Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur?

İyi bir ebeveyn, çocuğunun yararına kararlar almaya çalışan kişidir.  Bir ebeveyni harika yapan şey, yalnızca ebeveynin eylemiyle değil, aynı zamanda niyetiyle de tanımlanır.  İyi bir ebeveyn mükemmel olmak zorunda değildir. Kimse mükemmel değildir. Hiçbir çocuk da mükemmel değildir. Beklentilerimizi belirlerken bunu akılda tutmak önemlidir.  Başarılı ebeveynlik , mükemmelliğe ulaşmakla ilgili değildir. Ancak bu, bu hedef için çalışmamamız gerektiği anlamına gelmez. Önce kendimiz, sonra çocuklarımız için yüksek standartlar belirlemeliyiz. Peki, Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur ?  İşte daha iyi bir ebeveyn olmanın, iyi ebeveynlik becerilerini öğrenmenin ve kötü ebeveynlikten kaçınmanın 10 ipucu.

Birçoğu hızlı veya kolay değil. Ve muhtemelen hiç kimse hepsini her zaman yapamaz. Ancak bu ebeveynlik kılavuzundaki ipuçları üzerinde çalışmaya devam edebilirseniz, bazen bunların yalnızca bir kısmını yapıyor olsanız bile, yine de doğru yönde ilerliyor olacaksınız.

Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur ? – En İyi 10 Ebeveynlik İpuçları

1. İYİ BİR ROL MODEL OLUN.

Yürüyüşe çıkın. Çocuğunuza sadece ne yapmasını istediğinizi söylemeyin. Gösterin.  İnsan, kısmen taklit ederek öğrenebileceğimiz için özel bir türdür . Onları anlamak ve kendi eylemlerimize dahil etmek için başkalarının eylemlerini kopyalamaya programlandık. Özellikle çocuklar, ebeveynlerinin yaptığı her şeyi çok dikkatli izlerler. Bu nedenle, çocuğunuzun olmasını istediğiniz kişi olun. Çocuğunuza saygı gösterin, ona olumlu davranış ve tutum gösterin, çocuğunuzun duygularına karşı empati kurun.

2.ONLARI SEVİN VE GÖSTERİN.

Sevgini göster. Onları sevmek onları şımartamaz. Yalnızca sevgi adına yapmayı (veya vermeyi) seçtiğiniz şey, maddi hoşgörü,  düşük beklenti ve aşırı koruma gibi şeyler olabilir. Bunlar gerçek sevginin yerine verildiğinde, o zaman şımarık bir çocuğunuz olur. Çocuğunuzu sevmek, ona sarılmak , onunla vakit geçirmek ve sorunlarını her gün ciddiyetle dinlemek kadar basit olabilir.  Bu sevgi eylemlerini göstermek, oksitosin gibi iyi hissettiren hormonların salınımını tetikleyebilir. Bu nörokimyasallar bize derin bir sakinlik, duygusal sıcaklık ve memnuniyet duygusu getirebilir, bunlardan çocuk direnç geliştirecek ve sizinle daha yakın bir ilişkide içerisinde olacaktır.

3. NAZİK VE SIKI OLUMLU EBEVEYNLİK UYGULAYIN.

(Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur?)

Bebekler, nispeten az bağlantıya sahip yaklaşık 100 milyar beyin hücresi (nöron) ile doğarlar . Bu bağlantılar düşüncelerimizi yaratır, eylemlerimizi yönlendirir, kişiliğimizi şekillendirir ve temelde kim olduğumuzu belirler. Yaşamlarımız boyunca deneyimler yoluyla yaratılır, güçlendirilir ve “şekillendirilir”. Çocuğunuza olumlu deneyimler yaşatın. Olumlu deneyimleri kendileri deneyimleme ve başkalarına sunma becerisine sahip olacaklardır.  Çocuğunuza olumsuz deneyimler de yaşatın. Olumsuz deneyimini olumlu bir tavır ile birlikte çözün. Bu olumlu deneyimler sadece çocuğunuzun beyninde iyi bağlantılar oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun ömür boyu taşıdığı anılarınızı da oluşturur. Disiplin söz konusu olduğunda, pozitif kalmak zor görünüyor. Ancak Pozitif Disiplin uygulamak ve cezalandırıcı önlemlerden kaçınmak mümkündür

İyi bir ebeveyn olmak, çocuğunuza neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmek zorunda olduğunuz anlamına gelir. Sınırları belirlemek ve tutarlı olmak iyi bir disiplinin anahtarıdır. Bu kuralları uygularken nazik ve katı olun. Çocuğun davranışının arkasındaki nedene odaklanın. Ve bunu geçmiş için cezalandırmak yerine gelecek için öğrenmek için bir fırsat haline getirin.

4. ÇOCUĞUNUZ İÇİN GÜVENLİ BİR SIĞINAK OLUN.

Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur?
Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur?

Çocuğunuzun sinyallerine duyarlı ve ihtiyaçlarına duyarlı olarak her zaman yanında olacağınızı ona bildirin. Çocuğunuzu bir birey olarak destekleyin ve kabul edin. Çocuğunuzun keşfetmesi için sıcak, güvenli bir sığınak olun. Sürekli duyarlı ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklar, daha iyi duygusal düzenleme gelişimi, sosyal beceri gelişimi ve zihinsel sağlık sonuçlarına sahip olma eğilimindedir.

5.ÇOCUĞUNUZLA KONUŞUN VE BEYİNLERİNİN BÜTÜNLEŞMESİNE YARDIMCI OLUN.

Çoğumuz iletişimin önemini zaten biliyoruz. Çocuğunuzla konuşun ve onları dikkatlice dinleyin. Açık bir iletişim hattını koruyarak çocuğunuzla daha iyi bir ilişkiniz olacak ve çocuğunuz bir sorun olduğunda size gelecektir. Ancak iletişim için başka bir neden daha var, çocuğunuzun beyninin farklı bölümlerini bütünleştirmesine yardımcı oluyorsunuz.

Entegrasyon, sağlıklı bir vücudu korumak için farklı organların koordine ve birlikte çalışması gereken vücudumuza benzer. Beynin farklı bölümleri entegre edildiğinde, bir bütün olarak uyumlu bir şekilde işlev görebilirler, bu da daha az öfke nöbeti, daha fazla işbirlikçi davranış, daha fazla empati ve daha iyi zihinsel esenlik anlamına gelir. Bunu yapmak için, rahatsız edici deneyimler aracılığıyla konuşun. Çocuğunuzdan uyumlu bir iletişim geliştirmek için neler olduğunu ve nasıl hissettiğini anlatmasını isteyin.

Çözüm sunmak zorunda değilsiniz. İyi bir ebeveyn olmak için tüm cevaplara sahip olmanız gerekmez. Sadece konuşmalarını dinlemek ve açıklayıcı sorular sormak, deneyimlerini anlamlandırmalarına ve anılarını bütünleştirmelerine yardımcı olacaktır.

6.KENDİ ÇOCUKLUĞUNUZU DÜŞÜNÜN.

Birçoğumuz ebeveynlerimizden farklı ebeveynlik yapmak istiyoruz. İyi bir yetiştirilme ve mutlu bir çocukluk geçirmiş olanlar bile, yetiştirilme biçimlerinin bazı yönlerini değiştirmek isteyebilirler. Ama çoğu zaman ağzımızı açtığımızda tıpkı ebeveynlerimizin yaptığı gibi konuşuruz. Kendi çocukluğumuzu yansıtmak, neden böyle ebeveynlik yaptığımızı anlama yolunda bir adımdır. Değiştirmek istediğiniz şeyleri not edin ve bunu gerçek bir senaryoda nasıl farklı şekilde yapacağınızı düşünün. Dikkatli olmaya çalışın ve bu sorunlar bir daha ortaya çıktığında davranışınızı değiştirin. İlk başta başaramazsan pes etme. Birinin çocuk yetiştirme yöntemlerini bilinçli olarak değiştirmek için pratik yapmak, çok fazla pratik yapmak gerekir.

7.KENDİ SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN.

(Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur?)

Kendinize iyi bakmanız sağlıklı ebeveynliktir. Ebeveynlerin de rahatlamaya ihtiyacı var. Kendi iyiliğinize dikkat edin.  Çoğu zaman, bir çocuk doğduğunda kendi sağlığınız veya evliliğinizin sağlığı gibi şeyler ikinci planda tutulur. Onlara dikkat etmezseniz, ileride daha büyük problemler haline geleceklerdir. Eşinizle ilişkinizi güçlendirmek için zaman ayırın. Stresli ebeveynler kavga etmeye daha yatkındır . Ebeveynlik yardımı istemekten korkmayın. Kişisel bakım için biraz “zamanım” olması zihni canlandırmak için önemlidir. Ebeveynlerin kendilerine fiziksel ve zihinsel olarak nasıl bakabilecekleri, onların ebeveynlik ve aile yaşamlarında büyük bir fark yaratacaktır. Bu iki alan başarısız olursa, çocuğunuz da acı çekecektir.

8.NE OLURSA OLSUN ŞAPLAK ATMAYIN.

Şüphesiz, bazı ebeveynler için şaplak atmak, bazen ebeveynler için çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama olan kısa vadeli bir uyum sağlayabilir.  Ancak bu yöntem çocuğa doğruyu ya da yanlışı öğretmez. Çocuğa sadece dış sonuçlardan korkmayı öğretir. Çocuğunuza şaplak atmak, sorunları şiddet yoluyla çözebileceği konusunda çocuğunuza model olmaktır. Şaplak atılan, tokatlanan veya vurulan çocuklar, diğer çocuklarla kavga etmeye daha yatkındır. Zorba olma ve anlaşmazlıkları çözmek için sözlü/fiziksel saldırganlık kullanma olasılıkları daha yüksektir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde, suçluluk ve antisosyal davranışlar, daha kötü ebeveyn-çocuk ilişkileri, akıl sağlığı sorunları ve aile içi şiddet mağdurları veya istismarcıları ile sonuçlanmaları daha olasıdır.

9.HER ŞEYİ PERSPEKTİF İÇİNDE TUTUN VE EBEVEYNLİK HEDEFİNİZİ HATIRLAYIN.

Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur?
Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur?

Çocuk yetiştirmedeki amacınız nedir ? Çoğu ebeveyn gibiyseniz, çocuğunuzun okulda başarılı olmasını, üretken olmasını, sorumlu ve bağımsız olmasını, saygılı olmasını, sizinle ve başkalarıyla anlamlı ilişkiler kurmasını, şefkatli ve şefkatli olmasını ve mutlu, sağlıklı ve tatmin edici olmasını istersiniz. Hayat… Ancak bu hedeflere ulaşmak için ne kadar zaman harcıyorsunuz?
Hayatta kalma modunun hayatınıza hükmetmesine izin vermemek için bir dahaki sefere kızgın veya hüsrana uğradığında geri çekilin. Öfke ve hayal kırıklığının sizin veya çocuğunuz için ne yapacağını düşünün. Bunun yerine, her olumsuz deneyimi onun için bir öğrenme fırsatına dönüştürmenin yollarını bulun. Çocuğunuzu kontrol etmeye odaklanmazsanız, epik sinir krizleri bile paha biçilmez beyin şekillendirici anlara dönüştürülebilir. Bunları yapmak yalnızca sağlıklı bir bakış açısına sahip olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ebeveynlikteki birincil hedeflerinizden biri olan çocuğunuzla iyi bir ilişki kurmak üzerinde de çalışırsınız.

10.EN SON PSİKOLOJİ VE SİNİRBİLİM ARAŞTIRMALARINDAKİ BULGULARI KULLANARAK KISAYOL KULLANIN.

A’dan B’ye kısayol almak – İyi bir ebeveynlik ipucu ve ebeveyn tavsiyesi olabilir.
Kısayollar derken, çocuğunuzu değiştirmeyi kastetmiyorum. Demek istediğim, bilim adamları tarafından zaten bilinenlerden yararlanmak. Ebeveynlik, psikolojide en çok araştırılan alanlardan biridir. Birçok ebeveynlik tekniği, uygulaması veya geleneği bilimsel olarak araştırılmış, doğrulanmış, rafine edilmiş veya reddedilmiştir. Bilimsel bilgiyi kullanmak elbette ki herkese uyan tek bir strateji değildir. Her çocuk farklıdır. En iyi ebeveynlik stili içinde bile, çocuğunuzun mizacına göre seçebileceğiniz birçok farklı etkili ebeveynlik uygulaması olabilir. Örneğin, şaplak atmanın yanı sıra, yeniden yönlendirme, akıl yürütme, ayrıcalıkları kaldırma  vb. gibi birçok daha iyi alternatif vardır . Çocuğunuz için en uygun cezalandırıcı olmayan disiplin yöntemini seçebilirsiniz.

Uzmanlara göre , psikolojik bir rahatsızlıktan muzdarip olma zaafları olan kişilerin, stres yaşadıklarında bir psikolojik rahatsızlık geliştirmeleri daha olasıdır.Yani güvenlik açıkları biyolojik veya çevresel olabilir. Belki çocuk şanslı olabilir ve bu tür güvenlik açıkları olmayabilir. Anne babalar çocuklarına ne kadar sert davranırsa davransınlar dirençli olabilirler ve üstün gelebilirler. Ama olmayabilirler.  Bu nedenle ebeveynliğin önemi göz ardı edilemez.

 

Bir Ebeveynin Ölümü Bir Çocuğu Nasıl Etkiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir