Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik Dekorasyon Nedir? ;Rustik dekorasyon yani  iç tasarım, organik malzemeleri ve doğal unsurları vurgular. Çoğu kişi bu iç tasarım stilini kütük kabinlerin rustik görünümü, ülke stili veya çiftlik evi tarzı evlerle ilişkilendirir, ancak rustik bunlardan herhangi biri olmak zorunda değildir. Rustik bir tarz, boho, kıyı ve hatta Fransız ülkesi dahil olmak üzere diğer birçok tasarım stiliyle karıştırılabilir ve uygulanabilir.  Diğer iç tasarımların lüks unsurlarının aksine, rustik dekor tarzı sade bir şekilde iddiasızdır. Rustik bir hava, süslü merkez parçalarına veya avizelere güvenmeyecektir. Bunun yerine, rustik iç tasarım, çuval bezinden yapılmış kırlentler, dana kilimleri ve ahşap duvarlar veya yan masalar içerebilir. Rustik bir ev tasarlamanın ana unsuru, sıcak, davetkar ve mümkün olduğunca doğal bir alan yaratmaktır. Taş şömineden mason kavanoza ve ham kenarlı tezgahlara, rustik bir dokunuş yumuşak, doğal veya her ikisidir.

Bu tarz, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın zengin kır evlerinde en belirgindir, ancak herhangi bir evde rustik unsurlar da bulunabilir. Ahşap zeminlerden kaba ve ham maddelere kadar, rustik tasarım fikirleri genellikle dağ ve çiftlik tarzı yaşamı vintage unsurlarla birleştirir.

Rustik Dekorasyon Nedir? Rustik İç Tasarımın Tarihi

Rustik stil unsurları, on dokuzuncu yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çiftlik sahiplerinin yaşam tarzından türetilmiştir. Evleri sadeydi ve uzun bir çalışma gününden sonra rahatlayabilecekleri sıcak, davetkar alanlar yaratmaya odaklanmıştı.  Modern rustik stillerin popülaritesi arttı ve ev sahiplerinin televizyon programlarında rustik ev dekoru talep ettiğini duymak yaygın bir şey. Restoranlar, şaşırtıcı bir şekilde, modern rustik trendin kökenindedir. Geri kazanılmış ahşap raflar, nötr boya renkleri, ahır kapıları, kara tahtalar ve diğer rustik mutfak öğelerinin gündelik kullanımı, tüm rustik tarzdaki evlerin yolunu açtı.

Rustik Dekorasyon Nedir? Rustik İç Tasarımın 5 Özelliği

Doğal malzemeler ve doğal güzellik, rustik iç tasarımın ana ilham kaynağıdır. Ev dekorasyonu fikirleri arasında yatak odasındaki yumuşak nevresimler, ahşap levha yemek odası masası veya ağaç kütüğü sehpa bulunur. İşte iç tasarım stilinin beş özelliği:

1.Dünyevi renkler:

Kahverengi, gri, yeşil ve kırmızı renk düzeni bir alanı daha rahat hale getirebilir. Renk paletinizi tek renkli ve sessiz tutmaya çalışın ve ilham almak için doğal ovalara veya ormana bakın.

2.Hammadde:

Rustik bir oturma odası oluşturmak için pişmiş toprak ve taş gibi sağlam malzemeleri veya ekose battaniyeler veya kürkler gibi daha yumuşak malzemeleri kullanın. Metal aplikler asın, tersane panelleri kullanın veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış bir kitaplık satın alın. Eski bir kapıyı yemek masası olarak kullanmak gibi eşyaları başka bir amaca uygun hale getirerek rustik iç mekanınızı kişiselleştirebilirsiniz. Evinizde zaten giriş yolunda açıkta kalan ahşap kirişler gibi ayrıntılar varsa, bu ayrıntıları bir odak noktası haline getirin.

3.Hayvanlardan İlham: (Rustik Dekorasyon Nedir?)

Şöminenin üzerine asılan boynuzlar veya ana yatak odanızdaki veya oturma odanızdaki hayvan postu kilimler gibi doğadan ilham alan ifade parçaları, dışarıdaki havayı içeri taşır. Daha zarif bir görünüm için deri bir kanepe veya sandalye de daha rustik bir hava yaratmaya yardımcı olabilir.

4.Yeşillik:

Canlı bitkiler, parlak bir renk patlaması ekleyerek alanı açacak ve aynı zamanda odunsu bir his yaratacaktır. Duvar dekorunuzun yeşilliğini geliştirmek için basamaklı bir görünüm için asma tarzı bitkileri mutfak dolaplarınızın üzerine asmayı veya bir çelenk asmayı düşünün. İster mason kavanozlara, eski kasalara, paletlere veya küçük jüt malzeme saksılarına dikmeyi tercih edin, yeşillikler dışarıyı içeri getirmenin kusursuz bir yoludur.

5.Sıcak ortam: b(Rustik Dekorasyon Nedir?)

Rustik bir yaşam alanı rahat ve davetkar olmalıdır. Taş şöminede çıtırdayan bir ateş yak ya da tarçın ağacından kötü bir mum yak. Doğa hissini rustik yatak odanıza veya modern çiftlik evinize getirmek için kokuyu veya sesi dekorun odak noktası yapın.
Rustik mobilyalar ve dekorasyon fikirleri birçok yerde bulunabilir. İster kendin yap, ister rüya gibi bir rustik çiftlik evi yaratmak için bir iç tasarımcıyla çalış, öğeleri ve dekor fikirlerini bulmak için yerel bit pazarını, konsinye mağazanı veya emlak satışını ziyaret etmeyi düşün.

 

2021 Yılı Mutfak Trendleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir