Kürdan Kullanımı

Kürdan Kullanımı, Yemekten sonra dişlerinizi kürdan ile temizlemek doğru mudur? Birçok insan, özellikle dişler arası boşluklarda yiyecek kaldığında, yemekten sonra dişlerini kürdan ile temizleme alışkanlığına sahiptir. Bunu yapmanın doğru olup olmadığını veya tam tersine daha iyi alternatifler olup olmadığını öğrenin.

Hızlı cevap, dişlerinizi kürdan ile temizlemek sadece doğru değil, aynı zamanda dişlerinize ve diş etlerinize doğrudan zarar verebilir. Ayrıca diş ipi ve diş arası fırçaları gibi daha güvenli ve etkili alternatifler de bulunmaktadır.

Kürdan nedir ve ne kadar süredir kullanılmaktadır? (Kürdan Kullanımı )

Bir kürdan, kürdan veya kürdan , özellikle yemekten sonra dişler arası boşluklarda tutuldukları zaman, dişlerden yiyecek artıklarını çıkarmak için kullanılan ince ve hafif uzun ahşap bir nesnedir (veya plastik gibi başka bir malzemedir) .

En eski diş temizleme yöntemlerinden biri olarak tüm kültürlerde binlerce yıldır kullanılmaktadır.
Bugün birçok insan bunları kullanmaya devam ediyor ve hatta bazı bar ve restoranlarda diş hekimlerinin onlara karşı tavsiyede bulunmasına rağmen görülebilir .

Yemekten sonra dişlerinizi kürdan ile temizlemek neden önerilmez?

Kürdanlar uygun şekilde sterilize edilmemiştir, sert değildir ve hem mineye hem de diş etlerine zarar verebilecek sivri bir uca sahiptir; hatta yapışıp ağrıya ve kanamaya neden olabilirler. Örneğin, bir kişinin diş eti iltihabı varsa, durumlarını daha da kötüleştirebilir.

Ayrıca en çok dikkat çeken veya daha rahatsız edici yiyecek artıklarını gidermek için çubuklarla yapılan yanlış basınç, belirli alanlarda kalıntı birikmesine neden olur ve bu bölgelerde plak oluşumu teşvik edilir.

Son olarak, tahta kürdanların kıymık ve sakıza bir kıymık sıkışması riskine dikkat edilmelidir; bu, bazı durumlarda kolaylıkla çıkarılabilir (örneğin diş ipi kullanarak), ancak diğerlerinde olabilir. çıkarılması için dişçiye gitmek gerekir.

Hangi alternatifler var? (Kürdan Kullanımı )

Kürdanlara ana alternatif diş ipidir , çünkü yiyecek artıklarını daha etkili bir şekilde çıkarmanıza izin verir ve dişlere veya diş etlerine bir tür zarar verme riskini önemli ölçüde azaltır.

Diş ipi evden uzakta (çok küçük kutularda satıldığı için) rahatlıkla taşınabilir ve her yemekten sonra kullanılabilir.

Evdeyken , daha da etkili olan diş arası fırçaları kullanabilirsiniz . Ve elbette, uygun hijyeni sağlamak ve en yaygın ağız patolojilerinin çoğundan kaçınmak için dişlerinizi her zaman fırçalamanız gerektiğini unutmayın.

Yemekten sonra dişlerinizi kürdanla temizlemenin en iyi alternatif olmadığını anlamaları için sizi bu makaleyi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmaya davet ediyoruz.

Periodontal Bakım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir