Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

Keşfedilmemiş Benlik – Carl Gustav Jung

Keşfedilmemiş Benlik, okuyucuların kendini tanımasını benliğinde yatan duyguları keşfetmesin sağlıyor. Onu okurken kendinizi dünyanın en büyük psikiyatristlerinden birinin yanında oturuyor ve insanın en önemli sorunlarından birisi üzerine söyleşisini dinliyor gibi hissediyorsunuz. Bu nedenle Keşfedilmemiş benlik mutlaka okunması gereken psikoloji kitapları arasında yer almaktadır.

Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud  (Psikoloji Kitapları)

Uygarlığın Huzursuzluğu, Freud’un psikanalizin bulgularının sosyal hayat için ne anlama geldiğini dile getirdiği başlıca eserdir. Freud’a göre hayvani dürtüler ile güdülenen insanın, aynı zamanda uygar bir varlık olmaya çalışması trajik bir durumdur. Bununla beraber Freud insanın uygarlıktan vazgeçemeyeceği de kabul eder. Sonuç ise uygarlığın kaçınılmaz huzursuzluğudur.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği – Karen Horney

Çağımızın Nevrotik Kişiliği, Freud ve diğer bir çok psikanalist tarafından nevrozlara mahkum edilen birey, insani özgürleşmeye odaklanan Horney tarafından hayata döndürülüyor. Yazıldığı tarihten bu yana kendi çelişkileri ve açmazlarıyla yüzleşmek isteyen pek çok insan tarafından ilgi ile okunan ve tartışılan Çağımızın Nevrotik Kişiliği, toplumsal nevroz ve kaygıların büyüdüğü bugünlerde de güncelliğini koruyor.

Kendini Arayan İnsan – Rollo May

Kendini Arayan İnsan, Çağımızın en büyük sorunu olan endişe ve güvensizliğe karşı bir çözüm bulmayı amaçlayan Rollo May, insanların kendi güçlerinin farkına varmalarını istiyor. Çoğu insanın kendini aramadığından ve kendi içindeki gücü göremediğinden yakınan yazar, bu kitapla yepyeni kapılar açıyor. Kitabın konusu sıradan gibi görünse de benzersiz bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom  (Psikoloji Kitapları)

Nietzsche, henüz iki kitabı yayınlamış, kimsenin tanımadığı, ümitsiz ve ruhsal bozuklukları olan bir filozoftur. Breuer ise kapısını ümitsizlerin çaldığı saygın bir psikanalisttir. Nietzsche’nin inadını kırdıktan sonra onun ruhsal dünyasına derinlemesine bir bakış atacak olan Breuer, aynı zamanda ümitsizliğinin ardındaki gerçekleri de gün yüzüne çıkarmaya çalışacaktır.

Bir Sosyopatın İtirafları – M.E. Thomas

Onlar, en büyük riski almaktan kaçınmayan, pişmanlık duymayan, çekinmeden yalan söyleyebilen, başkalarının hayatlarını kolayca görmezden gelebilen kişiler. Bir Sosyopatın İtirafları, bizi bir sosyopatın zihninde yolculuğa çıkarıyor ve onun hayata dair tüm düşünce akışını yakından izlememizi sağlıyor.

Algı Kapıları – Aldous Huxley  (Psikoloji Kitapları)

Huxley, Algı Kapıları’ndda bir gerçeğin yeni bir boyutunu, bilincimizin, aslında bir şekilde hep bildiğimiz, ama pek göremediğimiz “karşı kutbunu”, “öteki tarafını” gösteriyor. Ve oraya geçmek i.in tarih boyunca kullanılmış farklı araçları, geliştirilmiş farklı yöntemleri anlatıyor.

Duyguların Psikolojisi – Nevzat Tarhan

Nevzat Tarhan bu kitabında, nefret, özlem, sevgi, kıskançlık, korku, dürüstlük, bencillik ve üzüntü gibi insanı insan yapan temel duygulardan bahsediyor. Bu duyguların kaynağına iniyor ve nedenlerini araştırıyor. Bir yandan olumsuz duyguların nasıl yok edileceğine ve olumlu duyguların nasıl kullanılacağına da ışık tutuyor.

 

En İyi E-Kitap Siteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir