Rummikub Okey Nasıl Oynanır ? – Rummikub Nedir ?

Ülkemizde okey oyununun popülerliği ortada 🙂 Okey ıstakası ve taşları ile oynayabileceğiniz okeye ve 101 okey oyununa benzeyen fakat farklı bir oyun Rummikub. Diğer oyunlar gibi şansa dayalı değil tamamen sizin görme kabiliyetinize kalmış bir oyun. Oluşturulabilecek her olasılığı görebilirseniz oyunu kazanırsınız.

Peki, Rummikub Okey Nasıl Oynanır ?

Öncelikle bu oyunu en az 2 en fazla 4 kişi oynayabilirsiniz. Amacınız ıstakanızdaki taşları ilk bitiren olmaktır.

Başlangıç olarak taşları iyice karıştırılır ve her oyuncuya 14 taş dağıtılır. Oyun sırası saat yönünde devam eder ( bu biraz ters gelebilir 🙂 )

Istakanıza aldığınız taşlarda, normal okeyde olduğu gibi perler oluşturulur. Perlerin toplamı 30+  olduğunda taşlar yere serilir. Bu oyunu bildiğimiz okeyden farklı kılan, diğer oyuncuların yere açılan taşlara elindeki taşları işleyebilmesi ve üzerinde oynayabilmesidir. ( Yerdeki taşlara müdahale etmek için öncelikle yere taş açmak gerekir.)

Taşlar, aynı renk  ardışık sayılardan ya da farklı renk aynı sayılardan açılabilir.

Taşlara müdahale durumu ise, mevcut pere işleme durumuna ilave olarak yerde bulunan taşların perini bozmamak kaydı ile taşların yerini değiştirme ile olur.

Rummikub Okey Nasıl Oynanır ? – Rummikub Nedir ?

Örneğin, aşağıdaki görselde yer alan  durumlar konuya açıklık getirecektir.

Rummikub Okey Nasıl Oynanır ? - Rummikub Nedir ?

1.Durum, önceden açılmış olan seriye uygun olan taşı ekleyebilirsiniz. ( 101 okey oyununda olduğu gibi)

2.Durum, elinizde olmayan ara taş yerde ise ve bu taşı aldığınız takdirde diğer grubun düzenini bozmuyor ise ihtiyacınız olan taşı alarak elinizdeki taşlar ile birleştirip masaya açabilirsiniz. ( Bu kural Rummikub oyununun temelini oluşturmaktadır.)

3.Durum, yerden almak istediğiniz taş, ait olduğu grubun düzenini bozuyorsa alamazsınız fakat elinizde grubu kurallara uygun hale getirecek başka taşlar var ise ihtiyacınız olan taşı alabilir ve elinizdeki taşlar ile uygun seri ya da perler açabilirsiniz. (Elinizde 2 adet 8 var, yerdeki 8’i aldığınızda per bozulmuş oluyor fakat 8-9-10 yerine  9-10-11 serisi yapabilirseniz yani elinizde 11 var ise 8 i alabilir taşlarınzı açabilirsiniz.)

4.Durum, yerde açılmış olan sıralı perden grubu bozmadan ihtiyacınız olanı alabilir ve elinizdeki taş ile yeni bir per oluşturabilirsiniz.

Rummikub Okey Nasıl Oynanır ? - Rummikub Nedir ?

 

5.Durum, aynı mantıkta devam ederek yerdeki grupları bozmadan taşları alarak elinizdeki taşlar ile yeni perler oluşturmaktdır.

6.Durum, aynı anda masadaki birden fazla pere müdahale ederek elinizdeki taşlar ile yeni perler oluşturabilirsiniz.

Rummikub Okey Nasıl Oynanır ? – Rummikub Nedir ?

Joker & Sahte Okey; 

Joker taşını istediğiniz taş yerine kullanabilirsiniz. Yalnız ilk 30 puanlık açışınızda jokeri kullanamazsınız. Başka bir oyuncu yerden jokeri almak isterse hangi taş yerine kullanılmışsa o taşı jokerin yerine koyarak, jokeri yine masa üzerinde istediğiniz bir taşın yerine kullanabilir.

Eğer oyun bittiğinde oyunculardan birinin ıstakasında joker kalırsa,o oyuncuya -30 puan yazılır.

Puanlama:

ıstakasındaki taşları ilk bitiren oyuncu oyunu kazanır. Diğer oyuncularda ellerinde kalan taşların toplamı kadar – puan almış olur. Biten oyuncuya diğer tüm oyuncuların aldığı puan toplamları + puan olarak yazılır. Eğer kimse bitmeden yerdeki taşlar biter ise her oyuncu elinde kalan taşların toplamında – puan alır.

Önemli not :  sıralı dizilerde 11-12-13 ten sonra 1 kullanılamaz

Oyun bitmeden yerden çekilecek taş kalmamışsa, oyuncular, ıstakalarında kalan taşların sayıları toplamınca – puan alırlar.

Masaya açılan taşlar ve elinizdeki taşlar ile oluşabilecek kombinasyonları gözden kaçırmayın 🙂

İyi eğlenceler!

Amerikano Oyun Kuralları – Americano (Küt) Nasıl Oynanır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir