Psikotik Bozukluklar Nedir ve Nelerdir?

Psikotik Bozukluklar nedir?

Psikotik bozukluklar, anormal düşünme ve algılara neden olan ciddi ruhsal bozukluklardır. Psikozlu insanlar gerçeklikle bağlarını kaybeder. Ana semptomlardan ikisi sanrılar ve halüsinasyonlardır. Psikotik bozukluklar nadirdir, nüfusun sadece% 1’ini etkiler ve genellikle onlu yaşların sonlarından 30’ların başına kadar ortaya çıkar. Erkekler ve kadınlar eşit derecede etkilenir.

Psikotik bozukluklar tuhaf davranışlara, kaotik konuşmaya ve tutarsız düşüncelere neden olur. Bu semptomları olan kişiler genellikle şizofren olarak adlandırılır, ancak tıbbi teşhis için bir doktora danışılmalıdır. Anormal davranışların fiziksel nedenleri ortaya çıkarsa, bir psikiyatriste danışılmalıdır.

Psikotik Bozukluk Türleri

En yaygın psikotik bozukluk şizofrenidir. Bu hastalık, altı aydan uzun süren ve sosyal etkileşimi, okulu ve işi etkileyen davranış değişikliklerine, sanrılara ve halüsinasyonlara neden olur. Ek psikotik bozukluk türleri şunları içerir:

Şizoafektif bozukluk
Şizofreniform bozukluk
Sanrısal bozukluklar
Kısa psikotik bozukluklar
Madde kaynaklı psikotik bozukluklar
Tıbbi bir duruma bağlı psikotik bozukluklar

Psikotik Bozukluklar ve Şizofreni Nedenleri

Şizofreni de dahil olmak üzere psikotik bozuklukların kesin nedeni bilinmemekle birlikte, araştırmacılar bazılarının fiziksel, genetik, psikolojik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun rol oynadığına inanıyor.

Genetik

Diğer akıl sağlığı koşulları gibi, psikotik bozukluklar da genellikle genetiktir. Şizofreni ile genetik arasında bağlantı olduğuna dair kanıtlar var, ancak tek bir genin sorumlu olduğu düşünülmüyor. Bu psikotik bozukluklara sahip aile üyelerine sahip kişiler yüksek risk altındadır.

Beyin Gelişimi ve Aktivitesi

Normal işleyişi düzenleyen beyin kimyasallarında aşırı aktivite de psikotik bozukluklara neden olabilir. Ek olarak, araştırmalar şizofreni dahil psikotik bozukluğu olan kişilerin beyin yapılarında ince farklılıklara sahip olduğunu göstermektedir.

Gebelikte Çevresel Stresler

Bazı uzmanlar, çocukluk şizofrenisinin, uyuşturucu veya alkol kullanımı, aşırı stres, yetersiz beslenme ve bazı hormonal veya kimyasal maddelere maruz kalma gibi hamilelik sırasında anneleri etkileyen faktörlerle bağlantılı olabileceğine inanıyor.

Çocuklarda Erken Başlangıçlı Şizofreni

Şizofreni yetişkinlerde daha yaygındır, ancak aynı zamanda çocukları ve ergenleri de etkiler. 18 yaşından önce ortaya çıktığında, erken başlangıçlı şizofreni olarak kabul edilir . Yetişkinler gibi, şizofreni hastası çocuklar da genellikle durumu miras alır. Bir ebeveynin hastalığı varsa, çocuğun onu geliştirme şansı yaklaşık% 10 ila% 15’tir. Birden fazla aile üyesi bozukluğa sahipse, risk daha da yüksektir.

Psikotik Bozuklukların Belirtileri

Psikotik bozuklukları olan kişiler halüsinasyonlar yaşayabilir. Olmayan şeyleri görebilir, duyabilir, hissedebilir, tadabilir veya koklayabilir. Gerçeklikle çelişen yanlış veya yanlış fikirlere sarsılmaz inançlar olan sanrılar da yaşayabilirler. Bu deneyimler, bu rahatsızlıkları olan insanlar için çok gerçektir.

Şizofreni Belirtileri

Şizofreni semptomları olumlu veya olumsuz olarak kabul edilir ve hastalığı olan çoğu insan her ikisini de yaşar. Negatif belirtiler , şizofreninin motive olmuş hissetme veya aktivitelerle ilgilenme gibi ortadan kaldırdığı normal duygular ve yeteneklerdir. Pozitif semptomların tedavisi, daha uzun kalma eğiliminde olan negatif semptomlardan daha kolaydır.

Şizofreni hastaları, altı ay veya daha uzun süre bu semptomlardan en az ikisine sahiptir. İki semptomdan biri halüsinasyonlar, sanrılar veya kafa karışıklığı içermelidir. Şizofreninin belirti ve semptomları şunları içerir:

Halüsinasyonlar – Olmayan şeyleri görmek, duymak, hissetmek, tatmak veya koklamak
Sanrılar – Uçabileceğine inanmak veya farklı bir kişi olduğunu düşünmek gibi kolayca yanlış olduğu kanıtlanan yanlış fikirler
Kafası karışmış konuşma – Mantıklı olmayan kelimeler ve cümleler kullanma
Garip veya tekrarlayan davranışlar – Daireler çizerek yürümek veya saatlerce hareketsiz oturmak gibi garip şekillerde davranmak
Geri çekilme ve cansızlık – Düzenli aktivitelere hiçbir duygu, motivasyon veya ilgi göstermemek

Şizofreni Tetikleyicileri

Şizofreni, birkaç tetikleyiciye sahip öngörülemeyen bir hastalıktır. Şizofreni geliştirme riski altındaki kişilerde, alkol veya kokain gibi maddeler, istismar gibi travmatik olaylar ve üniversiteye başlamak veya sevilen birinin ölümü gibi büyük yaşam değişiklikleri kullanılarak tetiklenebilir. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz yardım almak hem çocuklar hem de yetişkinler için önemlidir. Erken müdahale, iyileşmeyi ve semptomların giderilmesini kolaylaştırabilir.

Bipolar Bozukluk Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir