Paramotor Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Paramotor Eğitimleri

Paramotor nedir ? Paramotor nasıl kullanılır ? Paramotor eğitimi, paramotor uçuş izni, kanatlı paramotor fiyatları, elektrikli paramotor ve daha birçok paramotor ile ilgili merak ettiğiniz herşey bu yazımızda.

Motorlu yamaç paraşütü ve PPG kısaltma ismi ile bilinen paramotor, kişiye özel motorlu uçuşun en ucuz şeklidir. Bazıları paramotorlarda, pilotların birçoğunun açık havada olmasına, yavaş uçmasına ve yüksek derecede hassasiyet ve kontrole izin vermesine izin vermesi nedeniyle en keyifli uçuş şekli olduğunu söylüyor.

Diğer uçuş türleriyle karşılaştırıldığında uygun maliyeti, paramotorun kolay taşınabilir olması, uçması diğerlerine göre kolay ve güvenli bir uçuş avantajı vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Paramotor Uçuş Formları

İki tür paramotorlama vardır, ayakla fırlatma ve tekerlekle fırlatma (trike). Üç tekerlekli modelde, pilot koşum takımı, motoru kanadın altında asılı tutan küçük 3 veya 4 tekerlekli ultra hafif bir araca bağlanır.

Motorlu yamaç paraşütü 80’lerin başından beri varlığını sürdürüyor ve Avrupa ve Güney Amerika’da çılgınca popüler ve Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerliği artıyor.

  • PARAGLIDE: Yamaç paraşütü, paramotor sporunun öncüsüdür. Bir yamaç paraşütü kanadı ile güçsüz uçuşu kullanan bu uçuş şekli, tepelerden fırlatmaya ve kaldırma için termiklere veya bir wench sistemi tarafından havaya çekilmesine bağlıdır.

  • PARASAIL: Parasailing, uçan yolcuların bir yolculuk için yanlarında olduğu ve kontrol girişi olmadığı grup çalışmasıyla yapılır. Yolcu, bir paraşüte benzeyen, tipik olarak yuvarlak olan açık bir parasailden asılı havada süzülüyor. Kayma, çekici araç üzerindeki bir vinç ve operatör tarafından kontrol edilen bir hattan bir araç veya tekne ile çekilirken yapılır.

  • GÜÇLÜ PARAŞÜT (PPC): Güçlendirilmiş bir paraşüt (PPC), bazı önemli farklılıklarla birlikte trike fırlatma paramotoruna benzer. Elektrikli bir paraşüt, tipik olarak dikdörtgen şekilli (paramotor için elips şekline kıyasla) bir paraşütten asılan pervaneli bir arabadır ve yalnızca tekerlekle fırlatılır, ayakla fırlatma versiyonları yoktur. PPC’ler, motorlu yamaç paraşütünün ultra hafif araçlarından daha ağırdır ve çalışmak için FFA kaydı ve FAA ultra hafif pilot lisansı gerektirir. Paramotor ile karşılaştırıldığında, güçlendirilmiş paraşütler daha fazla eğitim, daha pahalı ve daha ağır ekipman gerektirir, daha az manevra kabiliyetine sahiptir ve verimlidir ve tipik olarak daha yüksek işletme maliyetlerine sahiptir. Kayıtlı ekipmana sahip uygun şekilde lisanslı motorlu paraşüt pilotları, yolcuları yasal olarak taşıyabilir.

  • SKYDIVE / BASE JUMP: Paraşütle atlama ve temel atlama, alçalışı yavaşlatmak için açılan bir paraşüt kullanan serbest düşüş uçuşunun her ikisi de. Bu uçuş şekillerinde kullanılan paraşütler, pilotun yön kontrolüne sahip olması için giriş kontrolüne sahiptir. Paraşütle atlama ve temelli atlama, yalnızca inişi içerdikleri için “tek yönlü” sporlardır. Diğer uçuş türleri gibi havada kalma veya irtifa kazanma kabiliyetleri yoktur.

  • AĞIRLIK DEĞİŞTİRME TRİKİ: Ultra hafif üç tekerlekli bisiklet veya elektrikli yelken kanat olarak da adlandırılan ağırlık kaydırma üçgeni, sert bir çerçeve üzerine gerilmiş kumaştan yapılmış bir kanat, pilot koltuğu olan üç tekerlekli bir araba çerçevesi ve motorla çalışan bir pervaneden oluşur. Bu makineler, paramotorlarla aynı düzenlemelere (FAA FAR 103) tabidir.

  • GÜÇLÜ PARAGLIDER / PARAMOTOR (PPG): Paramotor, düz araziden fırlatmayı mümkün kılmak için yamaç paraşütü kurulumuna bir motor ve pervane ekleyen yamaç paraşütünden bir evrimdir. Bir paramotorda pilotlar, nazik bir gezi ve keşiften, tepelerde süzülmeye, slalom yarışmasına, aşırı akrobasi ve hatta motor kapalıyken saatlerce gün ortasında ısıl çalışmaya kadar her şeyi deneyimleyebilir. Kurulumu ve yerden inmesi 10 dakikadan az sürebilir ve küçük alanlardan uçabilir. Yapılan uçuşun türü pilotun isteklerine, eğitimine, deneyimine, yeteneğine ve pilotun rahat edeceği risk maruziyet düzeyine bağlı olacaktır. Paramotorların taşınabilirliği, kolayca seyahat etmeleri için arabalara yüklenmelerine izin verir.

Paramotor fiyatları yüksek döviz kurundan dolayı farklılıklar gösterebilmektedir. Bu yüzden global e ticaret sitelerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Paramotor Uçuş İzni

paramotor fiyatları

Paramotor ile yerleşim yerleri üzerinde uçmak, sahil bölgesinde uçmak izin alınması gerektirir mi veya uçuş ile ilgili belirli bi kısıtlama var mı ?

Evet paramotor için bir kısıtlama var. Uçmak istediğiniz bölge için havalimanı chart’ı bulunmakta. İnternet üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Örnek olarak Ltba – Atatürk airport Istanbul’a baktığınız yuvarlak daireler içinde hangi bölgede hangi uçak minimum kaç metrede olacağını görebilirsiniz.

Paramotor, ABD içinde Federal Havacılık Yönetmeliği (FAA FAR) 103 tarafından yönetilmektedir. Bu yönetmelikler kapsamında uçmak için herhangi bir lisans, tıbbi sertifika veya kayıt gerekmez.

En basit haliyle, ABD’de PPG pilotları, yasal hava sahalarında kalarak gündüz saatlerinde açık kara parçalarından sıkışık olmayan alanlar üzerinden uçabilirler.

Resmi eğitim, pilotlara hava sahasının ticari uçaklar, askeri operasyonlar, vahşi yaşam koruma alanları ve daha fazlası için belirlenmiş alanlardan uzak durmayı öğretecektir.

Normal uçuş için USPPA veya ASC aracılığıyla alınan bir derecelendirme gerekli olmasa da, bazı PPG yarışmalarında ve uçuşlarda uçuşa izin verilmesi için, bir eğitmen tarafından verilen güncel bir USPPA PPG2 derecelendirmesinin kanıtı gerekli olabilir. Aksi takdirde, olayların sigorta kapsamı gereksinimleri nedeniyle bir pilotun belirli uçuş yetkinliklerini önceden kanıtlaması gerekebilir.

Uçuş Şartları

Paramotorlar, yani çok hafif hava araçları sivil havacılık birimlerinin daha önceden uçmaya izin verilmiş hava sahalarında uçuşlarını gerçekleştirebilirler.

-Paramotorlar diğer hava araçlarını gözlemleyip onlardan uzak durmak ve diğer hava ulaşım araçlarına öncelik vermek zorundadırlar.

-Şehir, köy kasabe ve diğer yerleşim bölgeleri ile açık hava toplantı etkinlik üzerinde özel izin alınmaksızın uçuş yapılamaz.

-Yasak olan ve girilmesi sınırlı olan bölgeler üzerinde o bölgenin sorumlularından izin alınmadan uçuş yapılamaz.

Reklam tanıtım amaçlı paramotor uçuşu yapıyorsanız. Bunun için fatura kesmek gerekmektedir.

Bir diğer önemli konu notamlı bölgeler. Bunun için 112 helikopterlerinin bulunduğu bölgelere gidip pilotlarla tanışabilirsiniz. Onlardan detaylı notam ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ek olarak belediyelerden ses gürültü için ceza yiyebilirsiniz.

Pilotlar Yolcu Taşıyabilir Mi ?

ABD’de yolcuların yaya veya üç tekerlekli fırlatmada taşınması yasaktır. Ancak, ABD Güçlendirilmiş Yamaç Paraşütü Derneği (USPPA) veya Aero Sports Connection (ASC) tandem nitelikli eğitmenler, eğitim amaçlı tek bir yolcu taşıma muafiyetine sahiptir.

Paramotorlar ne zaman uçabilir?

Paramotor uçuşları güneşin doğumunu takip edin iki ile üç saat içinde veya güneşin batımından iki üç saat önce yapılabilir. Alacağınız kursun içeriğinde hava durumu analizi ve hava duruma bağlı olarak karar verme ilgili bir eğitimin verilmiş olması gerekmektedir.

Bazı yerler tüm gün uçuş için idealdir. Düz zeminlerde, kumsallarda laminer rüzgarlar görülebilmektedir. Bu gibi alanlarda rüzgar hızının tutarlılığı, rüzgar ve türbülans eksikliği, tüm gün ışığı saatlerinde uçuşu mümkün ve keyifli kılar.

Paramotor pilotlarını düzenleyen düzenlemelere göre (bölüm 103.11), uçuşa tüm gün ışığında, özellikle resmi gün doğumu ve resmi gün batımı arasında izin verilir. En az 3 kara mili görünür olduğu zamana kadar uçuş yapılabilir.

Hava durumu, koşulların uçulabilir olup olmadığını belirlemede göz önünde bulundurulması gereken birincil hususlardan biridir. Rüzgar hızını tayin etmek, rüzgarın hızı, yönü ve sertliğini bilmek uçuş güvenliği için çok önemlidir. Hava durumunu incelemek, olumsuz havalara ve çıkabilecek olası fırtınalara karşı önceden haberdar olabilecek sistemleri kullanmak gerekmektedir.

Paramotor Eğitimi – Uçuş Dersleri

Kaliteli bir eğitim ile, olası riskleri ortadan kaldırabilri daha güvenli bir uçuş sağlayabilirsiniz. İyi bir eğitim ile deneyim kazanıp uçuş becerilerini ve tekniklerini hızlıca öğrenebilirsiniz.

Tipik olarak, paramotor eğitimi kanat uçurtma ile başlar, çünkü kanadı idare etme ve kontrol etme, muhtemelen paramotor pilotlar için en kritik beceridir. Uçurtma, tecrübeli pilotların bile pratik yapmaya ve iyileştirmeye devam ettiği bir beceri geliştirme aktivitesidir. Yeterli kanat anlayışı ve kontrolü bir öğrenci tarafından sergilendiğinde, farklı okulların motoru birleştirmek ve öğrenci pilotlarını uçağa sokmak için çeşitli yöntemleri vardır. Kapsamlı eğitim okulları, hem uçuş için gerekli fiziksel becerileri kapsayacak hem de önemli sınıf konularının işlendiği yer okulu birimlerine sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir