Neden WhatsApp ı kaldırmalı ve Telegram’ı kullanmalıyız?

İş nedeniyle Google Play’e geldikten kısa bir süre sonra Telegram’ı kullanmaya başladım. Telegram, kuruluşundan bu yana, hem medya hem de kullanıcıların WhatsApp ile karşılaştırıldığında bir mesajlaşma uygulamasıydı , ancak bu yeni bir şey değildi, çünkü LINE gibi benzer nitelikteki uygulamalarla daha önce aynı şeyi yapmıştık. Bununla birlikte, Telegram, WhatsApp’a karşı daha önce gördüğümüz diğer seçeneklerden daha fazla garanti ile rekabet edebiliyor gibi görünüyordu ve bu da popüler hizmetle ilgili bize birçok haber verdi. Bu yeni uygulama daha güvenli, açık kaynak ve tamamen ücretsiz olacağına söz verdi , bu yüzden birçok kullanıcıdan sıcak bir karşılama aldı. Bununla birlikte, bugün, Telegram’ın WhatsApp’a göre tek avantajları değil, birkaç tane daha var.

Daha sonra, hem WhatsApp’ın Telegram’dan daha iyi olduğu şeyleri hem de Telegram’ın WhatsApp’tan daha üstün olduğu bölümleri gözden geçireceğiz . Göreceğiniz gibi, denge açıkça ezici bir kazanana doğru eğiliyor:

WhatsApp’ın Telegram’a Göre Avantajları

 • VoIP aramaları yapma
 • Durum belirleme
 • İletileri favori olarak işaretleyin ve hepsini tek bir yerde toplayın
 • Kişilerinizden birinin WhatsApp’a ilk kez gelip gelmediğini bildirmez (daha fazla gizlilik?). Telegram’da mevcut kullanıcılar uyarıyı etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneğine sahiptir, ancak yeni kullanıcıya bağlı değildir.
 • Uygulamanın kendisinden hizmetin durumunu kontrol edin
 • Fotoğrafınızı görmek için eklememiş kullanıcılar için seçenek
 • Yaptıklarınızla ilgili ayrıntılı bilgiler (gönderilen ve alınan mesajlar, gönderilen ve alınan megabaytlar , …)
 • Kullanıcılar arasında çok daha yaygın

Telegram’ın WhatsApp’a Göre Avantajları

 • Çıkartma desteği ve bunları oluşturma kolaylığı
 • Her türlü bot desteği (örneğin, GIF’ler, resimler ve videolar için çevrimiçi arama motorları , HTML5 oyunları, …)
 • Şifrelenmiş bulut hizmeti
 • Bulut, sınırlama olmaksızın çoklu cihaz kullanımına izin verir
 • Birisiyle konuşmak için telefon numaramızı vermemeliyiz, kullanıcı tarafından çalışır
 • Görüntülerin galeriye kaydedilmesini isteyip istemediğimizi seçmenizi sağlar
 • İletilerin sunucularda iz bırakmadığı gizli sohbetler oluşturmanıza ve aynı zamanda kendini imha süresi (saniye, 1 dakika, 1 saat, 1 gün, 1 hafta) oluşturmanıza olanak tanır .
 • Tüm sohbetlerin ekranına dönmek için sohbet içinde sağa hızlıca kaydırın
 • Metin boyutu için daha fazla ayar (WhatsApp sadece üç mod)
 • Web sürümü çok daha iyi uygulandı, tekrar bulut sayesinde (WhatsApp’ta telefona bağlısınız)
 • Her türlü dosyayı gönderme desteği (1,5 GB’a kadar)
 • Videoların gönderilmesinde 1,5 GB’a sınırlama (16 MB WhatsApp için)
 • Daha büyük gruplar (100 WhatsApp başına 200 üye)
 • Süper gruplar: sınıra ulaşan bir grubu (200 kullanıcı) benzersiz bir geçmişi olan 1000 kullanıcıya kadar bir gruba dönüştürün, burada silinen mesajlar tüm üyeler için kaybolur
 • Açık kaynak kodlu

Peki neden Telegram yerine WhatsApp’ı kullanmaya devam ediyoruz?

Telegram’ın kullanıcı sayısını iyi bir hızda artırmaya devam ettiği doğrudur, ancak her durumda, WhatsApp’ı dünya çapında kullanan muazzam sayıda insan ezici, çünkü zaten 1 milyar aktif kullanıcıyı aştı .

Açıkçası, Telegram’ın WhatsApp a göre avantajları göz önüne alındığında , sesli arama yapma olasılığı Facebook’a ait uygulama için iyi bir destek olmasına rağmen, anlaşılması zordur . Ancak, her uygulamanın kökenine geri dönersek durumu anlamak daha kolaydır.

WhatsApp en iyi zamanda geldi

WhatsApp mobil cihazlarda görünmeye başladığında, 2010 yılı sonunda , kullanıcılar neredeyse tükenmiş SMS’leri düzenli olarak kullanmaya devam ettiler. Sabit ücretler yaygın olmasına rağmen 8, 10, 15 sentlik SMS için bir fiyat veya 300 MB veri olduğunda bir seferde bir miktar (100, 350, 500 …) ücretsiz mesaj içeren paketler vardı . Onlar size sessizce 30 € / ay “çivi” olabilir .

Bu nedenle, çoğumuzun zaten telefondan posta veya GTalk ile iletişim kurmasına rağmen, WhatsApp ın görünümü gerçek bir devrimdi . Kendinizi bir duruma sokun: “Nasıl, herkesle cep telefonundan ücretsiz olarak ve sadece veri hızı ile sohbet edebilirim?” Ve bu SMS’nin “sonu” dur. Belki de o zaman bu kadar önemli bir ilerleme olarak algılamamış olsak da , şimdi tam olarak milyonlarca insan onu geri kalanlarla ana iletişim aracı olarak kabul ettiğinde farkına vardık .

Her ne kadar şüpheci olsa da – sanırım bir olduğumu hatırlıyorum – WhatsApp atılımlarla ve sınırlarla büyüdü, bu da ağızdan ağıza çok yardımcı oldu . Ve bir akıllı telefona sahip olmak ve WhatsApp’a sahip olmamak neredeyse garipti. Hizmet, ödeme yaptıkları zaman bile büyümeye devam etti ( Ocak 2016’da tekrar ücretsizdi ) ve bir telefonda 600 avro harcamakta sorun yaşayanların çoğunun olduğu, ancak bir artık ücretli SMS göndermek zorunda kalmayacağınız bir hizmet .

Telegram, ciddi bir rakip

Yol boyunca, 2013’te Telegram da aynı şeyi yapana kadar , kullanıcılarına rağmen, kıvrılmayı bitirmeyecek birkaç alternatif doğdu . Başlangıçta söylediğimiz gibi, “ücretsiz, çok güvenli ve açık kaynak” etiketi ile geldi, bu yüzden başından beri açık kollar ile karşılandı. Ancak varışta zaten WhatsApp ı kullanan yüz milyonlarca kişi, belki de hak ettiği kadar aldatmaca vermeyi başaramadı.

Şu anda, birkaç güncellemeden sonra, her iki hizmette de, özellikle de Yeni Yıl 2015 gibi önemli anlarda WhatsApp hizmetlerinde birkaç düşüşten sonra ve özellikle 2011 ve 2012’de, WhatsApp’ı etkileyen birkaç güvenlik kusuru sonrasında, Telegram’ın WhatsApp ı aştığını doğrulayabiliriz . En azından özelliklerde, “kullanılabilirlikte” ve hatta eğlencede, ancak kullanıcılarda olan fark hala çok büyük.

Telegram teorik olarak daha güvenlidir, çok fazla problemi yoktur – sunucularının WhatsApp’tan çok daha az kullanıcıyı desteklemesi gerektiği de doğrudur – esas olarak bulutta çalıştığı için çok daha çok yönlüdür ve kısacası, çok daha eksiksiz bir uygulamadır, çünkü birinin diğerine göre avantajlarını gösterirler. Karar senin, şahsen sonuç çok açık .

 

Türkiye’nin En Başarılı 10 Startup’ı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir