Portakalın Faydaları ve Besin Değeri

Portakalların sağlığa faydalarını düşündüğünüzde, ilk akla gelen C vitamini olabilir. Turunçgiller müthiş bir kaynaktır, ancak portakallar (yaklaşık 62 kalorilik bir orta boy portakal gelir) aynı zamanda bir dizi sağlar. diğer koruyucu besinler. İşte daha fazla portakal yemenin yedi nedeni, portakal suyu ve portakal kabuklarının sağlığa faydaları ve bu lezzetli meyvenin tadını çıkarmanın basit yolları. Portakalın faydaları;

Portakal su zenginidir.

Bir orta boy portakal, dört ons (veya yarım fincan) su sağlar. İnsan vücudunun kabaca% 60-70’i sudan oluşur ve her bedensel işlem için gereklidir. Tıp Enstitüsüne göre, 19 yaş ve üstü kadınların günde 2,7 litre toplam sıvıya (yaklaşık 11 8 oz bardak) ve erkeklerin 3,7 (yaklaşık 15 8 oz bardak) ihtiyacı vardır. Ancak bu sadece içecekler değil, tamamen akışkan. Yiyecekler günlük sıvı ihtiyacınızın% 20’sini sağlayabilir ve portakal gibi su açısından zengin besinler günlük ihtiyaca daha da fazla katkıda bulunur. Yeterli günlük sıvı tüketmek, zihinsel ve fiziksel enerjiyi desteklemeye, dolaşımı iyileştirmeye, organ işlevini optimize etmeye, atıkları temizlemeye ve metabolizmayı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Portakal bağırsak ve sağlığı koruyucu lif sağlar. – Portakalın faydaları

Orta boy bir portakal, günlük hedefin% 12’si olan yaklaşık üç gram lif sunar. Portakaldaki lif, sindirim işlevini destekler, kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, tokluk hissini artırır ve hatta sağlıklı uykuya katkıda bulunabilir .

Bir portakaldaki üç gram liften yaklaşık ikisi çözünür liftir. Bu lif türünün kan kolesterolünü düşürmeye ve viseral yağ adı verilen iç karın yağını savuşturmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yetişkinleri beş yıl boyunca izleyen bir çalışma, tüketilen çözünür lifteki her 10 gramlık artış için iç organlarda karın yağ birikimi oranının % 3,7 azaldığını bulmuştur .

Bu önemli: Daha fazla viseral yağ taşımak, artan iltihaplanma ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve bazı kanserler dahil olmak üzere daha fazla kronik hastalık riski ile bağlantılıdır .

Portakal yüksek C vitamini içerir.

Bir portakal, C vitamini için günlük hedefin yaklaşık% 80’ini oluşturur.Bağışıklık fonksiyonunu desteklemenin yanı sıra, bu temel besin kolajen üretmeye, iltihabı azaltmaya ve vücudun hem egzersiz sırasında hem de dinlenme sırasında yağı yakıt kaynağı olarak kullanma yeteneğini artırmaya yardımcı olur. . Kandaki çok az C vitamini de artan vücut yağına ve bel ölçümlerine bağlanmıştır.

C vitamini ayrıca, oksijen varlığını artırabilen ve yorgunluğu azaltabilen demir emilimini artırmaya yardımcı olur. Bu, özellikle menstrüasyon yoluyla demir kaybına uğrayan premenopozal kadınlar ve bitki bazlı bir diyet uygulayanlar için önemlidir, çünkü demir bitki kaynaklarından daha az emilir. C vitamini ayrıca yaşlanmaya karşı savaşan bir antioksidan görevi görür ve DNA onarımı ve serotonin üretimi için gereklidir. İkincisi, mutluluğu ve uykuyu teşvik etmeye yardımcı olur.

Portakal diğer temel besinleri sağlar.

Potasyum ve folat, portakallarda bulunan iki ek hayati besindir. Potasyum, kalp fonksiyonunu ve kas kasılmalarını destekler ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Bu mineral aynı zamanda kan basıncını düşürmek ve sıvı tutulmasına karşı doğal bir idrar söktürücü görevi görür. Folat beyni ve sinir sistemini destekler ve yeterli miktarlar, depresyon ve hafıza sorunlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Portakal ayrıca daha az miktarda kalsiyum, magnezyum, A vitamini ve B vitamini sağlar.

Portakallar antioksidan sağlar.

Portakalın faydaları; portakaldaki flavonoid antioksidanlar , antiinflamatuar , antiviral ve antimikrobiyal faydalar sağlar Aynı zamanda, hücrelere zarar veren serbest radikallerin üretimi ile vücudun zararlı etkilerine karşı koyma yeteneği arasında esasen bir dengesizlik olan oksidatif strese karşı da savunma yaparlar.

Portakaldaki antioksidanlar da ruh sağlığınızı koruyabilir. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma , daha yüksek flavonoid alımının , özellikle yaşlı kadınlar arasında daha düşük depresyon riski ile ilişkili olabileceğini buldu . Daha yüksek flavonoid alımı, kilo alımının önlenmesi ve vücut yağının azalmasıyla da bağlantılıdır .

Portakal kabuğunun da sağlık yararları vardır. – Portakalın faydaları

Sağlığı koruyucu besinler yalnızca portakal ve portakal suyunda bulunmaz; onlar da kabuğun içindeler. Araştırmalar, narenciye kabuğundaki flavonoidlerin, kanser hücrelerinin üremesini, büyümesini ve yayılmasını önlemenin yanı sıra, vücudun işlevsiz hücreleri öldürmek için kullandığı kendi kendini yok etme dizisi olan apoptozu desteklemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor .

Daha eski bir Arizona Üniversitesi çalışması, haftada bir çorba kaşığı turunçgil kabuğu rendesi yemenin skuamöz hücreli karsinom cilt kanseri riskini% 30 azaltabileceği sonucuna varmıştır . Portakal kabuğunda bulunan herperidin adı verilen özel bir bileşiğin de Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruma sağladığı gösterilmiştir .

Narenciye kabuğu tüketiyorsanız, pestisit kalıntılarına maruz kalmayı azaltmak için organik portakalları tercih edin. Daha acı beyaz özlerden kaçınarak, dış cildi lezzetlendirmek için rende kullanın. Ev yapımı salata soslarına portakal kabuğu rendesi ekleyin veya pişmiş sebzeler, kinoa, patates kızartması ve tatlılara yulaf ezmesi, meyve salatası ve avokado tostu için garnitür olarak ekleyin.    

portakal suyu - portakalın faydaları

Portakal suyunun sağlık açısından da faydaları vardır. – Portakalın faydaları

Bütün portakallar daha doyurucu ve daha fazla lif sağlarken, meyve suyu günlük meyve alımınızın bir parçası olabilir. Sadece portakalın faydaları değil, Narenciye suyu tüketimi üzerine yapılan araştırmalar önemli faydalara işaret ediyor. Bir çalışma, daha yüksek bir narenciye suyu alımının, yaşlı yetişkinlerde bilişsel işlevdeki iyileşmelerle bağlantılı olduğunu buldu . Bir diğeri, yaygın olarak tüketilen miktarlarda flavanon bakımından zengin narenciye suyunun sağlıklı, genç yetişkinlerde beyne kan akışını artırabildiğini buldu .

Kendi suyunuzu taze sıkın veya% 100 portakal suyu veya portakal ve diğer bütün meyvelerin bir karışımını arayın. Dört onsluk veya yarım fincan porsiyonu hedefleyin ve meyve suyunu bir içecek yerine meyve veya bir bileşen olarak düşünün. Kızartma sosuna, turşusuna veya çorbaya saf portakal suyu ekleyin. Kokteyller veya alkolsüz kokteyller yapmak için kullanın veya bir buz küpü tepsisinde dondurun ve nane veya zencefil ile birlikte suya ekleyin.

Portakal yemenin sağlıklı ve farklı yolları

Portakallar olduğu gibi harikadır, ancak onları gecede yulaf, bahçe salataları, tavada kızartma, soğutulmuş tam tahıllı yemekler, tuzlu marul sargıları ve lahana salatası da ekleyebilirsiniz. Böylece hem portakalın faydaları hem de diğer besinlerin faydaları ile kendinize zengin bir öğün oluşturabilirsiniz. Portakalları atıştırmalık olarak dahil ederken, fındık veya tohumlar, fındık bazlı peynir veya yoğurt ve hatta otlu zeytinlerle birleştirin. Göbek, kan ve mandalina gibi farklı çeşitleri birleştirerek karıştırın.

Ağız Kokusu Neden Olur ? Ağız Kokusunu Yenmenin 10 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir