaya geçtiğimden beri hiç ihtiyacım olmadı. Bir kullanma Oral-B Pro 1000 şarj edilebilir elektrikli diş fırçası. Daha pahalı versiyonları var, ancak bu başlangıç modelini mükemmel buluyorum ve dişlerimi temiz ve sağlıklı tutuyor. Küçük kafa, dişlerin etrafındaki tüm köşelere ve çatlaklara girebiliyor. Fırça kafası çok hızlı hareket ettiğinden  manuel bir fırçadan üç kat daha fazla plak çıkarıyor.

İlginizi çekebilir : Ağız Kokusu Neden Olur ? Ağız Kokusunu Yenmenin 10 Yolu

Diş Çürümesine Ne Sebep Olur?

Diş çürümesine (diş çürükleri) çok özel birkaç bakteri neden olur. Bu kötü bakterilerin dişlerinize zarar vermesini önlemek için iyi bir ağız hijyeni uygulamanız gerekir. Yemekten sonra dişlerinizde kalan yiyecekler kendi şekerinden asit üretirler. Asit, dişlerin sert mine yüzeyini aşındırır. Koruyucu minenin altında yumuşak dentin ve hassas sinir uçları bulunur. Mine kırıldıktan sonra boşluklar oluşur. Kontrol edilmezse bu boşluklar ağrılı diş ağrısına ve diş kaybına neden olur.

Küçük boşluklar diş hekiminiz tarafından amalgam veya beyaz diş dolgusu ile doldurulabilir. Bu hareket, mine kaplamayı yeniden oluşturur ve daha fazla diş çürümesini önler. Bu küçük boşlukları tespit etmek ve olası hasarı sınırlamak için düzenli bir diş muayenesi gereklidir.

Dental Oral Irrigatör Nedir? – Sağlıklı Dişler ve Diş Etleri için

Bir dental oral irrigatör, etkili ağız hijyenini ele alan en son teknoloji ürünüdür. Mumlu bir iplik kullanmak yerine dişlerinizin arasını güçlü bir su jeti ile temizler. Yöntemin doğru olması biraz zaman alır, ancak kontrollerde ustalaştıktan sonra, eski moda diş ipi kullanmaktan çok daha etkilidir. İrrigatör cihazının tabanında küçük bir su haznesi bulunur. Doğru kullanılırsa, bunun haftada bir defadan fazla yeniden doldurulması gerekmez. Açıldığında, su, dişlerinizdeki boşluklara yönlendirdiğiniz üst kısımdaki küçük bir nozuldan geçmeye zorlanır. Yiyecek artıklarının güçlü ve etkili bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlar. Bunu günde en az bir kez yaparsanız, plak birikmesini de önlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı Dişler ve Diş Etleri için Dişlerinize Nasıl Bakmalısınız?

Florürlü diş macunu ile günde iki kez fırçalayın.
Diş ipi veya diş arası temizleyici ile dişlerinizin arasını her gün temizleyin.
Besleyici ve dengeli öğünler yiyin ve atıştırmayı sınırlayın.
Dişlerinizi güçlendiren tamamlayıcı florürün kullanımı konusunda diş hekiminize mutlaka danışın.
Profesyonel temizlik ve muayene için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeyi asla atlamayın.

Dil Temizliği için Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: