Sağlıklı Bir Kalp İçin En İyi 10 Süper Gıda

Sağlıklı Bir Kalp İçin En İyi 10 Süper Gıda

Araştırmacılar, yediklerinizin ve içtiklerinizin vücudunuzu sayısız sağlık sorununa karşı koruyabileceğini öne sürüyorlar. Çalışmalar, doğru gıda seçimleriyle kalp hastalıklarının% 70’inin önlenebilir olduğunu ortaya koymuştur. Balık, kepekli tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi bütün yiyecekleri yemek sağlıklı bir kalp oluşturur. Basit bir değişim, kalp sağlığınız için büyük bir fark yaratabilir. İşte Sağlıklı Bir Kalp İçin En İyi 10 Süper Gıda;

1. Fındık

Kuruyemişler vitaminler, mineraller, iyi yağlar (omega 3 yağ asitleri) ve düşük seviyelerde doymuş yağlarla doludur. Araştırmalar, her gün veya haftada en az dört gün bir avuç kuruyemiş (ceviz, antep fıstığı, yer fıstığı ve badem) yiyenlerin kalp hastalığı sıklığının daha düşük olduğunu göstermektedir. Fındık, iyi kolesterolü (HDL) yükseltir ve kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Her gün bir avuç kuruyemiş yerken kalp hastalığı riskini yarı yarıya azaltır .

2. Kepekli tahıllar

Tam tahıllarla dolu bir diyet, antioksidanlar, fitoöstrojenler ve fitosteroller içerdiğinden kardiyo koruyucudur. Yulaf ezmesi, arpa, fasulye, bamya, patlıcan ve turunçgiller gibi çözünür lif içeriği yüksek yiyecekler, yağ sindiriminde kilit bir faktör olan safra asitlerini bağlar ve kolesterolü atık olarak atmaya yardımcı olarak kolesterol seviyelerini düşürür.

3. Balık

Somon ve sardalya ve uskumru gibi diğer yağlı balıklar kalp sağlığına uygun yiyeceklerin en iyisidir. Balık, aritmi, ateroskleroz ve trigliseridleri düşürme riskini azaltan bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Amerikan Kalp Derneği, haftada en az iki kez balık ve tercihen yağlı balık yemeyi önermektedir.

4. Domates

Domates, yaygın olarak kullanılan bir sebzedir; mükemmel bir likopen, C ve A Vitamini , potasyum ve lif kaynağıdır. Bu besin kombinasyonu kardiyovasküler hastalıkları önler.

5. Elma

Günde bir elma kalp hastalığı riskini azaltır. Elma-kuersetin, epikateşin, epigallokateşin, kaempferol’de bulunan güçlü antioksidan flavonoid bileşikler, LDL kolesterolün oksitlenmesini ve iltihaplanmayı inhibe etmesini önler.

6. Meyveler

8 hafta boyunca günde bir fincandan daha az karışık çilek yemek kalp sağlığını iyileştirir. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan araştırmaya göre, iyi kolesterol seviyelerini artırır ve kan basıncını düşürür. Meyvelerdeki çok çeşitli polifenoller, antosiyaninler ve ellagik asit, nitrik oksit seviyelerini yükseltir ve böylece kalp sağlığına yararlı etkileri teşvik eder.

7. Muz

Potasyum ile doldurulmuş muzlar, normal kalp fonksiyonunu sürdürür ve vücuttaki elektrolit dengesini korur. Potasyum ayrıca böbreklerin fazla sodyum atmasına ve sağlıklı kan basıncını korumasına yardımcı olur.

8. Kuru Üzüm

Dişeti hastalığı olan kişilerin kalp problemleri olması muhtemeldir, bu nedenle birini tedavi etmek diğerini eski haline getirebilir. Araştırmalar, kuru üzümdeki antioksidanların iltihaplanma ve diş eti hastalıklarıyla savaşabileceğini ortaya koyuyor. Kuru üzüm hem diş etlerinizi hem de kalp sağlığınızı korumak için harikadır.

9. Çikolata

Birkaç parça bitter çikolata ile kendinizi şımartın! Bitter çikolata bakımından zengin olan flavanol, kalp damar sağlığını kolaylaştıran ve iltihabı azaltarak bağışıklık sistemini güçlendiren kan inceltici bir etkiye sahiptir. Bazı araştırmalar kakaonun kan basıncını düşürdüğünü, kakaodaki epikateşin, kan damarlarını sağlıklı tutmak için çok önemli bir madde olan nitrik oksidi artırdığını göstermektedir. Sütlü çikolatalarda epikateşin bulunmadığından her zaman% 70 kakao katı içeren bitter çikolataları tercih edin.

10. Yeşil Çay

Yeşil çay, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır. Yeşil çaydaki antioksidanlar, kateşinler, iltihabı en aza indirmede, endotel fonksiyonunu desteklemede ve ayrıca kolesterol seviyelerini iyileştirmede hayati bir rol oynarlar.

Kalp sağlığınızı korumak için akıllıca yiyin, sağlıklı yiyecek seçimleri kalp sağlığınızı korumak için en iyi silahlardır.

Kekik Yağı ve Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir