Kişisel bakım sağlığınız ve iyiliğiniz için neden önemlidir?

Kişisel bakım, Öz bakım hakkında ilk konuşan kişi 1960’lı yıllarda hemşire Dorothea Orem’di.Bu sağlık uzmanı öz bakımı, kişinin sağlık durumunu anlamak için aklını kullandığı aktif bir fenomen olarak tanımladı.

Öz bakım hakkında ilk konuşan kişi 1960’lı yıllarda hemşire Dorothea Orem’di. Bu sağlık uzmanı öz bakımı, kişinin sağlık durumunu anlamak için aklını kullandığı aktif bir fenomen olarak tanımladı.

Pandeminin en zorlu aylarından sonra toplum, fiziksel ve zihinsel sağlığı ele alan öz bakıma özel bir ilgi göstermeye başladı.

Her 24 Temmuz – Uluslararası Öz Bakım Günü’nün kutlanması vesilesiyle, öz bakımın 7 gün 24 saat yapılması gerektiğini hatırlatmak için seçilen tarih; yani, günde 24 saat, haftada 7 gün-, aşağıda, onu geliştiren bazı uygulamalara işaret ediyoruz .

WHO’YA GÖRE KİŞİSEL BAKIM ve ÖNEMİ

Dünya Sağlık Örgütü öz bakımı , insanların sağlığı geliştirme ve hastalıkları önleme yeteneği olarak tanımlar. Kişisel bakım sağlık sisteminin yerini almaz, ancak sağlığımızla ilgilenmek için ek seçenekler ve alternatifler sunar. Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre , insanlar sağlık hizmetlerinde giderek daha aktif ve kendi kendine yeterli olmak istiyor. Ayrıca, sağlık hizmetlerinin sunum ve kapsamının etkinliğini artırmak için öz bakım çok önemlidir. Bu , kendimize ne kadar çok özen gösterirsek, ulusal sağlık sistemimizi o kadar az doyurur , kalitesine ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunuruz demektir.

Adet ağrısı: neden oluşur?

FİZİKSEL ÖZ BAKIM İÇİN ALIŞKANLIKLAR

Fiziksel öz bakımı üç temel sütuna odaklayabiliriz: fiziksel egzersiz , beslenme ve dinlenme .

İdeal olarak, yetişkinler haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapmalıdır. Haftada en az 75 dakika yüksek yoğunluklu egzersiz ile değiştirilebilirler . Düzenli fiziksel egzersiz, beden ve zihin için faydalıdır . Yüksek tansiyonu düşürebilir, kilo kontrolüne yardımcı olabilir ve kalp hastalığı veya felç riskini azaltabilir.

Avrupa Sağlık Araştırması , fiziksel egzersiz hakkında pek de iyi olmayan veriler sağlıyor. 15 yaş ve üzeri kişilerin sadece %36,07’si boş zamanlarında haftada   iki günden fazla egzersiz yapıyor.

Ayrıca sanılanın aksine karantina spor alışkanlıklarını çok fazla değiştirmedi . Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından karantina sonrası  yapılan son Spor Alışkanlıkları Araştırması’na göre:

  • Anket yapılan nüfusun %62,4’ü spor alışkanlıklarını sürdürdüğünü belirtmiştir.
  • %12,9’u aylar süren karantinadan sonra faaliyetlerini artırdıklarını söylüyor.
  • %17,1’i daha az spor yaptığını söylüyor.

Spor dışında fiziksel zindeliğe ulaşmanın bir başka yolu da diyettir . Yetişkinler diyetlerinde meyve, sebze, baklagiller, sert kabuklu yemişler ve kepekli tahılların tüketimine öncelik vermelidir . Sağlıklı beslenme, farklı rahatsızlıkları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

İyi bir dinlenme aynı zamanda bir kişinin refahının anahtarıdır. Dünya Sağlık Örgütü günde en az 6-7 saat uyumayı öneriyor . Uykusuzluk tepki verme yeteneğimizi yavaşlatır, konsantrasyonumuzu düşürür ve organizmadaki diğer değişikliklerin yanı sıra mide problemlerine neden olabilir  .

RUH SAĞLIĞINA DİKKAT ETME KİŞİSEL BAKIM ALIŞKANLIKLARI

Duygusal refah ve fiziksel refah yakından ilişkilidir. Genel olarak, iyi bir zihinsel sağlığa sahip olmanın, kendimizden ve başkalarından kişisel bir memnuniyet durumuna sahip olmak olduğunu anlıyoruz. Bu, spor yapmaktan, yemek yemekten, iyi uyumaktan, iyi bir duygusal eğitimden ve olumlu sosyal ilişkiler sürdürmekten etkilenir. Önceki paragraflarda ilk faktörlerden bahsettiğimiz için son ikisine odaklanacağız.

Zihinsel esenliğe ulaşmak için duygularımızı tanımak ve yönetmek önemlidir . Bunu başarmak için, psikoterapi veya gevşeme veya meditasyon tekniklerinin size yardım etmesine izin verebilirsiniz . Her iki kişisel bakım stratejisi de duygusal eğitiminizi destekleyecektir.

Her gün sadece kendimize zaman ayırmak değil, aynı zamanda sosyalleşmek ve toplumla bağ kurmak da zorunludur . Çevrenize iyi bakın ve zevk veren ve başkalarıyla etkileşim kurmanıza izin veren etkinliklere kaydolun. Sorumluluklara ve işe aşırı odaklanma stres, kaygı veya depresyonun ortaya çıkmasına neden olabilir .

Tüketici ürünleri yelpazesinde ayrıca , piyasada bir ilk olan Omeprazol Healthkern® gibi sindirim sisteminize bakım yapacak ilaçları da bulacaksınız ; ve kolesterolü kontrol eden ürünlerde piyasadaki üçüncü ürün olan Oxicol . Bir yenilik olarak, bağırsak geçişini iyileştirmek ve bağırsak hareketlerinin sıklığını artırmak için formüle edilmiş, hindiba laktitol ve inülin bazlı %100 doğal özlerden oluşan bir sindirim takviyesi olan  Redilax Pro®’yu yakın zamanda piyasaya sürdük.

İlaçları doğru şekilde saklamanın anahtarları

Self-care hattımızla sunumlarda yenilik yapmanın yanı sıra yenilikçi içeriklerle de çalışıyoruz. Örneğin, Cannabidiol (CBD), hypericum, hyaluronik asit, arnika ve glikozaminoglikanlara dayalı Kernnabis ® CBD kremimiz , doğadan ilham alan rahatlatıcı, yatıştırıcı ve iyileştirici bir etki sağlar. Sağlığınıza ve iyiliğinize dikkat etmenize yardımcı olacak yenilikçi çözümler geliştirme ve sunma çabalarımızın en son örneklerinden biridir. Çünkü kendini insan sağlığına adamış bir ilaç laboratuvarı olarak kendi kendine bakımı teşvik etmek hedeflerimizden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: