Kırmızı ve Yeşil Elma Arasındaki Fark

Kırmızı ve Yeşil Elma Arasındaki Fark

Günde bir elma doktoru uzak tutar. Bu, günde en az bir elmanın düzenli olarak alınmasının bireyi sağlıklı ve hastalıklardan uzak tuttuğu anlamına gelir. Dünyada bulunan canlı elma çeşitleri vardır. Kırmızı ve Yeşil Elma  besin içeriği yüksek olmasının yanı sıra çok popüler bir meyvedir.

Kırmızı Elmalar ve Yeşil Elmalar arasındaki fark, kırmızı renkli elmaların, kırmızı elmaların tadının tatlı ve sulu olmasıdır. Demir, Magnezyum, Protein vb. gibi besin içeriğinin varlığı kırmızı elmalarda daha az bulunmaktadır. Nispeten, yeşil elmaların tadı, kabuğundaki kalınlıkla birlikte ekşidir. Yeşil elmanın besin içeriği daha fazladır.

Kırmızı Elma Nedir?

Dünyada bilinen 7500 çeşit elma vardır ve Kırmızı Elma bir çeşidinden biridir. Bunlar aynı zamanda ‘Kırmızı Lezzetli Elmalar’ olarak da popülerdir. Bu elmanın çeşidi ilk olarak 1872 yılında yetiştirilmiştir. Elma çeşidinin bilimsel adı Malus Domestica’dır.

Kırmızı elmanın tadı çiğ yenildiğinde tatlı ve suludur. Meyvenin görünümü serttir. Meyvenin kabuğu veya kabuğu ince, sulu ve kırmızıdır. Kabuğun veya meyvenin kabuğunun rengi, antosiyanin adı verilen özel pigmentlerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Kırmızı elmaların besin içeriği veya değeri düşüktür. Lif, protein, demir, magnezyum, niasin, potasyum, tiamin, A vitamini, B6 vitamini, K vitamini vb. içeriği değer olarak daha az bulunmaktadır. Ancak, antioksidanların yüksek yumruk kaynağı da dahil olmak üzere kırmızı elmalarda şeker içeriğinin varlığı daha yüksektir.

Yeşil Elma nedir?

Yeşil Elma da Kırmızı elma gibi bilinen 7500 çeşit elma arasında yer almaktadır. Çeşit adının arkasındaki anlam, Maria Ann Smith tarafından şans fidesinden yetiştirilmiş olmasıdır. Elma çeşidi, 1868 yılında ortaya çıkmıştır.

Elmanın tepesinde bir uç vardır ve çiğ yenildiğinde biraz ekşi bir tada sahiptir. Yeşil Elma meyvesi biraz serttir. Kabuğu kalın ve suludur. Meyve, içinde bazı asidik doğa içerir. Piştikten sonra yeşil elma sert kaldığından, pastaların pişirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Böylece piştikten sonra da tatlandırılabilir. Aşırı olgunlaştırıldıktan sonra yeşil elmanın renginin yeşilden sarıya döner.  Klorofil pigmentlerinin fazlalığı nedeniyle kabuğun rengi yeşildir . Ön bilimsel raporların obeziteyi azaltmada en önemli gıda olduğunu iddia ettiği gibi, yeşil elmalar besin değerleri açısından yüksektir. Daha az şeker, yüksek lif, protein içeriği sağlık için iyidir.

Kırmızı ve Yeşil Elma Arasındaki Temel Farklar

-Kırmızı elmanın tadı tatlı ve sulu, buna karşın yeşil elmanın tadı ise ekşidir.
-Kırmızı renkli elmanın derisi incedir, buna karşılık yeşil renkli elmanın derisine göre daha kalındır.
-Kırmızı renkli elmaların menşei Peru, Iowa, Amerika Birleşik Devletleri’nden, yeşil renkli elmaların menşei ise nispeten Avustralya’dan gelmektedir.
-Elmaların kırmızı olmasının nedeni antosiyanin adı verilen bir pigmentin varlığıdır, buna karşılık elmaların yeşil renginin nedeni ise klorofil pigmentinin varlığıdır.
-Kırmızı elmanın besin içeriği veya değeri daha azdır, buna karşılık yeşil elmanın besin içeriği veya değeri nispeten daha fazladır.
-Kırmızı elmadaki protein içeriği daha azdır ve elmaların şeker içeriği oldukça fazladır, buna karşılık yeşil elmalardaki protein içeriği yaklaşık  daha fazladır ve şeker içeriğinin varlığı nispeten daha düşüktür.

 

Pırasanın Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir