Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek

 

Pandalar Hakkında En Büyüleyici 10 Gerçek

Efsaneye göre bir zamanlar genç bir kız bir pandayı bir leoparın saldırısına uğramaktan kurtarmaya çalıştı. Dev pandalar o zamanlar bembeyazdı ve kız, leoparın kar beyazı bir panda yavrusunu takip ettiğini gördü. Dikkatini dağıtmak ve pandaya kaçması için zaman vermek için leoparın önüne atladı. Leopar sırayla kıza saldırdı ve onu öldürdü. Pek çok panda kızın cenazesine anısını onurlandırmak ve cesur davranışını anmak için geldi. Pandaların pençelerinin etrafına kara küller bulaşmıştı ve kederle birbirlerine sarılıp gözlerini sildiklerinde küller bulaşarak bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz ikonik beyaz ve siyah pandaları yarattı.

Dev pandaların sevilen hayvanlar olduğu açıktır, ancak ne yazık ki aynı zamanda savunmasız türler de. Dünyada 1.900’den daha az vahşi pandanın kaldığına ve dünya çapında üreme merkezlerinde ve hayvanat bahçelerinde tahminen 600 tane olduğuna inanılıyor.

Bu listede, pandayı yok olmaktan kurtarmak için dünyanın elinden gelen her şeyi yapması gereken birkaç harika neden var. İşte, Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek

10. Bilinen en eski panda akrabası

10

2012’de yayınlanan bir araştırma, İspanya’da Zaragoza kenti yakınlarında fosil dişler bulunmasının ardından dev pandanın tarih öncesi bir akrabasının keşfedildiğini bildirdi. Agriarctos beatrix adlı türün bilinen en eski panda akrabası olduğuna inanılıyor ve paleontologlar bunun 11 milyon yaşın üzerinde olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca tarih öncesi ayıların benzer siyah-beyaz desenlere sahip olabileceğini ancak bugün bildiğimiz pandalardan çok daha küçük olduğunu tahmin ettiler. Muhtemelen yaklaşık 60 kilogram ağırlığındaydılar ve ayrıca yırtıcılardan kaçmak için ağaçlara tırmanacaklardı. 

Uzmanlar ayrıca, pandanın daha önce kabul edildiği gibi Asya’da değil, Avrupa’da ortaya çıkmış olabileceğini öne sürdü. Ancak, bu iddiaya herkes katılmıyordu ve paleontolog Blaine Schubert, bu tür iddiaları desteklemek için çok daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ardından 2017 yılında Macaristan’da ‘pandaya benzer ayı’ fosilleşmiş dişlerinin bulunduğu bildirildi. Bu türün modern pandalara benzer bir diyetle yaşadığı ve pandaların Avrupa’da ortaya çıktığına dair kanıtlara eklendiği bulundu.

9. Katı yiyecek

9

Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçekler; bir bebek panda doğduğunda tamamen tüysüz, pembe ve kördür. Bir hafta sonra siyah saçları çıkmaya başlar ve yaklaşık bir ay sonra beyaz saçları da uzamaya başlar ve küçük pandaya kendine özgü bir görünüm kazandırır. Bir panda bebeği, bir insan bebekten çok daha erken yürümeye başlarken (doğumdan yaklaşık 3 ay sonra), aynı zamanda (doğumdan yaklaşık 6 ay sonra) katı yiyecekler yemeye başlarlar. Bu noktada bambu yiyebilir ve daha hızlı büyümeye başlayabilirler.

Panda yavruları, panda sütüne benzer olduğu için köpek sütü ile de beslenebilir. 2000 yılında Pekin hayvanat bahçesinde yaşayan bir panda ikiz yavrulara sahipti ve her iki bebeği için yeterli süt üretemedi. Bu, birini emzirmesine ve diğerini terk etmesine yol açtı. Hayvanat bahçesi daha sonra yerel bir gazetede bir emziren köpeğin ilanını yayınladı ve kısa süre sonra terk edilmiş panda yavrusu için bir vekil köpek anne buldular. 2009 yılında anneleri reddettikten sonra bir köpek tarafından bakılan iki kırmızı panda yavrusunun kanıtladığı gibi, kırmızı pandalar bile köpek sütüyle hayatta kalabilir.

8. Bir etoburun sindirim sistemi

Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek

Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek; Pandalar ağırlıklı olarak bambu yiyor, ancak çok az besin değeri içeriyor, enerji gereksinimlerini sürdürmek için her gün 38 kg’a kadar yemeleri gerekiyor. Bazen vahşi pandalar, küçük kemirgenler ve diğer bitkiler gibi, diyetlerinin yaklaşık% 1’ini oluşturan diğer seçenekleri ararlar.

Dev pandalar otçul olmalarına rağmen ayı ailesinin bir üyesidir ve bu nedenle bir etoburun sindirim sistemine sahiptirler. Bununla birlikte, neredeyse yalnızca bambuya bağlı olacak şekilde evrimleşmişler ve bu da onları habitatlarının herhangi bir şekilde kaybına karşı savunmasız bırakmaktadır. Pandalar bambu köklerini ve filizlerini tercih eder ve ok bambu, siyah bambu ve su bambusu dahil olmak üzere 20’ye kadar farklı bambu türünün tadını çıkarır. Esaret altında yaşayan pandalar da meyve yerler ve en çok elmaları severler. Bazıları da buharda pişirilmiş mısır ekmeğini sever. 

7. Dostluk ve barışın sembolü

7
Kaçak avlanma gerçekleşirken, çoğu Çinli panda ayısına saygı duyuyor ve onları sadece iyi şansın değil, dostluk ve barışın da sembolü olarak görüyor. Birisi bir panda ile karşılaştığında, genellikle onları beslemeye götürür ve yaralandıkları tespit edilirse, yerel yetkililer derhal uyarılır.

Panda, dengeli, uyumlu bir yin yang’ın bir göstergesi olduğu söylenen kendine özgü siyah beyaz rengi ve sakin doğası nedeniyle bazen sembolik yin ve yang ile karşılaştırılır. Sevgili ayı, Shangshu’nun onu yenilmez ve ‘kaplan kadar güçlü’ olarak tanımlamasıyla Çin tarihinde önemlidir. 

Bir pandanın postu bir zamanlar krallar ve imparatorlar için muhteşem bir hediye olarak görülüyordu ve Ming hanedanlığı döneminde pek çok kişi pandanın tıbbi güçlere sahip olduğuna ve tümörleri ve vebaları kovabileceğine inanıyordu.

6. Pandalar kükremiyor

Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek

Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek; Pandalar şekil ve boyut olarak kesinlikle ayı meslektaşlarına benzese de, normal ayılar gibi kükrmezler. Bununla birlikte, özellikle çiftleşirken keçilere benzer bir ses çıkararak meliyorlar. Ayrıca kornaya basabilir, hırlayabilir veya havlayabilirler ve yavrular, aç olduklarında veya ilgi istediklerinde vıraklama ve sızlanma sesleri çıkarırlar. Sonuç olarak, pandalar yaklaşık 13 farklı ses çıkarır.

Pandaların duygularını yüz ifadeleriyle iletme yeteneği yoktur. Ayrıca kısa güdük kuyruklarını sallayamazlar ve kulaklarını dikemezler. Bunun yerine, anal bezlerinden koyu renkli, yapışkan bir madde salgılayarak ve onu kayalara ve ağaçlara sürerek birbirleriyle iletişim kurarlar. Bu davranış, diğer pandaların bir dişinin kızgın olup olmadığını veya belirli bir pandanın bölgelerini işaretleyip işaretlemediğini bilmelerini sağlar. Bir panda, başka bir pandanın ‘koku izlerinden’ yaş, o anki ruh hali, cinsiyet ve üreme durumu gibi pek çok bilgi toplayabilir. 

Bazen pandalar, arka ayaklarıyla bir ağaca geriye doğru tırmanarak ve amuda kalkma pozisyonunda idrarını yaparak da kokularını işaretler. Bu onların kokularını ağacın daha yukarısında bırakmalarını sağlar.

5. Fiziksel özellikleri

5

En belirgin özellikleri açık bir şekilde siyah ve beyaz lekeleri olsa da, bir pandanın kürkü onları sevimli göstermekten çok daha fazlasını yapar. Bir pandanın yüzü, boynu, karnı ve poposu, hayvanın karlı habitatlarda saklanmasını sağlamak için çoğunlukla beyazdır. Gölgeli noktalarda kamufle edilmesine yardımcı olmak için kolları ve bacakları siyahtır. Soğuk havaya karşı koruma sağlamak için tüyleri kalın ve yünlüdür. 

Pandalar 150 cm yüksekliğe ve 150 kg ağırlığa kadar büyüyebilir. Erkekler genellikle kadınlardan yaklaşık% 10 daha büyük ve% 20 daha ağırdır. Bambu diyetlerini sürdürmek için, pandaların bambuyu ezmelerine yardımcı olan düz azı dişleri vardır. Ayrıca, bambu filizlerini tutmalarına yardımcı olan zıt başparmak olarak işlev gören geniş bilek kemiklerine sahiptirler.

Dahası, bir pandanın gözleri diğer ayılarınkinden farklıdır ve sadece onları çevreleyen siyah kürk parçaları olduğu için değil. Pandaların, evcil kedilerde olduğu gibi öğrenciler için dikey yarıkları vardır. Koyu lekeler, gündüz parlamasını azaltmaya yardımcı olur.

4. Pandalar rahatsız olabilir ve saldırabilir

4

Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek; Pandaların uysal ve sevimli doğası hakkında yazmaya çok zaman harcanabilirken, hızlı bir şekilde sinirlenebilecekleri ve onları rahatsız eden insanlara saldırabilecekleri iyi belgelenmiş bir gerçektir.

Pekin hayvanat bahçesi pandası Gu Gu, Zhang Jiao oğlunun fırlattığı bir oyuncağı yakalamaya çalıştıktan sonra barınağına düştüğünde çoktan iki kişiyi ısırmıştı. Zhang ve oğlu, oğlu oyuncağı biraz fazla sert bir şekilde geri fırlattığında, bir panda oyuncağıyla oynuyordu, ileri geri fırlatıyordu. Zhang oyuncağa hamle yaptığında, Gu Gu, Zhang’ın sol bacağını ısırdı, çiğnedi ve ardından sağ bacağına geçti. Panda, Zhang’ın bacağına çenesini kilitledi ve hayvan bakıcıları, ayının çenesini açmak için çeşitli aletler kullanmak zorunda kaldı. Zhang daha sonra bir röportaj sırasında, panda ulusal bir hazine olduğu için savaşmaya çalışmadığını ve onu sevdiğini ve ona saygı duyduğunu söyledi. Gu Gu, 2017’de ‘daha yakından bakmak’ için kalemin içine giren 15 yaşındaki bir çocuğa saldırdı. Gu Gu ayrıca ona sarılmaya çalışan sarhoş bir turisti ısırdı. 

3. Düşük doğum hızı

Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek

Bir panda, özellikle ikizleri her doğurduğunda, hayvan bakıcıları çok mutludur. Panda yetiştiriciliği son derece zordur ve bu nedenle ne zaman bebek panda doğsa büyük, küresel bir olay haline gelir. 2015 yılında Mei Xiang adlı dev panda, Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi’nde iki yavru doğurdu.Dişi pandalar yılda yalnızca bir kez yumurtlayarak erkek pandaya dişiyi döllemek için 40 saatlik minik bir pencere verir. Erkek panda bunu başaramazsa, hayvan bakıcıları başka bir fırsat doğmadan önce dişiyi tam bir yıl boyunca izlemek zorundadır. Bazen erkekler dişilerin nasıl binebileceği konusunda bilgisizdir, bu da kaçırılmış bir fırsat anlamına gelir. Bu nedenle, birçok hayvan bakıcısı dişi pandaları yapay olarak döllemeyi tercih ediyor. Bununla birlikte, çoğu durumda, hayvan bakıcılarının bir kadının hamile olup olmadığını bebeğini doğurmadan hemen önce söylemesi imkansızdır. Bazı dişi pandalar ‘gebelik hormonları’ üretir, yuva yapar ve hamile olmadıklarında bile daha sık uyur. Ayrıca, çok küçük oldukları için uzmanların ultrason aracılığıyla bir fetüsü bulmaları da son derece zordur. Aslında o kadar küçük ki, bazen dişinin dışkısı bir bebekle karıştırılıyor.

2. Dev pandanın keşfi

2

150 yıl kadar yakın bir zaman önce, sadece birkaç kişi dev pandanın var olduğunu gördü ve hatta biliyordu. Pandaların varlığından haberdar olan ilk Batılı, 11 Mart 1869’da Sichuan’daki bir avcıdan panda derisi alan Armand David adlı Fransız bir misyonerdi. David’in 1 Nisan 1869’da canlı bir panda gördüğüne inanılıyor.Bu, onu panda ile karşılaşan ilk Batılı yapıyor. David, bir zoologun incelediği Paris müzesine bir örnek göndermeye başladı. Canlı bir pandaya ‘sahip olan’ ilk Batılı, 1916’da bir panda yavrusu satın alan Alman zoolog Hugo Weigold’du. Kermit ve Theodore Roosevelt Jr. ise 1920’lerde yaptıkları pandayı vuran ilk Batılılar olarak tanındı.

1. Dev pandaların geleceği

1

Çin’deki ulusal bir hazine olan vahşi dev pandalar, son birkaç yılda bir miktar toparlandı ve son on yılda% 17’lik bir nüfus artışının ardından “nesli tükenmekte olan” durumları “savunmasız” olarak güncellendi. World Wide Fund  vahşi pandaları yaşam alanlarını güvence altına alarak ve onu insani gelişme ve tecavüzden koruyarak korur. WWF-Çin ve ortaklarının çalışmaları, 34 milyon dönümlük arazi, iki büyük nehir havzası ve üç il dahil olmak üzere Çin genelinde panda koridorlarının korunmasını içeriyor.  WWF, pandayı yok olmanın eşiğinden döndürme girişimlerini uygulamak için 1981’den beri hükümetle birlikte çalışıyor. Panda rezervleri vahşi pandaların üçte ikisini ve dağlık bölgelerde bulunan bambu ormanlarını korur. 

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir