Koronavirüs Salgını Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Koronavirüs salgını çocuklara nasıl anlatılmalı? Onlarla bu virüs hakkında nelerden bahsedilmeli ?

Ülkemizde koronavirüs vakası hızla artmaya devam ediyor. Dünyada birçok ülkeyi etkileyen “COVID-19” adlı Corona virüsünün ülkemizde de yayılmaya başladı. Her gün başta sosyal medya olmak üzere tüm haber kanallarında hasta sayıları ve ölüm oranlarıyla ilgili haberler çıkıyor. Tüm bu bilgi kirliliği de kaygıyı ve korkuyu tetikleyerek, tüm dünyada ve ülkemizde panik yaşanmasına sebep oluyor. Korku ve kaygının olduğu bir ortamda, çocuklarla nasıl iletişim kurmalı ve ne şekilde konuşmalıyız ?

Uzmanlar, ebeveynlerin çocuklarının korkularını dinlemeleri ve onları reddetmemeleri gerektiğini söylüyorlar. Psikolog Ali Emir Büyükdoğan, salgının çocuklara nasıl anlatılması gerektiğine dair bilgiler verdi.

Çocuğunuzun koronavirüsünden bahsetmemesi, onun aklında bu virüsün olmadığı anlamına gelmez. Bu yüzden onlarla sürekli iletişim halinde olmak çok önemli.

Koronavirüs Salgını Çocuklara covid 19 için ne gibi önlemler almalıyız

Önce kendimiz sakin olmalıyız

Çocuklarımıza yardımcı olabilmemiz kendi ruh sağlığımızla çok yakından ilişkili. Onlar, bizi sandığımızdan çok daha yakından gözlüyor ve anlam çıkarmaya çalışıyorlar. Bizim haberler karşısında verdiğimiz tepkiler onları mutlaka etkileyecektir. Bu yüzden soğukkanlı davranmamız ve verdiğimiz tepkilerde dikkatli olmamız çocuklarımızı rahatlatacaktır.

Kendinizi eğitin

Çocuklarınıza doğru bilgiyi aktarabilmek için öncelikle sizin de coronavirüsü covid-19 hakkında doğru bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu yüzden ilk önce kendinizi eğitin. Sosyal medyada gördüğünüz bilgiler yerine yetkili ve uzman kişilerden koronavirüsü ile ilgili bilgiler edinin. Kendimizi ve çocuklarımızı bu virüse karşı nasıl korumamız gerektiği konusunda araştırma yapın.

evden çalışma çocuklar ile birlikte

İlk bilgiyi sizden almalarını sağlayın.

Çocuklarla ilk iletişimi bizim kurmamız gerekiyor. Haberlerde gördüklerinden veya yaşıtlarından aldıkları bilgilere kalmadan, anne ve baba olarak bu virüsü önce sizin anlattığınıza emin olmalısınız.

Konuşmayı çocukların güvenli hissettiği ortamda yapın.

Odalarında ya da kendisini rahatça ifade edebileceği bir yerde, kitap okuma, resim yapma ve benzeri etkinlikler sırasında gerçekleştirebilirsiniz. Endişelerini küçümsemeyin veya görmezden gelmeyin. Endişelenmelerinin olağan olduğunu ve ne zaman isterlerse bu konu ile ilgili her zaman konuşup istedikleri soruları sorabileceklerini onlara anlatın. Yaş ve gelişim düzeyine uygun, doğru ve dürüst cevaplar verin.

Korunmanın mümkün olduğunu anlatın.

Koronavirüs salgınının çocuklara ve gençlere hafif seyredebildiğini; her ne kadar çabuk yayılsa bile hepimizin hijyen kurallarına dikkat etmesiyle korunmanın mümkün olduğunu onlara anlatın. Bu şekilde güvende olacaklarını belirtebilirsiniz.

Bu önlemlerle korunabileceğimizi öğretin.

Her gün ellerini en az 20 saniye olmak şartıyla sık sık yıkamaları gerektiğini belirtin. (Eller nasıl yıkanmalı detaylı olarak gösterilmeli.) Öksürdüklerinde veya hapşırırken ağızlarını dirsekleriyle kapatmalarını öğretin. Çok fazla öksüren ve hapşıran insanlardan uzak durmaları gerektiğini anlatın. Sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak, egzersiz yapmak, başkasının eşyalarını, çatalını, bıçağını, su bardağını kullanmamak gerektiğini belirtin. Bunları yaparak hem kendisinin hem de çevresindeki insanları güvende tuttuğunu öğretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır ?

Koronavirüs Salgını Çocuklara nasıl anlatmalı covid 19

Felaket ve panik senaryolarından bahsetmeyin.

Koronavirüs ile ilgili sosyal medyada yazan her şeyin doğru olmadığını çocuklarınıza anlatın. Hatta birçok bilginin yanlış olduğunu, sadece yetkili makamların ve alanında uzman kişilerin söylediklerini dikkate almasını gerektiğini söyleyin. Doğru ve güvenli kaynaklardan koronavirüsü ile ilgili bilgiler edinin. Ve bu edindiğiniz bilgilerden onu endişelendirmeyecek olanları çocuğunuza aktarın. Çocuğunuzun yanında dramatik haberlerden ve felaket senaryolarından bahsetmeyin.

Gerekli önlemleri alın.

Bebeklerin yaşantısı, uyuma saati, uyanma saati, mama vakti aslında hepsi planlı ve düzenli bir şekilde devam etmelidir.  Bu yüzden bebeklerde bu düzeni korumaya özen gösterin. Bebeklerden ergen bireylere kadar hepsinin yeterli uyku almalarını sağlayın.

Evden Çalışma : Çocuklu Aileler İçin 6 Öneri

Kaynak : 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir