Küresel Isınma Nedir?

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınma, esas olarak fosil yakıtları yakan insanlar tarafından salınan sera gazları nedeniyle geçtiğimiz yüzyılda Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığındaki alışılmadık derecede hızlı artıştır. Atmosfer veya yüzey değiştikçe veya Güneş’in enerjisi değiştikçe, yörüngesindeki hafif kaymalar nedeniyle gezegen az çok güneş ışığı aldığında iklim değişti. Ancak geçen yüzyılda, Dünya’nın iklimini başka bir güç etkilemeye başladı.

Bu ısınma, Dünya iklimindeki önceki değişikliklerle nasıl karşılaştırılır? İnsan kaynaklı sera gazlarının ısınmaya neden olduğundan nasıl emin olabiliriz? Dünya daha ne kadar ısınacak? Dünya nasıl tepki verecek? Bu soruları cevaplamak, belki de zamanımızın en önemli bilimsel zorluğudur.

Dünya, geçmişte insanlığın yardımı olmadan iklim değişikliği yaşamıştır. Ancak mevcut iklimsel ısınma, geçmişteki ısınma olaylarından çok daha hızlı gerçekleşiyor. Dünya’nın Sanayi Devrimi’nden önceki tarihinde, Dünya’nın iklimi insan aktivitesiyle ilgisi olmayan doğal nedenlerden dolayı değişti. Bu doğal nedenler bugün hala oyunda, ancak etkileri çok küçük veya son yıllarda görülen hızlı ısınmayı açıklamak için çok yavaş gerçekleşiyor.

Dünya Ne Kadar Isınacak?

Modeller, dünya daha fazla fosil yakıt tükettikçe, sera gazı konsantrasyonlarının artmaya devam edeceğini ve Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığının onlarla birlikte artacağını tahmin ediyor. Makul emisyon senaryolarına göre, 21. yüzyılın sonunda ortalama yüzey sıcaklıkları 2 ° C ile 6 ° C arasında yükselebilir. Bu ısınmanın bir kısmı gelecekteki sera gazı emisyonları azaltılsa bile gerçekleşecek, çünkü Dünya sistemi henüz yapmış olduğumuz çevresel değişikliklere tam olarak uyum sağlamadı.

Dünya Isınma Sıcaklığına Nasıl Cevap Verecek?

Küresel ısınmanın etkisi, artan sıcaklıklardan çok daha büyüktür. Isınma yağış modellerini değiştirir, kıyı erozyonunu artırır, bazı bölgelerde büyüme mevsimini uzatır, buzulları ve buzulları eritir ve bazı bulaşıcı hastalıkların menzilini değiştirir. Bu değişikliklerin bazıları zaten gerçekleşiyor.

Küresel ısınma nedir?

Küresel ısınma, esas olarak insanlar fosil yakıtları yakarken salınan sera gazları nedeniyle geçen yüzyılda Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığındaki alışılmadık derecede hızlı artıştır. Küresel ortalama yüzey sıcaklığı, 1906 ile 2005 yılları arasında 0,6 ila 0,9 Santigrat derece (1,1 ila 1,6 ° F) yükseldi ve sıcaklık artış hızı , son 50 yılda neredeyse iki katına çıktı. Sıcaklıkların daha da yükseleceği kesindir.

Dünyanın doğal sera etkisi

Dünya’nın sıcaklığı Güneş’le başlar. Gelen güneş ışığının yaklaşık yüzde 30’u bulutlar ve buz gibi parlak yüzeyler tarafından uzaya geri yansıtılır. Kalan yüzde 70’in çoğu kara ve okyanus tarafından emiliyor, geri kalanı ise atmosfer tarafından emiliyor. Emilen güneş enerjisi gezegenimizi ısıtır.

Kayalar, hava ve denizler ısındıkça “ısı” enerjisi (termal kızılötesi radyasyon) yayarlar. Yüzeyden bu enerji, çoğunun su buharı ve karbondioksit ve metan gibi uzun ömürlü sera gazları tarafından emildiği atmosfere gider.

Mikroskobik su veya sera gazı molekülleri, Dünya yüzeyinden yayılan enerjiyi emdiklerinde, küçük ısıtıcılara dönüşürler – tıpkı bir şöminedeki tuğlalar gibi, yangın söndükten sonra bile ısı yayarlar. Her yöne yayılırlar. Dünya’ya geri yayılan enerji, hem atmosferi hem de yüzeyi ısıtır ve doğrudan güneş ışığından aldıkları ısıyı artırır.

Isının atmosfer tarafından soğurulması ve yayılması – doğal sera etkisi – Dünya’daki yaşam için faydalıdır. Sera etkisi olmasaydı, Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığı bugünkü rahat 15 ° C (59 ° F) yerine çok soğuk bir -18 ° C (0 ° F) olurdu.

Bugün atmosfer daha fazla sera gazı molekülü içeriyor, bu nedenle yüzey tarafından yayılan kızılötesi enerjinin daha fazlası atmosfer tarafından emiliyor. Daha sıcak bir atmosferden gelen ekstra enerjinin bir kısmı yüzeye geri yayıldığından, Dünya’nın yüzey sıcaklığı yükselir. Sera gazlarının konsantrasyonunu artırarak, Dünya atmosferini daha verimli bir sera haline getiriyoruz.

Bugünün Isınması Geçmişten Nasıl Farklı?

Dünya, geçmişte insanlığın yardımı olmadan iklim değişikliği yaşamıştır. Ağaç halkalarında, buzullardaki buz katmanlarında, okyanus çökeltilerinde, mercan resiflerinde ve tortul kayaların katmanlarında kalan kanıtlar nedeniyle geçmiş iklimleri biliyoruz. Örneğin, buzul buzundaki hava kabarcıkları, Dünya atmosferinin küçük örneklerini yakalar ve bilim insanlarına 800.000 yıldan daha eski bir sera gazları tarihi verir. Buzun kimyasal yapısı, ortalama küresel sıcaklığa dair ipuçları sağlıyor.

 

2021 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir