Koronavirüs Ölüm Oranları Yaş Gruplarına Göre

Koronavirüs Ölüm Oranları Yaş aralıklarını çoğunuz da bildiği üzere büyük çoğunluğunu yaşlılar oluşturmakta.

Ülkemizde de evde kal çağrılarına rağmen hızlı yayılmaya devam eden koronavirüsü, şuana kadar 20bin üzerine vaka sayısına ulaşmış durumda. Güncel vaka sayılarına buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aşağıda verilen tablo geçmiş verilere dayanarak elde edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 28 Şubat’ta yayınladığı rapora göre ortaya çıkan ölüm oranlarını temsil etmektedir. Son gelen verilerde özellikle Amerika’da bebek ölümlerinin de başladığı belirtiliyor.

Koronavirüs Ölüm Oranları Yaş Grafiği

Aşağıda gösterilen oranlar koronavirüse yakalanan hasta sayılarını kapsamaktadır. Yaş gruplarına göre ölüm oranları verilmektedir.

Yaş Aralığı Ölüm Oranı
80 yaş üzeri % 14.8
70 – 79 yaş % 8.0
60 – 69 yaş % 3.6
50 – 59 yaş % 1.3
40 – 49 yaş % 0.4
30 – 39 yaş % 0.2
30 yaş altı % 0.2

Koronavirüsü ile ilgili istatistikler halen belirsizliğini sürdürmekte. Birçok bilim insanı konuyu yakından takip etmekte fakat henüz bir çözüm yolu bulunmuş değil. Sadece yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulunanlarda daha sık görüldüğünü söylemekteler.

koronavirüs ölüm oranları yaş gruplarına göre

Tekrar etmekte fayda var ! Son gelen verilerde özellikle Amerika’da bebek ölümlerinin de başladığı söyleniyor. Genel olarak, çocuklar arasında nispeten az sayıda vaka görülür.

Yayılma yolu, teşhis yöntemleri bile ülkeden ülkeye farklılıklar göstermekte. Kimi ülkelerde yapılan testlerin %50’ye yakın kısmının yanlış sonuç verdiği söylenmekte.

Cinsiyete Göre Ölüm Oranları

Ayrıca cinsiyete göre de yakalananların oranları farklılıklar göstermekte. Hastalığa yakalanan erkeklerin, kadınlara göre daha çok olduğu belirtilmekte. Bunun da erkeklerin kadınlardan daha çok sigara içtiğinden kaynaklandığı varsayılmakta.

Cinsiyet Ölüm Oranı
Erkek % 2.8
Kadın % 1.7

Ek olarak İngiltere hükümetinin bilimsel danışmanları, bir koronavirüs enfeksiyonundan ölme şansının% 0,5 ile% 1 arasında olduğuna inanmaktadır.

Ve İngiltere’de şu sıralar test sayıları diğer avrupa ülkelerine göre çok alt seviyelerde kaldı. Bu yüzden halktan çok fazla tepkiler gelmeye devam ediyor. Ayrıca bilimsel danışmanlar her ne kadar %1 ölüm oranı verselerde İngiltere’de 4 Nisan itibariyle ölü sayısı 4 bini aşmış durumda.

Korona Virüsü ve Grip Nasıl Ayırt Edilir, Farkları Nelerdir?

Koronavirüsü ve grip, oldukça benzer belirtiler ve semptomlar göstererek ilerlemektedir. Fakat, her ne kadar semptomları benzer olsa da, bu iki virüs birbirlerinden çok farklı. Corona virüsü ve grip nasıl ayrıt edilir konusuna Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı.

Her ne kadar Koronavirüsü ve grip ortak özelliklere sahip olsa da, esasında birbirlerinden oldukça farklılar. Grip ve Corona virüsü, hasta olan kişiye temas ettikten sonra yüze dokunarak bulaşmaktadır. Fakat Corona virüsü, yalnızca temas değil aynı zamanda hapşırık ya da öksürük sonrasında havaya yayılarak da bulaşabiliyor.

Corona virüsü ve grip, bulaştıkları kişilerde birbirlerine benzer belirtilerin ve semptomların ortaya çıkmasına neden oluyor. Her iki virüs de insanların solunum sistemlerini hedef almakta, bu nedenle de yüksek ateş ortaya çıkmaktadır. Yüksek ateşin yanı sıra, halsizlik ve öksürük de iki rahatsızlığın da semptomlarından yalnızca birkaçı. Her iki virüs de bulaştıktan bir süre sonra ölümcül olabiliyor ve zatüre oluşumunu da beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir