Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Yeni bir köpek yani yeni bir dost sahiplendiniz ve onun sağlıklı ve yeterli bir şekilde beslenmesini istiyorsunuz.  Peki güzel can dostlarımız için en uygun ve en sağlıklı mamayı nasıl seçmelisiniz ? Sürekli kuru mama ile beslemek mi en doğrusu yoksa tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını düşündüğünüz konserve mamalar( yaş mamalar) ile beslemek mi en doğrusu ? Köpek maması seçiminizin öncelikle, köpeğinize en uygun olacak, sağlığı ve metabolizması için en yararlı mamayı veteriner hekiminizin bilgisi ve onayı dahilinde yapmalısınız.

Kısaca dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken bazı öneriler ;

  • Köpeğinizin yaşı; en büyük önemi taşıyan etkenlerden biridir. Tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de bir yavru ile yetişkinin ihtiyacı olan besin değerleri değişkenlik göstermektedir. Yavru köpekler için üretilen mamalar, küçük dostumuzun ihtiyacı olan besin değerlerine, diş yapılarına ve sindirim yapılarına göre özel tasarlanmaktadır. Yetişkin köpeklere ait mamaları sindiremezler. Bu nedenle yaş çok önemlidir. Aynı zamanda, yetişkin bir köpeğin mamaları da kemik sağlığını pekiştiren ve düşük yağ içeriklerine sahiptir. Köpek mamaları, yavru, yetişkin ve yaşlı olmak üzere 3 grupta sınıflandırılmaktadır.
  • Sahip olduğunuz arkadaşınızın ırkı da beslenme şekli ile bağlantılıdır. Evrimsel olarak birbirinden farklı olan ırkların ihtiyaçları da birbirinden farklıdır. Özel bir ırka ait dostunuz var ise hekim desteği ile piyasada bulunan mamaları çok daha detaylı incelemeniz gerekmektedir. Yıllar süren klinik araştırmalar sonucu bazı türler için spesifik ihtiyaçları gidermek için mamalar üretilmiştir. Örneğin, Alman Çoban köpeğinin ırkına ait eklem ağrıları problemi için ayrı mama üretilmiştir. Eukanuba German Shepherd köpek maması buna bir örnektir.
  • Bir köpeğin yaşamsal süreci de bir diğer önemli noktadır. Hamilelik, alerjik durumlar, hastalık gibi durumlar dostlarımız üzerinde farklı fizyolojik tepkiler yaratmaktadır. Bu nedenle mama tercihleri yapılmadan, kesinlikle veteriner kontrolünden geçirmeli ve uzman görüşü ile devem etmeniz gerekmektedir. Örneğin, cilt problemi olan bir köpek için veterinerinizin de önereceği gibi tahılsız orijen mama kullanmak gerekmektedir. Bunun en iyisini ve en uygun olanını veteriner hekim daha iyi bilecektir. Beslenme konusunda seçici olmayan köpekler tamamen size bağımlı olduğundan, can dostunuz için en sağlıklı mamayı seçmeli ve sağlık sorunları ile karşılaşmaması için metabolizmasına en uygun mamayı seçmelisiniz.

Konserve Köpek Maması Tüm İhtiyacı Karşılar mı?

yaş mama

Konserve mamalar (yaş mamalar) protein açısından zengin içeriklere sahip ürünler olduğundan dolayı köpeklerin beslenme modelleri için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Fakat sadece yaş mamanın kullanıldığı tek yönlü besleme de doğru değildir. Yavru köpeklerde, başlangıç olarak hidrasyon dengesini sağlamak için önemli yer tutar. Çünkü idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçilmesine büyük katkı sağlar. Kuru mamalar ile kıyaslandığında kokusu daha çekici olan yaş mamalar dostlarımız tarafından her zaman daha iştahla tüketilmektedir. Protein köpeklerin beslenmesindeki ana unsur olduğundan dolayı yaş mamanın da önemi yüksektir.Ayrıca, yaş mamalar açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmelidir aksi takdirde bozulan mama çok kötü sonuçlara neden olabilir.

Tekrar hatırlatmak gerekir ki, sadece konserve mama tüketimi de tamamen sağlıklı ve yeterli bir yol değildir.

Kuru Köpek Maması Tüm İhtiyacı Karşılar mı?

Kuru mama

Yaş mamaya göre daha zor tüketilen ve itinalı bir sürece sahip olan kuru mamanın seçimi özenle yapılmalıdır. Dostunuzun özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda beslenmesini yaş mama ile birlikte doğru şekilde sürdürebilirsiniz. Kuru mamalar yaş mamalara göre daha düşük su içeriklerine sahiptir. Bu nedenle köpeğinizin su tüketimini de takip etmelisiniz. Kuru mamalar saklaması uzun ömürlü ürünlerdir fakat sağlam ambalajlı ürünler ile ilk günkü tazeliğini korumaları da mümkündür. Bayatlamış kuru mamalar köpeğiniz için sağlıklı ve etkili bir besin kaynağı olmayacaktır. Köpeklerin beslenmelerinde çiğneme ve sindirim süreci önemli bir aşamadır. Doğru mamalar ile köpeğinizin diş gelişimini destekleyebilirsiniz.  Kuru mama, köpeklerin özellikle yavru iken alışkanlık kazandırılması zor bir seçenektir, bu nedenle bu konuda ısrarcı olmalı ve mutlaka kuru mama yemeye alıştırmalısınız. Sadık  dostlarımızın doğru ve dengeli beslenmesini, hem kuru hem ıslak mama türleri birlikte tüketildiğinde sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, düzenli öğünlerin planlandığı bit yeme kültürü bebekliğinden itibaren oluşturulmalıdır. Düzenli yeme alışkanlığı olmayan köpeklerde obezite, sindirim sorunları gibi uzun vadede yaşanan ve yaşam kalitesini düşüren problemler ortaya çıkar. Mutlaka veteriner hekim kontrolünde ve önerisinde, güzel dostlarımız için uzun ve sağlıklı bir yaşam çok zor değil.

Köpek Maması Dışındaki Besinler

mama dışı besinler

Kaliteli ve zengin içerikli mamalar ile köpeğinizin dengeli beslenmesi mümkündür. Özellikle yavru köpek mamaları ile dostumuzun belli bir yaşına kadar gelişimini sağlar,bağışıklık sistemini destekler ve ve en hassas oldukları dönemi sağlıklı geçirmelerini sağlayabiliriz.  Köpekler her ne kadar evcil canlılar olsalar da aynı zamanda etobur canlılardır. Ev yemeği ile beslenen köpeklerin besin ihtiyaçları tam olarak giderilmemektedir.

Köpeğinize çiğ et vermekte son derece zararlıdır ve çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Bağırsak ve sindirim problemlerine neden olmaktadır.

En İyi Köpek Mama Markaları Hangileridir?

Orijen Köpek Mamaları (%80 ile %90 oranında et içermektedir.)

Acana Köpek Mamaları (Düşük tahıllı ve tahılsız)

Naturea Köpek Mamaları (Tahılsız)

Brit Care  (Tahılsız)

N&D Köpek Mamaları (Düşük tahıllı ve tahılsız)

Wildfield Köpek Mamaları (Tahılsız)

Naturea Köpek Mamaları

Petcurean Go Köpek Mamaları

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir