Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid Artrit Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi, Tedavisi ve Önlenmesi  Romatoid artrit eklemlerde ağrı ve şişmeye neden olur; Tedavi edilmezse, iltihaplı hastalık kıkırdak ve kemiğe zarar verebilir.  Romatoid artrit (RA), eklemlerin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Vücut içinde eklemler, kemiklerin bir araya gelerek harekete izin verdiği noktalardır. Bu eklemlerin çoğu – sinovyal eklemler olarak adlandırılanlar – aynı zamanda şok emilimi sağlar.

RA, bağışıklık sisteminizin eklemlerinizin astarlarını “yabancı” olarak algıladığı ve onlara saldırdığı ve zarar verdiği, iltihaplanma ve ağrıya neden olduğu otoimmün bir durumdur . Bu hastalık en sık el, bilek ve diz eklemlerini simetrik olarak etkiler. Tedavisi yoktur, ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre RA iyi tedavi ile yönetilebilir.

Romatoid Artrit Belirtileri ve Belirtileri

Romatoid artrit, tıp doktorları veya araştırmacılar tarafından iyi anlaşılmayan karmaşık bir hastalıktır. Eklem şişmesi, eklem ağrısı ve eklem sertliği gibi erken hastalık belirtileri tipik olarak kademeli ve belirsiz bir şekilde başlar, semptomlar haftalar ila aylar arasında yavaş yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir. RA genellikle ellerin küçük kemiklerinde (özellikle parmakların tabanındaki ve ortasındakiler), ayak parmaklarının tabanında ve bileklerde başlar. Artrit Vakfı’na göre, 30 dakika veya daha uzun süren sabah sertliği, RA’nın bir başka ayırt edici semptomudur.  RA ilerleyici bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde, iltihaplanma vücudun diğer bölgelerinde gelişmeye başlayabilir ve kalp, akciğerler ve sinirler gibi diğer organları etkileyebilecek çeşitli potansiyel olarak ciddi komplikasyonlara neden olabilir ve önemli uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. RA semptomları yaşıyorsanız , derhal tedavi alabilmeniz için mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmeniz çok önemlidir.

Romatoid Artrit Nedenleri ve Risk Faktörleri

RA, normalde vücudu bakteri ve virüs gibi yabancı istilacılardan koruyan beyaz kan hücreleri sinovyuma (sinovyal eklemleri kaplayan ince doku) girdiğinde gelişir. Enflamasyon ortaya çıkar – sinovyum kalınlaşır ve sinovyal eklemde şişme, kızarıklık, sıcaklık ve ağrıya neden olur.  Zamanla, iltihaplı sinovyum eklem içindeki kıkırdak ve kemiğe zarar verebilir ve ayrıca destekleyici kasları, bağları ve tendonları zayıflatabilir. Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin sinovyumu istila etmesine neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar, ancak RA’nın gelişiminde genlerin ve çevresel faktörlerin rol oynadığına inanılıyor.

Araştırmalar, belirli genetiği olan kişilerin, yani insan lökosit antijeni (HLA) genlerinin, RA geliştirme riskinin önemli ölçüde arttığını göstermektedir. HLA gen kompleksi, bağışıklık sisteminin yabancı istilacılardan gelen proteinleri tanımasına yardımcı olan proteinler üreterek bağışıklık tepkilerini kontrol eder. Ancak bu tanımlanmış gen varyantlarına sahip herkes RA geliştirmez ve bunlar olmadan insanlar hala onu geliştirebilir. Bu nedenle, özellikle genetik yapıya sahip ve onları hastalığa karşı daha duyarlı hale getiren insanlarda, çevresel faktörlerin genellikle hastalığı tetiklemesi muhtemeldir. Bu faktörler şunları içerir:

-Virüsler ve bakteriler (bazı enfeksiyonlar en azından geçici olarak RA riskini azaltabilir)
-kadın hormonları
-Belirli türdeki toz ve liflere maruz kalma
-İkinci el dumana maruz kalma

RA’lı kişilerde engelliliğin ilerlemesini de artıran obezite. Obez hastaların aldıkları tedaviden bağımsız olarak RA remisyonunu elde etme olasılığı daha düşüktür.

-Şiddetli stresli olaylar
-Gıdalar
Aynı derecede önemli olan, bir kişinin durumu geliştirme riskini artırmada sigara içmek ve ailede RA öyküsüdür. Vücudun herhangi bir yerinde uzun süreli şiş veya ağrılı eklemler yaşayan 16 yaşına kadar olan çocuklara tipik olarak jüvenil idiyopatik artrit (JIA) teşhisi konur.

Romatoid Artrit Nasıl Teşhis Edilir?

Tek bir test RA’yı kesin olarak teşhis edemezken, doktorlar bir kişiyi romatoid artrit için değerlendirirken birkaç faktörü göz önünde bulundurur.  Teşhis süreci tipik olarak bir doktor tıbbi geçmişinizi aldığında ve fizik muayene yaptığında başlar. Özellikle uyandıktan sonra en az yarım saat süren uzun süreli eklem şişmesi ve sabah tutukluğu gibi RA belirtileri aramak için belirtilerinizi soracaklar. Daha sonra doktorunuz, RA için spesifik belirteçler olabilen ve RA’yı gösterebilen romatoid faktörü (RF) ve sitrüline protein antikorlarını (ACPA’lar) saptamak için kan testleri isteyecektir. Sistemik inflamasyon belirteçleri olsun veya olmasın simetrik inflamatuar artritiniz olabilir. Bir doktorun eklemlerinizin hasar görüp görmediğini belirlemesine veya eklem iltihabı, erozyon ve sıvı birikimini tespit etmesine yardımcı olmak için X-ışını , ultrason ve manyetik rezonans görüntü taramaları gibi görüntüleme testleri kullanılabilir. Gelecekte, doktorlar (invaziv olmayan) kızılötesi ışık kullanarak RA’yı teşhis edebilirler .

Romatoid Artritin Farklı Tipleri

Romatoid artrit, seropozitif veya seronegatif olarak sınıflandırılır .

Seropozitif RA‘lı kişilerde kan testlerinde bulunan, anti-siklik sitrüline peptitler olarak da adlandırılan ACPA’lar bulunur . Bu antikorlar sinovyal eklemlere saldırır ve RA semptomları üretir .

Seronegatif RA‘lı kişiler, kanlarında antikor veya RF olmaksızın hastalığa sahiptir.

Romatoid Artrit Süresi

RA ilerleyici ve kronik bir hastalıktır. Johns Hopkins Artrit Merkezi’ne göre, eklem kemiklerinde hasar, hastalığın ilerlemesinde çok erken, tipik olarak ilk iki yıl içinde meydana gelir. Bu nedenle erken tedavi çok önemlidir.
Etkili, erken tedavi ile RA’lı çoğu insan normalde yaşadıkları gibi yaşayabilir ve birçok kişi semptomların azalmasını sağlayabilir. Bu, iyileştiğiniz anlamına gelmez, bunun yerine semptomlarınızın, tam olarak işlev görebileceğiniz noktaya kadar hafifletildiği ve eklemlerinizin RA tarafından daha fazla zarar görmediği anlamına gelir. Ayrıca remisyon elde etmek ve ardından nüksetmek veya semptomlarınızın geri dönmesi de mümkündür.  Ancak remisyon herkes için gerçekleşmez ve RA’nın ağrı ve diğer semptomları zamanla değişebileceğinden, ağrı yönetimi devam eden bir endişe olabilir. Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ve kortikosteroidler gibi ağrı kesici ilaçlara ek olarak , RA ile yaşayan insanlar için ağrı kesici için birçok seçenek vardır. Bunlar, diğerleri arasında şunları içerir:

-Balık yağı takviyeleri
-Sıcak ve soğuk tedaviler
-Egzersiz ve hareket
-Farkındalık temelli stres azaltma ve kabul ve kararlılık terapisi gibi zihin-beden modaliteleri

Sağlıklı Kemikler İçin 7 İpucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir