Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Cilt ve Sağlık İçin Sağlığa 7 Faydası

Safranın sağlık faydalarını mı arıyorsunuz? Eğer evet ise, o zaman doğru yere geldiniz. Ama önce bu harika baharat hakkında bazı önemli gerçeklerini ve safranın fa öğrenelim. Zambak ailesinin bir üyesi olan küçük, soğanlı, çok yıllık bir baharat olan Safran, stigmalar [çiçeğin poleni yakalayan kısmı] özenle seçilmeli, beyaz stilde kesilmeli ve ardından tadı derinleştirmek için dikkatlice bir elek üzerine yerleştirilmeli ve ısıda sertleştirilmeli – safran o kadar emek yoğun bir süreçtir dünyadaki en pahalı baharattır. Halen safran ticari olarak İran, Yunanistan, Fas, İspanya, Keşmir ve İtalya’da üretilmektedir. İran hem hacim hem de kalite olarak en önemli safran üreticisi ve İspanya baharatın en büyük ithalatçısı. Safran, emek yoğun bir üründür ve bu da onu çok pahalı hale getirir. Ortasında elle toplanan, bir bilmecenin üzerine yerleştirilen ve lezzetini arttırmak için ısı ile sertleştirilen üç narin kırmızı damgası vardır. En pahalı baharat olmasının yanı sıra, safranın birçok faydası vardır ve bu da onu daha da özel kılar. İşte, Safranın Faydaları;

Safranın Faydaları

Safran, ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilmektedir. 80 bin adet çiçekten sadece yarım kilogram ürün elde edilebilen safranın kilogramı 30 bin liradan satılmaktadır.

Safranın Faydaları;

Bu yüksek fiyatlı baharatın faydaları ve tıbbi özellikleri, onu dünya çapında değerli bir mutfak malzemesi haline getirmektedir. Modern araştırmalar, safranın bir afrodizyak, terletici [terlemeye neden olmak için], gaz giderici [gazı önlemek için] ve ölçülmeyi sağlamak için kullanılabileceğini göstermektedir. Diğer bazı avantajlardan burada bahsedilmektedir:

1. Kansere karşı korur: Safranın Faydaları

Safran, safranın altın renginin çoğundan sorumlu olan, krocin adı verilen koyu turuncu, suda çözünür bir karoten içerir. Krosinin, bir dizi farklı insan kanser hücresi, lösemi, yumurtalık karsinomu, kolon adenokarsinomu ve yumuşak doku sarkomunda apoptozu [programlanmış hücre ölümü] tetiklediği bulunmuştur . Meksika’da safran özü üzerinde çalışan araştırmacılar, safran ve aktif bileşenlerinin insan kötü huylu hücrelerini inhibe etme yeteneği sergilediğini keşfettiler. Baharat sadece kanserli hale gelen hücreleri engellemekle kalmaz, aynı zamanda normal hücreler üzerinde böyle bir etkiye sahip değildir ve aslında bunların ve lenfositlerin [kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olan bağışıklık hücreleri] oluşumunu uyarır.

2. Öğrenmeyi ve hafızayı korumayı teşvik eder:

Yakın zamanda yapılan araştırmalar, safran özütünün, özellikle onun krosininin, yaşa bağlı zihinsel bozuklukların tedavisinde yararlı olduğunu göstermiştir. Japonya’da safran kapsüllenmektedir ve Parkinson hastalığı, hafıza kaybı ve iltihap tedavisinde kullanılmaktadır.

3. Gecikmiş ergenlik çağında: Safranın Faydaları

Az gelişmiş kızlarda safranın genel bir uyarıcı etkisi vardır. Bir yemek kaşığı süt içinde ezilmiş bir tutam safran, hormonları uyarmak ve istenen etkiyi yaratmak için faydalıdır.

4. Canlılığı arttırmak için:

Düşük libidoda safran cinsel uyarıcı olarak yardımcı olur ve yatarken bir bardak süt içinde bir tutam dozunda tüketilebilir .

5. Saç dökülmesinde  Safranın Faydaları

Meyan kökü ve sütle karıştırılmış safran, saç dökülmesinde saç büyümesini tetiklemek için etkili bir topikal uygulama yapar .

6. Soğuğa karşı koruma:

Safran uyarıcı bir toniktir ve soğuk algınlığı ve ateşi tedavi etmede çok etkilidir ; Süte karıştırılan ve alnına sürülen safran soğuğu hızla giderir.

7. Gıda Katkı Maddeleri: Safranın Faydaları

Safran, sentetik gıda katkı maddelerinin yerine mükemmel bir alternatiftir. Çok yaygın bir alerji tetikleyicisidir, Safran’ın muhteşem sarısı kabul edilebilir bir hipoalerjenik seçim olabilir.

 

Kahvenin Cilde Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir