Kedilerde Pika Sendromu

Kedilerde Pika Sendromu ; Kedilerde Pika: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi ;  Kediniz kumaş, çanta, kablo, kauçuk, bitki, pipet, karton ve ev eşyalarını yalamak veya çiğnemek gibi tuhaf davranışlar sergiliyor mu?  Yalnız olmadığınızdan emin olun, bazı günler salonumuz kağıt parçalama fabrikasını andırırken, diğer dönemlerde panjurlarımızda ısırık izleri olabilir. Plastik poşetlerden bahsetmiyorum bile, bu ayın lezzeti onlar.

Takıntılı bir şekilde yalayan, kemiren ve/veya bir şeyler tüketen kediler bir tür pika sergilerler.

Pika Nedir?

Pika, gıda dışı maddelerin yutulmasını içerir. Kedilerin çiğnediği sık bildirilen maddeler arasında yün, kumaş, ahşap, plastik, kağıt ve bitkiler bulunur. Genellikle bu tür malzemelerde delik çiğnemek için azı dişleri kullanılır.

Pika, yetişkinliğe kadar sürebilecek yavru kedi emme davranışıyla karıştırılmamalıdır. Yetişkin emme davranışları gösterdiğinde, malzeme tüketilmez, sadece tekrar tekrar emilir ve sıklıkla ön pençe yoğurma eşliğinde. Aynı şekilde, birçok genç  kedi oyun sırasında yırtıcı davranışlar sergilerken nesneleri çiğner ve yırtar, parçalar koparılır ancak tüketilmez.

Tuhaf nesnelerin yutulması, acil veteriner tıbbi müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden iç tıkanıklıklara neden olabilir.

Pika’nın Varsayımlı Nedenleri (Kedilerde Pika Sendromu)

Pika teşhisi için herhangi bir test olmadığından, veteriner hekimler, sahibinin ev gözlemlerine ve not almasına bağlıdır. Pika teorileri şunları içerir:

Genetik

Pika genellikle yün yemeye veya yün emmeye yatkın olan Siyam, Tonkin ve Birmanya gibi ırklarda görülür. DSH ve Ragdolls gibi bilinen hiçbir Doğu kökenli olmayan diğer evcil kedi yavruları da pikaya dayanabilir.

Diyet Eksiklikleri

Yiyeceklerinde yeterli yağ, mineral ve/veya vitamin bulunmayan uzun süreli beslenme eksiklikleri olan kediler, yenmeyen materyalleri yutabilirken, diğer vakalar, henüz açık bir diyet yetersizliği belgelenmemiş olmasına rağmen, kaba yem eksikliğinden kaynaklanan beslenme dengesizliğinden kaynaklanabilir.

Tıbbi nedenler

Garip maddelerin yalanması veya emilmesi, Hipertiroidizm , Diyabet, İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD), Gastrik Motilite ve kancalı kurt istilası gibi Endokrin ve Gastrointestinal durumlarla ilişkilendirilmiştir .

İki çalışma, immün aracılı Hemolitik Anemi, Piruvat kinaz eksiklikleri ve Feline Enfeksiyöz Peritoniti (FIP) olan kedilerde teşhis edilen yüksek pika prevalansını ortaya çıkardı , ancak görülme sıklığı daha düşük. Nadiren, karaciğer hastalığı gibi tıbbi sorunlarla birlikte uygunsuz şeyler yemek de olabilir. Ek olarak, nörolojik bozukluklar ve kanser (yani beyin tümörleri) iştah kontrolünü bozabilir ve pika ile sonuçlanan olağandışı isteklere katkıda bulunabilir.

Davranışsal hipotez

Pika prevalansı, yalnızca iç mekanlarda barındırılan kedigillerde önemli ölçüde daha fazladır. Potansiyel katkıda bulunan faktörler arasında can sıkıntısı, endişe, hayal kırıklığı ve sosyal temas eksikliği yer alır. Nesnelere yönelik yüksek pekiştirme geçmişi, vurgulayıcı bir bileşene sahip olabilir, bu da davranışın tekrarlanma olasılığını artırır, kedi plastik ambalajlı yiyecek öğelerini çaldığında sahibi tarafından istemeden pekiştirilir.

Obsesif kompulsif bozukluk

Bazı literatüre göre, pika, endişeli kedilerde obsesif-kompulsif bir bozukluk olarak kabul edilebilir. Nesneleri kemirmek veya emmek endorfin salgılar ve rahatlık görevi görür. Sıkıntı önceden var olan pikayı şiddetlendirebilir ve bir şeylerin çiğnenmesi de bir başa çıkma mekanizması olarak kullanılır.  Ev taşıma, yeni evcil hayvan evlat edinme ve sahibin ölümü gibi stresli yaşam olayları, bireysel kedilerde gıda dışı öğelerin zorunlu olarak yutulmasını tetikleyebilir.

Pika Belirtileri (Kedilerde Pika Sendromu)

Kediniz pikadan muzdaripse, yakından izlenmelidir. Tıkanıklık durumunda sonraki gastrointestinal belirtilere dikkat edin:

-Kusma
-Kabızlık
-İshal
Letarji
-Yeme düzeninde değişiklikler (iştah azalması)

Pika Tedavisi (Kedilerde Pika Sendromu)

Davranışsal bir değerlendirme aramadan önce kapsamlı bir veteriner muayenesi ile herhangi bir tıbbi durumu ekarte edin. Hafif vakalar için tedavi seçenekleri:

Tercih Edilen Maddeye Maruz Kalmayı En Aza İndirin

Öğeyi görünümden kaldırmak, sorunu yönetmek için basit durumlarda yeterli bir önlem olabilir.
Bitkileri dışarıya yerleştirerek erişimi en aza indirin, plastik poşetleri dolaplara saklayın, giysileri çoraplarla birlikte çekmecelerde saklayın ve tercih edilen maddelere olan cazibeyi azaltmak için çevreyi yönetin.

Stres azaltma (Kedilerde Pika Sendromu)

Geri çekilmek için konforlu sığınaklara ek olarak kaçış yolları olan bir sığınak yaratın.
Tüylü arkadaşınızın tehdit altında hissettiğinde kaçabilmesi için tam kontrole sahip olmasını sağlamak için tutarlı günlük sosyal etkileşim sağlayın.
Akraba olmayan yetişkin kedilerin başarılı bir şekilde geçinmesine yardımcı olmak için çok kedili durumlarda çeşitli başa çıkma stratejileri ve rotasyonu kullanın.

Çevresel Uyarılmayı Artırın

Bir podyum gibi dikey alan ekleyerek kedinizin çevresini güçlendirin , özellikle keşif sürüşü yüksek küçük kedi yavruları için çevresel uyarıyı artırmak için sık oyun seansları ekleyin .
Etkileşimli av tipi oyuncaklar ve tıklama eğitimi yardımıyla istenmeyen davranışları yönlendirin ve motive edin.
Kedinizin izleme memnuniyeti için bir katio veya kuş besleme istasyonu oluşturun ve kendine güvenen açık hava moggie için, hayal kırıklığı da dahil olmak üzere can sıkıntısını hafifletmek için bahçe maceralarını birleştirin.

Alternatif Besleme Yöntemleri

Yapboz besleyicilerin kullanımıyla yeme aktivitelerini değiştirin, ardından gizli yiyeceklerle yiyecek aramayı teşvik edin.
Kedi otu, diş çiğnemeleri ve dayanıklı munch oyuncaklarının yardımıyla oral uyarım, içgüdüsel av sürüşlerini yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Diyet Modifikasyonu ve Takviyesi (Kedilerde Pika Sendromu)

Pikalı kediler, yüksek lif içerikli bir diyete yapılan bir diyet değişikliğinden, ayrıca probiyotiklerin, sindirim enzimlerinin ve yarım çay kaşığı ıslatılmış psyllium kabuğunun ıslak mamaya eklenmesinden yararlanır.

Tavuk kanadı veya küçük çiğ etli kemikler gibi çiğneme maddeleriyle birlikte bir damla balık yağı içeren yumuşak deri çubuklar (bir haftalık donma süresinden sonra insan sınıfı) da değerli olabilir.

Diğer kedigiller, lifli kas ve organ dokusu ile daha doğal bir çiğ beslenmeye geçmek isteyebilir. Özellikle GI sorunları olan kediler için uygun beslenme konusunda daima veterinerinizle konuşun.

Zorlayıcı davranış

Pika zorlayıcı bir davranışsa, ilaç tedavisinin düşünülmesi gerekebileceğinden sertifikalı bir davranış uzmanına başvurun.

Çözüm

Pica, sahibinin duygusal sıkıntısına, pahalı veteriner ameliyatına ve hatta evcil hayvanın bırakılmasına neden olabilir. Yenmeyen materyalin emilmesi, davranışsal terapi ile birlikte veteriner müdahalesini gerektirir.

Pika yaşam boyu süren bir hastalık olmasına rağmen, uygun çiğnemelerle birlikte çevresel ve diyet değişiklikleri ile yönetilebilir veya çözülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular: (Kedilerde Pika Sendromu)

Kedim neden aniden her şeyi çiğniyor?

Ani bir çiğneme başlangıcı stres, kaygı, diyet değişikliği, akut bağırsak parazitleri sorunu veya tıbbi bir nedenden kaynaklanabilir.
Tıbbi nedenlerle madde tüketen kediler, veteriner muayenesi gerektiren iyi olmadıklarına işaret eden başka semptomlar sergileyecektir.

Kedim çiğnemeyi aşacak mı?

Pica, 12 hafta kadar erken bir zamanda veya belki de yavru kedilerin yeni evlerine vardıklarında daha erken bir yaşta başlayabilir.

Bazı kedigiller yatak takımlarını bile yiyebilir, ancak 1-2 yaşına kadar yataktan çıkarken, diğerleri için alışkanlık davranışsal şefaat gerektiren yetişkinliğe devam edecektir.

Pika ile kedimi ne beslemeliyim?

Pikalı kediler, yüksek lif içerikli bir diyete yapılan bir diyet değişikliğinden, ayrıca probiyotiklerin ve çiğneme maddelerinin eklenmesinden yararlanır. Evcil hayvanınızın mümkün olan en iyi beslenme bakımını aldığından emin olmak için lütfen veterinerinize danışın.

 

Pandalar Hakkındaki Büyüleyici 10 Gerçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir