Pırasanın Faydaları

Hoş, narin tatlı aromalı pırasalar. Allium cinsi soğan familyasından bir bitkiden elde edilen silindirik yapraklı saplardır . Bunlar, eş merkezli üst üste binen yaprak katmanlarından oluşan uzun, ince bitkilerdir. Asya, Avrupa ve Amerika’nın birçok yerinde patates kızartmasında sebze olarak yaygın olarak kullanılırlar. Pırasa gelişmek için iyi drene edilmiş, verimli toprak gerektirir. Genel olarak, Avrupa ve Asya’nın birçok yerinde yıllık bir ürün olarak yetiştirilmektedir. Genellikle de pırasalar, güneş ışığından mahrum kalmaları için derin çukurlara ekilir, aksi takdirde fotosentez nedeniyle saplarını yeşile çevirebilir. Bitki boyu büyüdükçe, çiftçiler, sapın etrafında bir höyük oluşturmak için çevreleyen toprağı çekerek hendeği kademeli olarak doldururlar. Bu yöntem yeşil, keskin ve keskin saplar yerine uzun, beyaz, tatlı ve beyazlatılmış saplar elde etmek için uygulanır. Pırasa, çok popüler bir sebze olmasa da bir çok faydası bulunmaktadır. İşte Pırasanın Faydaları;

Pırasanın Sağlığa Faydaları

-Pırasa, sağlık yararları kanıtlanmış birçok benzersiz flavonoid antioksidan, mineral ve vitamin içerir.

-Pırasaların kalorisi orta derecede düşüktür. 100 gr taze sap 61 kalori taşır. Ayrıca, uzatılmış gövdeleri iyi miktarda çözünür ve çözünmez lif sağlamaktadır.

– Laboratuvar çalışmaları, allisin’in karaciğer hücrelerinde HMG-CoA redüktaz enzimini inhibe ederek kolesterol oluşumunu azalttığını göstermektedir . Ayrıca, antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.

-Pırasa, damar duvarında damar sertliğini azaltarak toplam kan basıncında düşüş sağkamaktadır. Ayrıca trombosit pıhtı oluşumunu bloke eder ve kan damarlarında fibrinolitik etkiye (pıhtı kırma) sahiptir. Böylece allisin, koroner arter hastalığı (CAD), ve inme genel riskini azaltmaya yardımcı olur.

Pırasanın Sağlığa Faydaları

-Pırasa, optimum sağlık için gerekli olan mükemmel bir vitamin kaynağıdır. Yapraklı gövdeleri gerçekten de doğru oranlarda folik asit, tiamin gibi birçok hayati vitamin içerir . 100 gr taze sap, 64 µg folat sağlar. Folik asit, DNA sentezi ve hücre bölünmesi için gereklidir. Hamilelik sırasında diyetteki yeterli seviyeleri, yeni doğan bebeklerde nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olabilir.

-Ek olarak, pırasa, iyi A vitamini kaynaklarından biridir. Ve karotenler, ksantin ve lutein gibi diğer flavonoid fenolik antioksidanlar. Ayrıca vitamin-C, K ve vitamin-E gibi diğer bazı temel vitaminlere de sahiptirler. Vitamin-C, insan vücudunun enfeksiyöz ajanlara karşı direnç geliştirmesine yardımcı olur.

-Ayrıca sapları potasyum, demir , kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve selenyum gibi az miktarda mineral içerir.

Kerevizin Faydaları ve Besin Değeri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir