Menopoz Nedir?

Menopoz nedir?

Menopoz nedir?Her kadının hayatında adetlerinin durduğu ve yumurtalıklarının üreme işlevini yitirdiği zamanı ifade eder. Bu genellikle 45 ile 55 yaşları arasında gerçekleşir, ancak bazı istisnai durumlarda kadınlar 30’lu yaşlarında, hatta daha genç yaşta menopoza girebilirler. Bu daha sonra erken menopoz veya erken yumurtalık yetmezliği olarak bilinir.

Menopoz hormonlardan etkilenir.  Daha doğrusu hormon seviyelerindeki bir değişiklikten. Bir kadının doğurgan yılları boyunca, her ay bir yumurta üretme yeteneği, topluca östrojen olarak adlandırılan üç üreme hormonunun (östradiol, östron ve östriol) salınmasıyla ilişkilidir. Östrojen esas olarak yumurtalıklar tarafından üretilir.

Menopoz nedir?

Ergenlik döneminde kadın özelliklerini uyaran ve bir kadının üreme döngüsünü kontrol eden östrojendir: rahime (rahim) implantasyon için her ay bir yumurtanın gelişmesi ve salınması (yumurtlama) ve rahim zarının kabul etmek için kalınlaşma şekli. döllenmiş bir yumurta. Aylık periyot, implantasyon gerçekleşmediği – hamilelik olmadığı – ve rahmin astarının döküldüğü için gerçekleşir.

Kadınlar yaşlandıkça, yumurtalıktaki yumurta depoları azalır ve gebe kalma yetenekleri azalır. Bu zamanda, daha az östrojen üretilir ve vücudun farklı davranmasına neden olur. Bununla birlikte, vücut gece boyunca östrojen üretmeyi bırakmaz ve süreç, semptomların yavaş yavaş ortaya çıktığı birkaç yıl bile sürebilir. Bu kademeli değişime ‘peri-menopoz’ denir.

Yaklaşık 50-55 yaşlarında, aylık döngü tamamen durur – bu nedenle artık yumurtlama, regl ve gebelik olmaz.

Ne oluyor ve nasıl hissettiriyor?

Bazı kadınlar için bu üreme yeteneği kaybı derinden hissedilebilir ve tüm kadınlar için menopoz sadece tıbbi bir durum değil, kişisel bir deneyimdir. Bununla birlikte, kadınlar 40’lı yaşlarına doğru ilerledikçe yumurtalıktan azalan östrojen salınımı, genellikle rahatsız edici olabilen ve tıbbi müdahale gerektirebilecek semptomların nedenidir.

Menopozdaki her dört kadından üçünde görülen sıcak basması menopozun en yaygın belirtisidir. Diğer yaygın semptomlar arasında gece terlemeleri, uykusuzluk, vajinal kuruluk, tahriş olmuş cilt, daha sık idrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonları, düşük ruh hali ve sekse olan ilginin azalması sayılabilir. Semptomlar süre, şiddet ve kadınlar üzerindeki etkileri bakımından büyük farklılıklar gösterir.

Menopozun tüm yaygın semptomları, vücudun östrojen üretimindeki azalma ile ilişkilidir. Östrojen eksikliği, beyin de dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkileyerek duygusal sağlık ve ciltte değişikliklere neden olarak elastikiyetini ve kalınlığını etkiler.

Menopoz nedir? Ne oluyor ve nasıl hissettiriyor?

Yumurtalıklar östrojen üretimini durdurduktan sonra, uzun vadeli sağlık üzerinde daha fazla etkisi olabilecek başka değişiklikler meydana gelir. En yaygın olarak bu değişiklikler kemiklerin gücünü ve yoğunluğunu etkiler ve osteoporoz adı verilen kemik inceltici hastalık riskini artırır. Kadın iskeletinin kemikleri, güçlerini ve kırılmaya karşı dirençlerini korumak için östrojene bağlıdır. Bununla birlikte, sıcak basması veya vajinal kuruluk bariz olsa da, Osteoporozun belirgin semptomları yoktur – ilk işaret genellikle bir kemiğin kırılmasıdır. Bu nedenle osteoporoz “sessiz salgın” olarak adlandırılmıştır.

Ayrıca östrojen eksikliğinin, menopozdan sonra kadınları özellikle kalp hastalığına ve felce karşı savunmasız hale getiren vücuttaki bazı kimyasal değişikliklerin nedeni olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

Menopozun gerçekleştiğini doğrulamak

Menopozun gerçekten gerçekleştiğini doğrulamak her zaman kolay değildir. Tabii ki, düzensiz dönemler ve ara sıra sıcak basması, değişikliklerin meydana geldiğinin bir işaretidir, ancak gerçek menopoz zamanını belirlemek o kadar basit değildir.

Soru alakasız görünebilir, ancak son adet tarihinizi bilmek, sadece semptomlara en uygun şekilde yanıt verebilmeniz için değil, aynı zamanda gebelik önleyici amaçlar için de faydalıdır. Gerçekten menopozda olan bir kadın kısır olacaktır ve doğum kontrolüne ihtiyacı olmayacaktır. Bununla birlikte, çoğu doktor, 50 yaşın altındaki menopozdaki kadınlara, son adetlerinin ardından iki yıl ve 50 yaşın üzerindeyse bir yıl boyunca kontrasepsiyonlarına devam etmelerini tavsiye etmektedir.

Çoğu doktor, bir kadının menopoz durumunu semptomlarına (örneğin sıcak basması), adet düzenine ve tıbbi kayıtlarına göre değerlendirecektir. FSH olarak bilinen üreme hormonu seviyelerini ölçmek için kan testi yapmak mümkündür. 45 yaş üstü kadınlarda perimenopoz veya menopoz teşhisi için FSH ölçümü gerekli değildir.

50 yaşına gelen bazı kadınlar, çeşitli tıbbi nedenlerle histerektomi ve aynı zamanda yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılmasını geçirmiş olabilir. Yumurtalıkların alınması elbette hastanın yaşı ne olursa olsun hemen menopoza neden olacaktır ve doğal menopozun tüm belirtileri ve riskleri bu kadınlar için geçerli olacaktır.

Bu aynı zamanda, hormonal sistemin erken yaşta başarısız olduğu ve yumurtalıkların normal işlevini kaybettiği nadir görülen erken yumurtalık yetmezliği durumlarında da geçerlidir.

Menopoz nedir? Ne oluyor ve nasıl hissettiriyor?

Yaşam tarzı faktörleri

Sağlıklı bir yaşam tarzı, menopozun etkilerini en aza indirerek kalbi ve kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olabilir. Birçok kadın, vücutlarına nasıl davrandıklarını gözden geçirmek için bunun iyi bir zaman olduğunu düşünüyor. İşte dikkate alınması gereken bazı ipuçları:

Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler

Bunlar popüler bir seçim haline geldi ve pek çok kadın bunları kullanıyor, ancak etkilerini veya gerçekten güvenliklerini desteklemek için sınırlı bilimsel araştırma yapıldı. Bazen zahmetli semptomlara yardımcı olabilirler, ancak kemik gücü, kalp veya kan damarları üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaları olası değildir.  Tamamlayıcı veya alternatif bir terapi seçmek zor olabilir; çok farklı olanlar var. Akupunktur, aromaterapi, bitkisel tedaviler, homeopati, hipnoterapi, yoga ve refleksolojinin hepsinin menopozda yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Hormon değişim terapisi

Hormon replasman tedavisi (HRT), menopoz semptomları için en etkili ve yaygın olarak kullanılan tedavidir. Adından da anlaşılacağı gibi, menopoz sırasında kaybedilen östrojen hormonunun yerini almanın bir yoludur.  HRT, sıcak basması, vajinal kuruluk ve osteoporoz gibi östrojen eksikliği ile ilgili semptomları hafifletmeyi amaçlar. Sıcak basması, uyku bozuklukları, vajinal semptomlar ve bazı duygudurum bozuklukları için bir çare olarak HRT’nin faydaları kanıtlanmıştır. Öte yandan, bazı kadınlar ilk kez HRT alırken göğüslerde hassasiyet, bacak krampları, mide bulantısı, şişkinlik, sinirlilik ve depresyon gibi istenmeyen yan etkiler yaşarlar. Genellikle bu semptomlar birkaç ay sonra düzelir, ancak tipte, dozda (Oral: tablet; transdermal: yama veya jel) veya HRT yolunda değişiklik gerekebilir.

Sonuçlar

Kadınlar menopozu çok çeşitli şekillerde yaşarlar. Vücudunuzun dramatik bir şekilde değiştiğini ya da neredeyse hiç değişmediğini hissetmenin alışılmadık bir durum olmadığını hatırlamak yardımcı olabilir.

Bazı kadınlar sorunsuz bir menopoza girer, ancak çoğu hafif ila şiddetli arasında değişen bazı semptomlar yaşar. Mücadele ettiğinizi düşünüyorsanız, tavsiye ve destek yaygın olarak mevcuttur. Önemli olan, herhangi bir değişiklikten haberdar olmak ve tavsiye için doktorunuza danışmaktır. Semptomlar ne olursa olsun, yardım çeşitli şekillerde mevcuttur.

 

Vajina Sağlığı İçin Yaşlara Göre Yapmanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir