Ramazan Bayramı Ne Zaman ?

Ramazan Nedir ?

Ramazan, hicri takvime göre 9. aydır. İslam dini inancına göre Hz. Muhammed Peygamber’e Kur’an ayetlerinin inmeye başladığı ve Müslüman olan kişilerin oruç tutmaya başladığı aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartı’ndan bir tanesidir. Kur’anın ilk ayetinin vahyedildiği gece olan Kadir Gecesi bu ay içerisindedir. Hangi gün olduğu kesin olarak bilinmemektedir fakat Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir. Bu yıl, Kadir Gecesi, 19 Mayıs Salı gününe denk gelmektedir.

Ramazan ne zaman başlıyor?

Ramazan orucunun tutulduğu bu ayda, belli bir zaman dilimi arasında yemek-içmek, cinsel ilişkiye girmek, kötü söz ve davranışlardan özellikle kaçınmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Oruç tutacak kişilerin sabah namazından önce belirli saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir. Gün sonunda akşam ezanı okununca patlayan top ile birlikte orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

Ramazan ayında farz kılınan oruç ile ilgili Bakara Suresi 185. ayet şöyle buyurmaktadır;

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!”

Günümüzde her ne kadar Miladi takvim kullanıyor olsa da İslam dini için dikkate alınan takvim Hicri takvimdir. Hicri takvim ise bir ay takvimidir. Yılları, günümüzde kullanılan güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün daha kısadır. Bu nedenle Ramazan başlangıcı ve dini bayramlar 11-12 gün erkene denk gelir. Ve yaklaşık olarak her 33 senede bir aynı günlere tekabül edebilir.

Bu yıl ramazan ayı; 24 Nisan Cuma günü başlayacak. 23 Mayıs Cumartesi günü bitecektir.

Ramazan Bayramı Ne Zaman ?

23 Mayıs Cumartesi aynı zamanda Ramazan Bayramı arife günüdür.

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı bitiminden hemen sonra, Hicri takvime göre 10.ay olan Şevval ayının ilk 3 günü kutlanan dini bayramdır.

24 Mayıs Pazar Ramazan Bayramı 1.gün

25 Mayıs Pazartesi Ramazan Bayramı 2.gün

26 Mayıs Salı Ramazan Bayramı 3. gün

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir