Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz Nedir? Osteoporoz: Tedavi, Belirtiler ve Nedenleri ; Osteoporoz, kemiğin yoğunluğunun azalması, gücünün azalması ve kırılgan kemiklerle sonuçlanan bir durumdur.  Osteoporoz , kırılmaya karşı artan duyarlılığı olan kırılgan bir kemik durumudur .  Osteoporoz kemiği zayıflatır ve kemik kırılma riskini artırır. 35 yaşından sonra kemik kütlesi ( kemik yoğunluğu ) azalır ve menopoz sonrası kadınlarda kemik kaybı daha hızlı gerçekleşir .
Osteoporoz için temel risk faktörleri arasında genetik, egzersiz eksikliği, kalsiyum ve D vitamini eksikliği, bir yetişkin olarak kişisel kırık öyküsü, sigara içimi , aşırı alkol tüketimi, romatoid artrit öyküsü , düşük vücut ağırlığı ve ailede osteoporoz öyküsü bulunur.
Maalesef, Osteoporozlu hastalarda kemik kırıkları oluşana kadar hiçbir semptom görülmemektedir.
Osteoporoz tanısı, X-ışınları ile önerilebilir ve kemik yoğunluğunu ölçmek için yapılan testlerle doğrulanabilir.
Osteoporoz tedavileri, reçeteli osteoporoz ilaçlarına ek olarak, alkol ve sigara kullanımını durdurmayı ve yeterli egzersiz , kalsiyum ve D vitamini sağlamayı içerir .

Osteoporoz nedir?

Osteoartrit, bir veya daha fazla eklemin kıkırdağının parçalanması ve sonunda kaybından kaynaklanan bir artrit türüdür.
Osteoporoz, kemiğin yoğunluğunun azalması, gücünün azalması ve kırılgan kemiklerle sonuçlanan bir durumdur. Osteoporoz, kelimenin tam anlamıyla sünger gibi sıkıştırılabilen anormal derecede gözenekli kemiğe yol açar. İskeletin bu bozukluğu kemiği zayıflatır ve kemiklerde sık kırılmalara (kırılmalara) neden olur. Osteopeni , tanımı gereği, normal kemikten biraz daha az yoğun olan ancak osteoporozdaki kemik derecesine sahip olmayan bir kemik durumudur.

Normal kemik, tümü kemiğe gücünü veren protein, kollajen ve kalsiyumdan oluşur. Osteoporozdan etkilenen kemikler, normalde kemiğin kırılmasına neden olmayacak nispeten küçük yaralanmalarla kırılabilir (kırılabilir). Kırık, çatlama ( kalça kırığında olduğu gibi ) veya çökme (omurga omurlarının kompresyon kırığında olduğu gibi) şeklinde olabilir. Omurga, kalçalar, kaburgalar ve bilekler, osteoporozdan kaynaklanan kemik kırıklarının yaygın alanlarıdır, ancak osteoporozla ilişkili kırıklar hemen hemen her iskelet kemiğinde ortaya çıkabilir.

Osteoporoz nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdakiler osteoporoz gelişme riskini artıracak faktörlerdir:

-Kadın cinsiyeti
-Kafkas veya Asya ırkı
-İnce ve küçük gövde çerçevesi
-Ailede osteoporoz öyküsü (örneğin, osteoporotik kalça kırığı olan bir anneye sahip olmak, kalça kırığı riskinizi ikiye katlar)
-Bir yetişkin olarak kişisel kırık öyküsü
-Sigara içmek
-Aşırı alkol tüketimi
-Egzersiz eksikliği
-Kalsiyum açısından düşük diyet
-Kötü beslenme ve kötü genel sağlık, özellikle kronik inflamasyon veya bağırsak hastalığı ile ilişkili
-Dermatit herpetiformis gibi cilt hastalıkları ile ilişkili olabilen çölyak ladin gibi bağırsak hastalıklarından malabsorpsiyon (besinler gastrointestinal sistemden uygun şekilde emilmez)
-Kadınlarda düşük östrojen seviyeleri ( menopozda veya her iki yumurtalığın erken cerrahi olarak çıkarılmasıyla ortaya çıkabilir )

Osteoporoz nedir? Osteoporoz nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?

-Erkeklerde düşük testosteron seviyeleri (hipogonadizm)
-Yumurtalıklar üzerindeki toksik etkileri nedeniyle erken menopoza neden olabilen kemoterapi
-Amenore (kaybı adet dönemi genç kadınlarda) düşük östrojen ve osteoporoz ile ilişkilidir; amenore, aşırı derecede yoğun egzersiz eğitimi alan kadınlarda ve vücut yağı çok düşük olan kadınlarda (örneğin, anoreksiya nervozalı kadınlar ) ortaya çıkabilir.
-Kronik inflamatuar artrit veya romatoid artrit veya karaciğer hastalıkları gibi hastalıklara bağlı kronik inflamasyon
-İnme sonrası veya yürümeyi engelleyen herhangi bir durumdan kaynaklanan hareketsizlik
-Hipertiroidizm , tiroid bezi tarafından çok fazla tiroid hormonunun üretildiği ( Grave hastalığında olduğu gibi) veya tiroid hormonu ilacı olarak yutulduğu bir durum
-Hiperparatiroidizm , tiroid bezinin yakınında veya içinde bulunan küçük bir bez olan paratiroid bezi tarafından aşırı paratiroid hormonu üretiminin olduğu bir hastalıktır. Normalde paratiroid hormonu, kısmen kalsiyumu kemikten uzaklaştırarak kandaki kalsiyum seviyelerini korur. Tedavi edilmeyen hiperparatiroidizmde, aşırı paratiroid hormonu kemikten çok fazla kalsiyumun uzaklaştırılmasına neden olur ve bu da osteoporoza yol açabilir.

D vitamini eksikliği , diyet eksikliği, güneş ışığı eksikliği veya çölyak ladin ve birincil biliyer sirozda olduğu gibi vitaminin bağırsak emiliminin olmamasından kaynaklanabilir. Ayrıca bazı ilaçlar osteoporoza neden olabilir. Bu ilaçlar arasında uzun süreli heparin (bir kan inceltici), fenitoin ( Dilantin ) ve fenobarbital gibi nöbet önleyici ilaçlar ve uzun süreli oral kortikosteroid kullanımı ( prednizon gibi ) yer alır.
Hamilelikte Göbek Ağrısı ve 5 Nedeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir