Patatesin Faydaları

Patatesin Faydaları ; Patatesler, karbonhidratlar açısından zengin bir besin kaynağı olarak olumsuz bir üne sahip olduğundan, uzun yıllar boyunca düşük popülariteye sahipti. Daha yakın zamanlarda, bilimsel çalışmalar patateslerin dışlanmaması gerektiğini ortaya koydu. Bunun yerine fosfor, kalsiyum ve çinkonun yanı sıra B6, B ve C vitaminlerini içeren zengin bir mineral kaynağı sunduğu için kucaklanmalıdır. Glikoprotein patatin ayrıca spudlarda bulunur. Bu lipolitik enzimler, yüksek tansiyonu düşürerek ve etkili bir şekilde bir antioksidan olarak çalışarak günlük sağlığa yardımcı olabilir.

Neden Patates?

Patatesler biraz kusurlu bir üne sahip olsa da, kahvaltıdan öğle yemeğine kadar uzanan tariflerde hala en sık kullanılan bileşenlerden biridir ve aşağıda sıralanan geniş sağlık yararları vardır:

1. Diyabet Üzerine Olumlu Etkisi -Patatesin Faydaları

Şeker hastaları her zaman kan şekerini yükseltmekten endişe duyarlar ve bu nedenle patateslerin doğal şeker içeriğinden kaçınırlar. Aslında, kaçınma gerekli değildir, ancak porsiyon kontrolü gereklidir. Karbonhidratlar, doğru porsiyonlarda birleştirildiğinde herhangi bir diyabetik yemek planının sağlıklı bir parçası olabilir. İdeal porsiyonlarla diyabet yönetimi hakkında bir doktorla konuşun.

2. Genel Sağlığı Geliştirin

Yaygın düşünce, patateslerin kilo alımına neden olduğu, ancak kalori değerlerinin aslında oldukça düşük olduğu ve onları yemek için iyi bir seçim haline getirdiğidir. Patates ayrıca tok tuttuğu için açlık hissi daha uzun süre önleyebilmektedir. Yarı çözünür ve yarı çözünmez oldukları için kolesterol seviyelerinde de düşüş sağlarlar.

3. Çürümenin Çözümü  -Patatesin Faydaları

Yüzyıllar boyunca patatesler burkulma, çürük, ülser ve hatta yanıkların tedavisinde ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Ayrıca cilt rahatsızlıklarının başlangıcını ve narkotiklerin etkilerini azaltabilirler. Araştırmalar, patateslerin rahim ve prostat kanseriyle savaşmak için kullanılan bir grup kanserle savaşan gıdanın parçası olduğunu göstermiştir.

4. Stresi Azaltın

Patates yiyerek beden ve zihin üzerindeki stres azaltılabilir; Patateslerdeki zengin B6 vitamini kaynağı hücre yenilenmesini hızlandırır. Stresle mücadeleye yardımcı olan adrenalin hormonlarının yaratılması, sadece önemli bir faydadır. Ayrıca stresi azaltabilen ve beynin rahatlamaya veya uykuya hazırlanmasına yardımcı olan bir hormon olan GABA (Gama Amino Butirik Asit) üretirler.

5. Enflamasyonu Azaltın  –Patatesin Faydaları 

Kronik iç veya dış iltihaptan muzdarip olanlar, patateslerin bu rahatsızlığa sağladığı faydalardan yararlanabilir. Yumuşak, fırında patatesin yapısı kolayca sindirilebilir ve sindirim sistemini tahrişten kurtarır. Herhangi bir dış iltihabı hafifletmek için, ağızda bulunabilecek ülserler de dahil olmak üzere etkilenen alan(lar)a bir çiğ patates sürün.

6. Beyin Fonksiyonlarını İyileştirin

Günlük aktiviteler ve genel sağlık, diyetinize patates ekleyerek büyük ölçüde etkilenebilir. Beyin aktivitesini arttırdığı bilinen yüksek miktarda bakır ve demir de ek bir faydadır. Fırında patates hazırlamak ve kabuğunu soymadan ve tuzsuz olarak yemek, hafızanın gelişmesine yol açabilir. Manganez, potasyum ve B6 ve C vitaminlerinin her birinin beynin işlevlerine yardımcı olduğu bilinirken, sinir merkezleri patateslerde bulunan yağ asitleri ve amino asitlere olumlu yanıt verir.

7. Böbrek Taşlarını Hafifletir

Kandaki yükselmiş ürik asit seviyeleri böbrek taşlarının ana nedenidir. İdrardaki sert kalsiyum kristalleri kütleleri, geçmesi dayanılmaz ağrılı taşlar oluşturabilir. Böbrek taşlarından mustarip olanlar, alkali tuzlar ve yukarıda bahsedilen bakır, manganez, potasyum ve B vitaminleri gibi rahatlatıcı besinler açısından zengin bir kaynak olan patates kabuğunun tamamını yutmanın birçok ekstra faydasını görebilirler.

8. Yüksek Lif İçeriği -Patatesin Faydaları

Yüksek lifli yiyecekler yemek, kilo verme başarısı elde etmenin en iyi yollarından biri olabilir. Patates, yüksek lifli bir besindir ve ölçülü olarak kullanmak için en iyi bileşenlerden biridir. Patatesler sağlığınız için faydalı olsa da, onları sağlıklı bir şekilde hazırlamak çok önemlidir. Onları pişirmek, tüm besinsel faydalardan yararlanmanın en iyi yollarından biridir.

9. Hastalıkları Uzak Durun

Patates yiyerek kanser riskini azaltın, sindirime yardımcı olun, kalp hastalıklarıyla mücadele edin ve sinir sistemindeki yaygın rahatsızlıkları önleyin.

10. Cildinize Bakım Yapın  -Patatesin Faydaları

Cilt rahatsızlıklarını patatesle tedavi etmek, en iyi şekilde görünmenin ucuz ve doğal bir yoludur. Patates suyunu topikal olarak uygulayarak yüzünüzü deneyin veya koyu halkaların ve şişliklerin görünümünü azaltmak için göz kapaklarına dilimlenmiş patates kullanın.

Tansiyonu Düşürmenin Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir