Kekik Yağı ve Faydaları

Kekik Yağı: Bu Şifalı Bitki Bazlı Ürünlerin 5 Şaşırtıcı Faydası

Nane ailesinden geleneksel bir bitki olan kekik, karakteristik tadı nedeniyle dünyanın birçok yerinde sadece bir mutfak malzemesi değil, aynı zamanda sayısız sağlık faydası sayesinde bir çare. Bitki, botanik adı olan Thymus vulgaris ile Batı Asya ve Güney Avrupa’ya özgüdür. Binlerce yıl öncesine dayanan eski Yunanlılar ve Romalılar, havadaki bakterileri ve mikropları uzaklaştırmak için bu geleneksel bitkiyi tapınaklarda, evlerde ve kutsal yerlerde bir tütsü türü olarak yakmışlardır. Bir şifacı ve koruyucu olarak tanınan kekik yağı, bir kişiyi zehirlenmeden korumak için bir panzehir olarak ta kullanılmıştır.  Ayrıca, sindirime yardımcı olarak ve ayrıca öksürük ve soğuk algınlığı için bir tedavi olarak kullanılmıştır. Eski Mısırlılar, bu aromatik bitkinin tütsünün ölümden sonraki yolculuklarında onlara yardımcı olacak güçlü bir yardımcı olduğuna inandıklarından, bu  yağı mumyaların mumyalanması için bile kullandılar. Daha sonra kekik, birçok potansiyel sağlık yararı olan bir mutfak ve şifalı bitki olarak tüm dünyaya tanıtıldı.

Kekik Yağı ve Çeşitleri

Kekik, yaygın kekik, kırmızı sürünen kekik, kimyon kekiği ve limon kekiği olmak üzere 4 çeşidi vardır. Aktif bileşenleri, uçucu yağları ve farmakolojik özellikleri sayesinde, bu aromatik bitki kullanılarak yapılan bitkisel ürünler, sayısız sağlık anomalisinin tedavisinde oldukça itibar kazanmaktadır.

Kekik Bazlı Ürünlerin Sağlık Faydaları

Solunum Sorunlarını Tedavi Eder

Kekik uçucu yağının anti-bakteriyel ve balgam söktürücü özelliklerinin bolluğu, bu bitkiyi birçok solunum problemi için tek noktadan bir çare haline getirir. Burun geçişindeki mukus ve balgam birikintilerinin temizlenmesine yardımcı olur ve göğüs tıkanıklığından kurtulma sağlar. Kekiğin yatıştırıcı doğası, kuru ve tahriş olmuş boğazın tedavisinde anahtar rol oynar. Aynı zamanda astım , bronşit, sinüs, baş ağrısı ve farenjit için güçlü bir çare olarak hizmet etmektedir. Öksürük ve tıkanıklıktan anında kurtulmak için boğaz ağrınızı kekik esansiyel yağı ile aşılanmış ılık suyla gargara yapın.

Kalp Sağlığını Teşvik Ediyor

Son araştırmalar, kekikte bulunan bir miktar uçucu yağın damarlar ve arterler üzerinde rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ezilmiş kekik yaprakları veya kekik tozu ürünleri kan damarlarını genişletmeye yardımcı olarak kalp atış hızını ve kan akışını azaltır. Aynı zamanda kolesterolü düşürür ve kılcal damarlar içinde birikintilerin birikmesini önler, bu da ateroskleroz gibi rahatsızlıkları önler ve kalp krizi ve kalp tıkanıklığı riskini azaltır.

Sindirime Yardımcı Olur

Kekik kaynaklı ürünlerin antispazmodik özellikleri midede zararlı gazları önler ve ayrıca mide enzimleriyle etkileşime girerek sindirimi artırır, şişkinliği giderir, karın ağrısı, ishal ve irritabl bağırsak sendromu. Uçucu yağların zenginliği ayrıca karın kramplarını azaltmaya ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bağırsak sağlığını iyileştirmek için sabahın erken saatlerinde ılık suyla birlikte bir kaşık ezilmiş kekik yaprağı tozu alın.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Bu keskin otla indüklenen kekik esansiyel yağı veya kozmetik ürünler, C vitamini ve antioksidanlarla doludur . Akne, sivilce, kızarıklıklar, kesikler ve yara izleri gibi çeşitli cilt problemleri için doğal bir çare olarak cilt bakım ürünleri. Aynı zamanda oksidatif güneş hasarını önler, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi çeşitli yaşlanma belirtilerini tedavi eder ve sağlıklı, ışıldayan gençleşmiş bir cildi destekler.  Sivilcelerden kurtulmak için yüzünüzün etkilenen bölgelerine bir damla kekik ve çay ağacı esansiyel yağı ile ıslak bir pamuk top uygulayın.

Saç Sağlığını Artırır

Kekik esansiyel yağı, saç bakım ürünlerinin çoğunda önemli bir bileşendir. İçerdiği sayısız sağlıklı besinleri sayesinde kekik bazlı şampuanlar ve saç serumları saçların uzamasına yardımcı olur, kepek ve bitleri tedavi eder ve saç dökülmesini önler. Kekik yağının antibakteriyel özelliği kafa derisi enfeksiyonlarına bağlı kaşıntıyı da önler.

İlginizi çekebilir : Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı

Bağışıklığı Artırır

Zengin bir antioksidan ve biyoaktif bileşen kaynağı olan kekik esansiyel yağı, bağışıklık sistemini iyileştirmek, mikroplarla mücadele etmek ve vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı korumak için çeşitli halk ilaçları sunar. Aynı zamanda, ateş, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve diğer solunum anomalileri gibi çeşitli enfeksiyonların önlenmesinde son derece etkili olan güçlü anti-bakteriyel, anti-viral ve antifungal özelliklerin varlığını doğal olarak tasvir eder.

Zihni Rahatlatır

Bol miktarda adaptojenik ve yatıştırıcı özelliklerle dolu bu inanılmaz uçucu yağ, sadece ruh halini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda stresi de azaltır. Stres hormonunu yani serotonini düzenleyerek zihinsel stabilite sağlamada büyük önem taşır, bu da huzursuzluk, huzursuzluk, soğuk eller ve ayaklar gibi çeşitli anksiyete semptomlarını hafifletir ve taze ve mutlu bir his verir.

Sonuç

Kekik yağı bazlı uçucu yağ ve diğer ürünler büyük sağlık yararları sunar. Güçlü antioksidanlar ve sağlıklı besinler ile zenginleştirilmiştir. Kalp ve solunum sağlığını iyileştirir. Sindirimi teşvik eder.  Cilt sağlığını geliştirmede ve bağışıklığı canlandırmada son derece faydalıdır.

Göz Altı Torbalarından Kalıcı Olarak Nasıl Kurtuluruz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir