Koronavirüsten Hayatını Kaybeden 10 Ünlü Yabancı İsim

Koronavirüsten hayatını kaybeden ünlü isimlerin sayısı hiçte az değil. Çok tanınmış ünlüler yerine daha az bilinen ancak kendi alanlarında tanınmış ünlü isimleri göstermek istedik. Hepsi  doktor, sanatçı, müzisyen birbirinden değerli insanlar. Koronavirüsten ölen ünlüler kimler ?

İlk olarak Çin’de başlayan COVID-19 salgını zamanla tüm dünyaya yayıldı. Çin’den sonra avrupa merkezli olan virüs son olarak Amerika’yı da etkisi altına aldı ve birçok ünlü isim hayatlarını kaybetti.

Ölümün kıyası olmaz ve her ölüm aslında yakını ve çevresi için aynı derecede üzüntü verse de topluma değer katan bazı ünlü isimleri bu başlık altında tekrardan anmak istedik. Huzur içinde uyusunlar.

10 – Joe Diffie

koronavirüsten hayatını kaybeden ünlü joe diffie covid19

Country müzik dinleyenlerin yakından takip ettiği isim Joe Diffie‘nin ölüm haberi sevenlerini yasa boğdu. Diffie, yıllar boyunca birçok hit single yayınlayan başarılı bir country müzik şarkıcısıydı. 1990-2004 yılları arasında Diffie, Billboard Hot Country Şarkı listesinde yer alan 35 single yayınladı. “Home”, “If the Devil Danced (In Empty Pockets)”, “Third Rock from the Sun”, “Pickup Man,” ve  “Bigger Than the Beatles.” gibi şarkıları ile bir numaraya yükseldi. Yedi stüdyo albümü, bir Noel albümü ve bir Greatest Hits albümü çıkardı.

Diffie, yayıncısı aracılığıyla 27 Mart’ta COVID-19 testinin pozitif olduğunu açıkladı. Hastalık ile savaşta iki gün boyunca kritik durumda kaldı ve 29 Mart günü 61 yaşında hayatını kaybetti. Country müzik sahnesine köklü bir şehir olan Amerika’nın Tennessee, Nashville’de vefat etti. Diffie, hastalığa yenik düşen ilk country müzik yıldızı oldu. Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında yürekten mesajlar alan sevenleri tarafından yad edildi. Joe Diffie için Rolling Stone‘nun web sitesinde ölüm haberi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Son olarak Joe Diffie’nin Pickup Man isimli şarkısı ile veda ediyoruz.

İlginizi Çekebilir : Koronavirüs Nedeniyle Fiyatı En Çok Artan Ürünler Neler ?

9 – Floyd Cardoz

koronavirüsten hayatını kaybeden ünlü floyd cardoz covid 19

Amerika’nın en çok seyredilen yemek programı Top Chef hayranları ünlü Hintli Amerikalı Şef Floyd Cardoz’un ölümünden sonra yasa boğuldu. Yetenekli Hintli şef, 2011 yılında Top Chef Masters’ın galibi oldu ve gurme gıda dünyasındaki birçok girişimci isim ile tanındı. Cardoz, Top Chef Masters’ın kameralarının önündeki zamanının yanı sıra New York’taki Paowalla ve Tabla restaurantlarında yönetici şef olarak görev yaptı. Hint lezzetlerinin ve baharatlarının her türlü Batı mutfağı ile harmanlanmasında uzmanlaşmıştı.

Cardoz ayrıca dört kez James Beard Ödülü adayı olma onuruna sahipti ve aynı zamanda iki yemek kitabının da yazarıydı. Cardoz, Mart ayı başında Mumbai’den Frankfurt’a New York’a gitmişti. Daha sonra ise hastalandı ve COVID-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı. 25 Mart’ta New Jersey’deki bir hastanede virüsün komplikasyonlarından dolayı vefat etti. Cardoz 59 yaşında hayata gözlerini yumdu.

8 – Maria Mercader

koronavirüsten hayatını kaybeden ünlü maria mercader cbs covid19

Haber dünyası dışındaki kişiler tarafından çok fazla tanınmasa da , Maria Mercader, otuz yılı aşkın bir süredir çalıştığı CBS için haber ve raporlamada önemli bir isimdi. Mercader, mesleki hayatına 1987 yılında CBS’de başladı. Buradaki görevinden CPS Newspath ile ağın haber programına geçti ve burada CBS bağlı kuruluş istasyonları aracılığıyla dağıtılan çeşitli parçalar üretti. 11 Eylül Prenses Diana’nın ölümü ve daha birçok önemli olayla tanınmaya devam etti.

Mercader, yapımcı olarak çalışmasıyla Emmy Ödülü kazandı ve 2016’da Yetenek Stratejisi Direktörü olmak için CBS’de üst düzeye tırmandı. Buradaki çalışmalarıyla, işyerini çeşitlendirdi ve Asya Amerikalıları da dahil olmak üzere çeşitli azınlık gruplarının daha fazla katılımını kolaylaştırdı. Gazeteciler Derneği ve diğerleri. Mercader yirmi yılı aşkın bir süredir kanser ve diğer hastalıklarla savaştı ve tedavi için New York’ta bir hastaneye gitti ve COVID-19’a yenildi ve 29 Mart’ta 54 yaşında vefat etti.

İlginizi Çekebilir : Koronavirüs Ölüm Oranları Yaş Gruplarına Göre

7 – Terrence McNally

koronavirüs vefat eden ünlü ölen terrence mc nally covid 19

Terrence McNally, genellikle “Amerikan tiyatrosunun büyüsü” olarak tanımlanan tanınmış bir oyun yazarı, senarist ve librettistti. Amerikan tiyatrosunun en büyük çağdaş oyun yazarlarından biri olarak kabul edildi ve bu ünü alanında 56 yıl boyunca çalışarak kazandı. İki eseri için en sevilen Tony En İyi Oyun Ödülü’nü ve iki eser için Tony En İyi Müzik Kitabı Ödülü’nü aldı. Ayrıca kariyeri boyunca Emmy, iki Guggenheim Bursu ve diğer birçok tiyatro ödülünde sahibi oldu.

McNally’nin çalışmaları tam altmış yıl sürdü ve Broadway oyunları, Broadway dışı oyunlar, filmler ve hemen hemen her şeyi ve ellerini alabileceği her şeyi içeriyordu. Muhtemelen en iyi “Örümcek Kadının Öpücüğü” ve “Ragtime” ile tanınıyor. Mc Nally bunların yanı sıra düzinelerce oyun, opera ve tiyatro eseri de yazdı. Ölümü tiyatroyu seven herkese bir darbe oldu. 24 Mart’ta Florida’daki bir hastanede COVID-19’un nedeniyle vefat etti. Vefat ettiğinde 81 yaşındaydı. Amerika’da Koronavirüsten hayatını kaybeden ünlü isimlerden biriydi.

 

6 – Bourbon-Parma Prensesi Maria Teresa

koronadan ölen ünlüler maria teresa covid19 ispanya

Bourbon-Parma’dan Prenses Maria Teresa, İspanyol Kraliyet ailesinin bir öğrenci dalı olan Bourbon-Parma Evi’nin Fransız-İspanyol bir üyesiydi. Hayatını, “Kızıl Prenses” lakabını kazanan bir aktivist olarak daha fazla sosyal neden için çalışarak geçirdi. Bir monarşistti ve ne yazık ki COVID-19’dan vefat eden ilk kraliyet ailesinin üyesi olma özelliğini taşıyor. 1933’te Paris’te doğan Prenses Maria Teresa gençliğini çeşitli kalelerde ve özel okullarda geçirdi.

Paris-Sorbonne Üniversitesi’ne devam etti. Ardından İspanyol Çalışmaları üzerine doktora yaptı. Daha sonra Madrid Complutense Üniversitesi Siyaset Sosyolojisi alanında bir doktora yaptı. Kadın hakları ve diğer önemli konularda bir aktivistti. 27 Mart’ta Prenses Maria Teresa, 86 yaşında COVID-19’un getirdiği komplikasyonlardan dolayı öldü. Hastalıktan ölen ilk kraliyet ailesi üyesidir, ancak enfekte olan tek kişi değildi. Bir diğer yakalanan isim Prens Charles ise hastalığı sadece hafif semptomlarla geçirdi. Bir hafta boyunca karantinada kalarak kurtuldu.

5 – Nashom Wooden

koronadan ölen ünlüler nashom wooden covid19

İnsanlar Nashom Wooden adını hemen tanımayabilir, ancak ünlü olmadığı için değil, insanların drag kraliçesi kişisi Mona Foot’a daha aşina olmaları nedeniyle. Wooden drag kişiliğini 1980’lerin sonlarında geliştirdi ve RuPaul’u erken drag kariyerinde erken akıl hocası olarak kullandı. RuPaul ona makyajın nasıl uygulanacağını öğreterek ona birçok konuda yardımcı oldu, bu yüzden My Pet Homo adı verilen bir Broadway dışı prodüksiyonda Mona Foot rolü oynamasına yardımcı oldu.

Wooden daha sonra The Ones ile aynı adı taşıyan şarkıyı Flawless filminde Mona Foot olarak yayınladı. Wooden, Mona Foot kimliğini daha sonraki yaşamında kademli bir şekilde durdurdu ve HIV için pozitif test yaparken saptanamayan bir viral yükü vardı. 23 Mart’ta New York’ta COVID-19’un komplikasyonları nedeniyle öldüğü için, bu enfeksiyon ölümünün nedeni gibi görünmüyordu. Ölümü sırasında 50 yaşındaydı.

İlginizi Çekebilir : Koronavirüs Ölüm Oranları Vaka Sayısına Göre

4 – Manu Dibango

korona virüs nedeniyle ölen ünlüler kim manu dibango

Emmanuel N’Djoké “Manu” Dibango, ünlü bir söz yazarı ve saksofoncu olduğu için caz dünyasında tanınan bir Kamerun müzisyen idi. Dibango’nun kariyeri, büyük olasılıkla en iyi 1972 single’ı “Soul Makossa” ile biliniyor. Ancak yaklaşık 60 yıllık bir kariyeri mevcut. Bu hit daha sonra Michael Jackson, Kanye West ve dünyanın dört bir yanındaki tanınmış müzisyenler tarafından örneklenecekti. Dibango’nun müzik hayatı, II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Paris’e taşındıktan sonra 15 yaşında başladı. Saksafon ve piyano çalıyordu ve hızlıca Avrupa cazın önemli isimlerinden oldu.

Aslen Kamerun’un 1972 Afrika Uluslar Kupası futbol turnuvasına ev sahipliği yapma başarısını kutlamak için yazdığı bir marşın B tarafı olması planlanan “Soul Makossa” ile uluslararası bir sansasyon yarattı. Dibango’nun hastalığa yakalandığı bilgisi Facebook sayfasından duyuruldu. 18 Mart günü COVID-19 teşhisi ile hastaneye kaldırıldı. Ertesi hafta yine Facebook sayfasından yapılan duyuru ile 24 Mart’ta 86 yaşında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği doğrulandı.

3 – Lucia Bose

koronavirüsten ölen ünlüler kim lucia bose

İtalya, kuşkusuz COVID-19 virüsünden en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor. İtalya’daki kimsenin enfeksiyondan güvenli olmadığı görülmektedir. Lucia Bose, doğduğu İtalya’da, 1950’lerde başlayan İtalyan Neorealizm döneminde şöhret kazandığı tanınmış bir oyuncuydu. Başlangıçta bir fırında çalışıyordu, daha sonra 1947’de, kariyerini oyuncu olarak başlatan Miss Italia güzellik yarışmasının ikinci baskısını kazanmış oldu. 1955 yılı sona ermeden zirveye çıktı.

Muerte de un ciclista’nın çekimleri sırasında İspanyol bir boğa güreşçisine aşık olmuştu. Bir aile kurmak için bütün kariyerinden vazgeçmeyi seçti. Fakat sonunda oyunculuğa tekrar geri döndü ve en son çalışması 2007’de olduğu için çok sayıda rol oynadı. Ünlü İspanyol şarkıcı Miguel Bose’nin annesi olan Lucia, hayatı boyunca saygın bir sanatçıydı. 23 Martta koronavirüs teşhisiyle birlikte pnömoniden vefat etti. Koronavirüse yakalandığında ise 89 yaşındaydı.

2 – Daniel Azulay

koronavirüsten hayatını kaybeden ünlüler daniel azulay covid19

Daniel Azulay, Brezilya ve dışında tanınan ve saygı duyulan bir çizgi roman sanatçısıdır. Aynı zamanda eğitmendir de. Çalışmaları sanat topluluğunda büyük beğeni topladı ve muhtemelen en iyi çocuk dizisi Turma do Lambe-Lambe ile tanınıyordur. Rio de Janeiro’da doğan Azulay, şehrin güney bölgelerinde bulunan Ipanema’da büyüdü. 21 yaşında ise Capitao Cipo adlı bir gazete şeridi yarattı ve sadece beş yıl sonra Turma do Lambe-Lambe’yi piyasaya sürmüş oldu.

Çalışmaları 1980’lerde büyüyen çocuklara ekoloji, sanat, tasarım ve diğer birçok konuda öğretmeye devam etti. Dünyayı dolaştı ve yaptığı çalışmalarını sergiledi. Onlarca ders verdi. Binlerce çocuk ve yetişkinle sanat atölyeleri düzenledi. 2009 yılında daha fazla insanın zanaatını öğrenmesine yardımcı olmak için çevrimiçi bir çizim dersine ev sahipliği yaptı. Azulay, doğduğu şehir Rio de Janeiro’da 72 yaşında vefat etti. İki hafta boyunca lösemi tedavisi için hastaneye kaldırıldı ve oradayken, komplikasyonlara neden olan ve hayatını sona erdiren COVID-19′ yakalandı. Brezilya’da Koronavirüsten hayatını kaybeden ünlü isimlerden biriydi.

1 – Dr. Li Wenliang

koronavirüsü ilk kim buldu çin li wenliang covid19

Koronavirüsten hayatını kaybeden ünlü isimlerden olmasada öldükten sonra oldu. Birçok ünlü isim şöhretlerine hayatteyken ulaşır. Ama bazı insanlar da vardır ki öldükten sonra tanınır. İşte bu, Çin’in Wuhan Merkez Hastanesinde çalışan Çinli bir göz doktoru olan Dr. Li Wenliang için kesinlikle geçerli. Aralık 2019’da Wenliang, meslektaşlarını SARS’a benzeyen bir hastalık salgını hakkında uyarmaya başladı. Bu hastalığa daha sonra COVID-19 adı verildi ve Dr. Wenliang hastalığın sorunlara neden olacağı uyarısını yükselten ilk doktor oldu.

Dr. Wenliang aslında virüsten dolayı endişe duyduğu bir bilgi sızdırdı 3 Ocak’ta, Wuhan polisi tarafından “İnternette yanlış yorumlar yaptığı” için uyarıldı. İşine geri döndü ve daha sonra bir hastadan virüs bulaştı. Wenliang salgının başlangıç evrelerinden 7 Şubat’ta 33 yaşında vefat etti. Ölümünden sonra ise yüceltilmeye başlandı. Sadece meslektaşları onu dinleseydi, muhtemelen bu listede adı olmayacaktı ve dünyada kimse belkide bu Çinli göz doktorunu tanımayacaktı.

Tehlike halen devam ediyor. Tedbirlere sıkı sıkı uyalım ve ellerinizi yıkamayı, başkalarından uzak durmayı unutmayın. Sosyal mesafe kurallarına lütfen uyalım. Bunu birlikte başaracağız !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir