Koronavirüs ile Mücadelede 3 Boyutlu Destek

Koronavirüs ile Mücadelede 3 Boyutlu Destek veren birçok gönüllü çalışmalar yürüten oluşumlar bulunmakta. Çin’de başlayan salgının çok kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına almasıyla ülkemizde de Covid-19 salgınıyla mücadelede herkes elinden geldiğince seferber olmaya çalışıyor.

Kimileri alkışlarla, kimileri dualarıyla sağlıkçılara moral olurken, kimileri de 3 boyutlu yazıcılarıyla koruyucu ekipman üreterek sağlık çalışanlarına destek olmaya çalışıyorlar.

Onlardan bir tanesi de ülkemizde faaliyet gösteren 3 Boyutlu Destek grubu. Kendileri 3 boyutlu yazıcılar ile sağlık çalışanları için siperli maske üretmeye çalışıyorlar.

3 boyutlu yazıcıya sahip mühendisler, tasarımcılar, yazılımcılar ve firmalar sosyal medyada bir araya gelerek 3 Boyut Destek ismiyle kolektif üretim hareketine destek oldular.

COVID-19 ile mücadele için kolektif üretim hareketi – 3 Boyutlu Yazıcın varsa sende destek olabilirsin.

3 Boyutlu Destek Grubu, başlattığı kolektif üretim hareketi ile Türkiye’nin neredeyse tüm illerinde 3 boyutlu yazıcı sahipleriyle binlerce maske üretip hastanelere dağıtımını gerçekleştirdiler. Şuanda sitelerinde yer alan verilere göre 3000 üzerinde siperlik maske üretimi gerçekleştirilmiş. 2000 üzerinde kişi ve kurumların desteğiyle 3 binden fazla 3D yazıcı ile üretime devam etmekteler.

Ünlü İsimlerden 3 Boyutlu Destek

Koronavirüs ile mücadelede 3 boyutlu destek hareketine ünlü isimlerden de birçok destek geldi.

Karikatürist Erdil Yaşaroğlu, evinde kullandığı üç boyutlu yazıcı ile sağlık çalışanları için siperli maske üretimine başladı.

Koronavirüs ile Mücadelede 3 Boyutlu Destek 3d yazıcı siperli maske üretimi

Yaşaroğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede bir yandan evde kal çağrılarına uyup bir yandan da kendi evinde sağlık sektörü için siperlik üretti.

Ünlü Karikatürist Erdil Yaşaroğlu, sosyal medya hesabından ayrıca şu tweet’i paylaştı:

Bizim için ön saflarda savaşan sağlık çalışanlarımız için evde siperlik üretmeye devam ediyoruz. Senin de 3 boyutlu yazıcın varsa veya bunlara ihtiyacı olan sağlık çalışanıysan: 3boyutludestek.org

Aynı şekilde Erdil Yaşaroğlu’nun eşi Begüm Kütük de sosyal medya üzerinden 3 boyutlu destek kampanyasına destek verdi. Ünlü çift, hem evde kal çağrılarına uyup hem de gece gündüz ürettikleri 3 boyutlu siperlik maskeler ile sağlık çalışanlarına ciddi destek sağlama gayreti içindeler. Evinde yada iş yerlerinde 3 boyutlu yazıcısı olanlara sosyal medya üzerinden çağrıda bulunarak ayrıca birçok kişiye de seslerini duyurmayı başardılar.

Güncel : Türkiye’de Koronavirüs Sayısı Kaç Oldu ?

Koronavirüs ile Mücadelede 3 Boyutlu Destek İçin Kimler Katılabilir ?

Evinde veya işyerinde 3 boyutlu yazıcısı bulunan herkes bu oluşuma destek olabilir. 3 boyutlu yazıcı sahibi olan herkes sağlık çalışanları için baskı desteği vererek siperli maske üretimi yapabilir. Ülkemizdeki ihtiyaçlara hızlı cevap verebilmek adına en yakın sağlık kuruluşlarına yakın 3D Boyutlu yazıcıların belirlendiği veritabanına kayıt olarak 3 Boyutlu Destek Ağı’na kayıt olabilirsiniz.

Google dökümanı üzerinden ilgili formu doldurarak hızlıca kayıt olabilirsiniz.

3D Yazıcınız yoksa hammadde desteği verebilirsiniz !

Lastik, PETG şeffaf koruyucu plaka ve filament gibi bazı hammadde ihtiyaçlarına yardımcı olabilirsin.

Farklı bir Google dökümanı üzerinden yine ilgili formu doldurarak hızlıca hangi hammaddeyi sağlayabileceğinizi iletebilirsiniz.

Üretime veya hammadde ihtiyaçlarını karşılayamıyorsan merak etme, destek olmak için bu oluşumu paylaşmak, yaptılarını birçok insana duyurarak onlara katkı sağlayabilirsin.

3 Boyutlu Destek Sosyal Medya Paylaşım Linkleri

Twitter’da Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

3D Yazıcı (Printer) Nedir ? Koronavirüs ile Mücadelede 3 Boyutlu Destek

Bilgisayar ortamında tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri gerçek, katı formda somut nesnelere dönüştüren makinelere 3 boyutlu yazıcı denir.

3 Boyutlu Yazıcılarla Neler Üretilebilir ?

3 Boyutlu yazıcılar ile hayal gücünüze göre dilediğiniz herşeyi basabilirsiniz. 3 boyutlu yazıcıda üretilen parçalar, ihtiyaç halinde orijinal parçaların yerini çok daha kısa sürede alabilmekteler. Bu yüzden bireysel anlamda siperli maske üretimi için şuan en hızlı üretim modeli.

Yüz Koruyucu Maske (Siperlik) Nasıl Yapılır ?

Temel olarak 4 aşamada üretimi gerçekleştirebilirsiniz. 3B yazıcıdan çıktı alınması, sonrasında PetG şeffaf plakanın hazırlanması ve esnek lastiğin hazırlanması. Son olarak parçaların birleştirilmesi.

İlgili GitHub bağlantısı üzerinden üretim ile ilgili gerekli dosya ve yapım dökümanlarını bulabilirsiniz.

3 Boyutlu Yüz Koruyucu Maske Siperlik yapımı hakkında Sıkça Sorulan Sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

3D Yazıcı İle Üretilen Siperlik Maske Birleştirme Videosu

3 Boyutlu Yazıcı ile Siperlik Maske Maliyeti Ne Kadar ?

Piyasada ortalama 50 liraya satılan fakat şuanki kriz anından dolayı fiyatı 150 liralara kadar çıkmış durumda. Ülkemizdeki üç boyutlu yazısı sahipleri sayesinde gönüllü olarak ürettikleri siperli maskelerin maliyeti neredeyse 5 lira civarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir