Kedilerde Kulak Uyuzu

Kedilerde Kulak Uyuzu  (Akarı) ; Kedilerde Kulak Akarları Nasıl Tedavi Edilir? Kulak akarları yani kulak uyuzları, kedi kulak problemlerinin yaygın bir nedenidir. Bu küçük parazitler aşırı derecede kaşınabilir ve tedavi edilmezse uzun süreli hasara yol açabilir. Ne olduklarını ve nasıl başarılı bir şekilde tedavi edileceğini öğrenin.

Kediniz kulaklarını normalden daha fazla kaşıyor mu? Bir kedinin kulak rahatsızlığının en yaygın nedenlerinden biri kulak akarları olarak bilinen mikroskobik parazitlerdir. Kedilerdeki kulak akarlarının evcil hayvanınızın sağlığını nasıl etkilediğini ve onlardan kurtulmak için ne yapılması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kedilerde Kulak Uyuzu nelerdir?

Kedilerde en sık görülen kulak akarı türü Otodectes cynotis’tir . Bunlar çıplak gözle zar zor görülebilir ancak çok küçük beyaz noktalar olarak görülebilir. Teşhis genellikle akarların mikroskop altında aranmasını gerektirir. Kedinizin kulak kanalına girerler, burada kulak kiri ve deri döküntüsü ile beslenirler. Bu akarlar, kulak kanalında belirgin iltihaplanma ve şişmeye neden olabilir ve çok kaşıntılıdır. Her yaştan ve ırktan kediler etkilenebilir, dış mekan kedileri kulak akarı enfeksiyonuna en duyarlıdır.

Kedilerde kulak uyuzu belirtileri nelerdir?

Kediniz bu küçük parazitlerden kaşıntıyı gidermek için kulaklarını kaşımaya ve başını sallamaya başlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken en yaygın belirtiler şunlardır:

-Kulaklarını tırmalamak
-Başlarını sallayarak
-Etkilenen kulaktan koyu, kuru akıntı
-Kulakların kırmızı, iltihaplı görünümü
-Kulak kepçesinde (dış kulak) çizik izleri
-Kulak çevresindeki cilt lezyonları

Bu semptomlar spesifik değildir ve diğer parazit enfeksiyonları, cilt alerjileri ve bakteriyel enfeksiyon dahil olmak üzere kulak probleminin çeşitli nedenlerini gösterebilir. Tedaviye başlamadan önce bir veterinerin görüşünü sorarak diğer koşulları ekarte etmek en iyisidir.

Kedilerde kulak uyuzuna ne sebep olur?

Kediniz, diğer kediler de dahil olmak üzere neredeyse her yerden kulak akarları kapabilir. Onları taşıyan başka bir evcil hayvanla temasa geçmek, sorun çıkaran akarların ev sahibi değiştirmesi ve kedinizin kürküne geçmesi için mükemmel bir fırsattır. Oradan kulaklarına doğru sürünürler. Kedilerden daha az yaygın olsa da köpekleri de etkileyebilirler.

Kulak akarları ayrıca çevrede sınırlı bir süre yaşayabilir ve bu süre zarfında geçen herhangi bir kediye geçebilirler. Bu nedenle, açık hava kedilerinin bu özel parazit enfeksiyonundan etkilenme riski daha yüksektir.

Kedilerde kulak uyuzu nasıl teşhis edilir?

Veteriner, otoskop kullanarak kedinizin kulak kanalını herhangi bir akar belirtisi açısından inceleyecektir. İltihap, şişme ve akıntı belirtileri arayacaklar. Veteriner ayrıca çim tohumu gibi yabancı bir cisim gibi kulak probleminin diğer nedenlerini de arayacaktır.

Bazen kedinizin kulakları muayene sırasında hareketsiz oturamayacak kadar ağrır ve teşhis ve ilk tedavi için sakinleştirilmeleri gerekebilir. Akarları aramak ve diğer enfeksiyon türlerini kontrol etmek için genellikle kulak akıntısının mikroskobik incelemesi yapılır.

Kedilerde kulak uyuzu tedavisi

Veteriner, kediniz için hangi tedavinin en uygun olduğunu size bildirecektir. Özellikle kediniz zaten uyuşturulmuşsa, balmumu oluşumunu gidermek için kedinin kulaklarını temizleyebilirler. Pek çok noktalı pire ürünü kulak akarlarının önlenmesi ve tedavisi için uygundur ve bu, veterineriniz tarafından önerilebilir. Kediniz özellikle kaşınıyorsa, akar tedavisi etkili olurken bir veteriner semptomları hafifletmek için ek ilaçlar reçete edebilir. Evdeki diğer evcil hayvanları tedavi etmenin gerekli olup olmadığı konusunda veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun, ancak asla bir kişi için reçete edilen tedaviyi başka bir hayvan üzerinde kullanmayın. Ayrıca yanlış türlere asla ilaç vermemelisiniz çünkü bunun ciddi yan etkileri olabilir ve hatta toksik olabilir.

Diğer bir tedavi seçeneği ise kulak damlası uygulamaktır. Bunlar parazit önleyicidir ve genellikle birkaç hafta boyunca düzenli kullanım gerektirir. Önerilen tedavi süresine bağlı kalmak önemlidir. Bu ilaçların bazıları, yumurtalarından değil akarlardan kurtulmayı amaçlarken, diğer ürünler her ikisiyle de mücadele eder. Bu, akar gelişiminin çeşitli aşamalarını hedeflemek için tedaviye devam etmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Evde hala yaşayan ve kolayca tekrar kapılabilen kulak akarları olabileceğini unutmayın. Halıları ve kedi yataklarını iyice temizleyerek sürece sıfırdan başlamak zorunda kalmaktan kaçının ve veteriner tarafından önerilen parazit önlemeye uyduğunuzdan emin olun.

Kedilerde kulak uyuzundan kurtulmak ne kadar sürer?

Bir kulak akarının yaşam döngüsü genellikle üç hafta sürer, bu da kedinizin mikroskobik böceklerden kurtulması için en az o kadar beklemeniz gerektiği anlamına gelir. İlaç etkisini gösterdiğinde kaşıntı azalmaya başlamalıdır, ancak kedinizin semptomları düzelmezse veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde kulak uyuzları önlenebilir mi?

Akarlar uygun anti-paraziter tedavilerle önlenebilir. Hangi ürünü önerdikleri ve kedinizin normal pire tedavisinin kulak akarlarını kapsayıp kapsamadığı konusunda veterinerinizle konuşmalısınız. Özellikle geçmişte akar tedavisi görmüşse, kedinizin kapalı ortamını mümkün olduğunca temiz tutmanız önemlidir.

Veterinerinize, kedinizde kulak temizliğini tavsiye edip etmediklerini sorun. Çoğu birey için bu gerekli değildir, ancak düzenli kulak problemleri öyküsü varsa uygun olabilir. nasıl yapacağınızdan emin değilsenizkedinin kulaklarını temizlemek, kolay kılavuzumuza göz atın ve bir veteriner veya veteriner hemşirenin size ne yapacağınızı gösterdiğinden emin olun.

Kedi Sevgisi İslam İnancının Göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir