Kefirin Faydaları Nelerdir ?

Kefirin Faydaları Nelerdir?
1. Kefir Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Sindirimi İyileştirir

Kefir sütü, bağırsaklarınızdaki iyi ve kötü bakterileri dengelemeye yardımcı olmak için yaklaşık 30 farklı probiyotik türü içerir. Etrafında beri içinizde bağışıklık sisteminin yalan% 80 , kendi bağışıklık sistemi Kefir sütten almak olacaktır ki direkt destek tahmin edebilirsiniz.
Bağırsak bakterilerini dengelemenin bir başka sonucu da iyileştirilmiş sindirimdir. Probiyotik içeriği, irritabl bağırsak sendromu ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi gastrointestinal rahatsızlıklara yardımcı olurken, vücudun yiyecekleri sindirme şeklini de iyileştirebilir.

2. Kefir Vitaminler ve Minerallerle doludur.

Vücudunuzun gelişmesi için, her gün belirli miktarlarda farklı vitamin ve mineraller almanız gerekir. Muhtemelen bunu biliyordun.  Kefir ortalama olarak altı ons porsiyonu ile, oradaki en besleyici yoğun içeceklerden biridir:

 • Kalsiyum – RDA’nızın %30’u
 • Fosfor – RDA’nızın %20’si
 • Magnezyum – RDA’nızın %5’i
 • Riboflavin (Vitamin B2) – RDA’nızın %19’u
 • B12 Vitamini – RDA’nızın %14’ü
 • D Vitamini – RDA’nızın %25’i
 • A Vitamini – RDA’nızın %10’u
 • Protein – 6 gram

3. Antibakteriyel Özellikler. (Kefirin Faydaları)

Kefir, bu içeceğe özgü ve antibakteriyel özelliklere sahip bazı bileşikler içerir. Bu, zararlı bakterilerle savaşarak vücudu enfeksiyonlardan koruyabilecekleri anlamına gelir.

4. Kefir, Laktoza Toleranslı Kişiler Tarafından Sıklıkla Tolere Edilebilir.

Kefir esas olarak bir mandıra sütünden oluşsa da, kefir yapım sürecinde kullanılan tahıllar sütün içindeki laktozu besleyerek onu laktik aside dönüştürür.  Bu, kefir sütünün aslında sütün kendisinden çok daha az laktoz içerdiği ve kefirde bulunan diğer enzimlerin vücudun kalan laktozu işlemesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Bu, kefiri laktoz intoleransı olanlar için harika bir süt kaynağı yapar.

5. Kefir Kemik Gücünü Artırır ve Osteoporoz Riskini Azaltır. (Kefirin Faydaları)

Yeterli miktarda kalsiyum tüketmek, özellikle Batı ülkelerinde yaygın hale gelen bir kemik hastalığı olan osteoporozu önlerken, kemik sağlığını iyileştirmenin ve kemik gücünü artırmanın en iyi yollarından biridir.  Kefir sütü harika bir kalsiyum kaynağıdır, aynı zamanda K2 vitaminidir. Bu vitamin aslında vücudunuzun kalsiyumu metabolize etmesine ve kemik hücreleri tarafından emilimini artırmasına yardımcı olur, bu da kefir sütündeki kalsiyumun diğer süt kaynaklarından çok daha fazla biyolojik olarak kullanılabilir olduğu anlamına gelir.

6. Kefir Alerjileri ve Astımı İyileştirebilir.

Alerjileri, aslında zararsız olan çevresel bir maddeye tepki olarak vücuttan gelen iltihaplı bir reaksiyonun sonucudur. Alerjiniz varsa, muhtemelen aşırı hassas bir bağışıklık sisteminiz vardır ve bu da sizi astım gibi durumlara karşı daha duyarlı hale getirir.  Kefir ve alerji arasındaki ilişki şimdiye kadar sadece hayvanlarda çalışılmış olsa da, sonuçlar kefir sütünün vücudun gönderdiği inflamatuar yanıtları baskılayabildiğini ve bunun da daha az alerji ve astım semptomları ile sonuçlandığını gösteriyor.

7. Kefir Kilo Kaybına Yardımcı Olur. (Kefirin Faydaları)

Kefir sütündeki bazı probiyotik suşlar kilo vermeye yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Lactobacillus gasseri – yağ moleküllerinin boyutunu arttırır, yani yemeğinizden daha az yağ emersiniz.
 • Lactobacillus paracasei – yağ yakma hızınızı düzenler ve vücuttaki yağ depolamasını azaltır.
 • Lactobacillus rhamnosus – vücudun tokluğu artıran bir hormon olan leptini serbest bırakmasını tetikler.

8. Ağız Sağlığını İyileştirir.

Kefir sütü ağız sağlığına birkaç farklı şekilde yardımcı olur. İlk olarak, dişlerinizin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu tüm gerekli besinleri, emmeleri kolay bir biçimde içerir.  Kefir sütü ayrıca diş çürümesine neden olan kötü bakterileri öldürdüğüne ve büyümesini engellediğine inanılan laktobasil bakterilerini içerir .

9. Vücudun Detoksifiye Edilmesine Yardımcı Olur. (Kefirin Faydaları)

Kefir, vücudun detoksifiye edilmesine birkaç farklı şekilde yardımcı olur, ancak en çok aflatoksinler söz konusu olduğunda etkilidir. Bunlar mısır, soya, buğday ve bitkisel yağlar gibi gıdalarda bulunan yaygın toksinlerdir. Kefir sütünü her içtiğinizde, içindeki laktik asit bakterileri vücudunuzdaki aflatoksinlere bağlanır ve daha sonra bunların atılmasına yardımcı olur.

10. Kefir Yaşlanma Sürecini Yavaşlatabilir. (Kefirin Faydaları)

Yaşlanmanın yanı sıra yaşa bağlı birçok sağlık sorunu genellikle vücuttaki iltihaplanma ve oksidatif stresten kaynaklanır. Kefir sadece bir iltihap önleyici olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşlanma süreciyle mücadelede anahtar olan antioksidanlarla da doludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir