Kedilerde Ayrılık Kaygısı

Kedilerde Ayrılık Kaygısı; Kedilerin özünde bağımsız olduğu bir efsanedir. Kedigiller, özellikle de insanlarına çok bağlı olanlar, özellikle uzun süreler boyunca yalnız bırakıldıklarında strese girebilirler. Bazı kedigiller, daha kısa günlük ayrılık süreleri ile iyi olabilir, ancak daha uzun yokluklarda sorun yaşayabilir. Ayrılık sıkıntı tuvaletimi ve dahil istenmeyen davranışlar, çeşitli yol açabilir tuvalet kabı dışında idrar (genellikle kokunu tutun öğeleri, yatak ve giysi gibi), aşırı seslendirme, iştah kaybı, kusma , yıkıcı clawing ve aşırı kendine damat.

Stres Belirtileri

Kedinizin stresi, ayakkabılarınızı giymeniz veya bavul hazırlamanız gibi ayrılma işaretlerinizi aldığında başlayabilir. Sıkıntısını seslendirerek ve size yapışarak ya da geri çekilip saklanarak gösterebilir. Kedinizin de bir zaman sınırı olabilir: Ayrıldığınızda başlangıçta endişeli olmasa da, ne kadar uzun süre uzakta olursanız, stresi o kadar artar.  Eve geldiğinizde kediniz gergin görünüyorsa, bu, siz yokken stresli olduğunu gösterebilir. Onun stresi ayrılık kaygısının sonucu olabilirken, sık sık okşama veya oyun oynama gibi düzenli uyarım ve etkileşim eksikliğinden de kaynaklanabilir.

Bu aktivite ve insanlarla etkileşim eksikliği, kedinin sıkılmasına ve endişeli olmasına neden olabilir .

Kedinizi Sakinleştirmenin 10 Yolu

Uzakta olmanız gerektiğinde kedinizin rahatlamasına yardımcı olabilecek bazı basit stratejiler.

1.Veterinerinizle konuşun. Veterinerinizi dahil ederek başlayın, özellikle kediniz kutunun dışında idrara çıkma, aşırı tımar etme, eksik saç parçaları, kusma , aşırı seslendirme ve iştah kaybı gibi endişe verici belirtiler gösteriyorsa . Bu davranışlar, kedinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için öncelikle göz ardı edilmesi gereken tıbbi durumlarla ilgili olabilir. Bazı durumlarda, şiddetli ayrılık kaygısı olan kediler, ilaç tedavisinin yanı sıra davranış yönetimi stratejilerinden de yararlanabilir.

2.Mini yokluklarla kedinizi hazırlayın. Evdeyken bile, kedinize sınırlı süreler ayırmanız önemlidir. Ya hep ya hiç yaklaşımını benimserseniz (kedi her zaman yanınızdadır ve sonra aniden uzun süre ortadan kaybolursunuz), uyum onun için daha zor olacaktır. Evden çalışan veya yaz tatili gibi uzun bir tatilde olan insanlar bile kedilerinin uyum sağlamasına yardımcı olmak için zaman ayırmalı. Posta kutusuna yürümek veya mağazaya hızlı bir yolculuk yapmak gibi ayrılıklar kısa olabilir.

3.Ayrılma ipuçlarını kaldırın. Kediler, anahtarlarınızı kapmak veya ayakkabılarınızı giymek gibi bir gidişin habercisi olan ipuçlarını yakalar. Kedinizin uyum sağlamasına yardımcı olmak için, hiçbir şey olmadan sunarak bu ipuçlarının gücünü ortadan kaldırın. Anahtarlarınızı alın ve hemen geri koyun. Ayakkabılarını giy ama evde kal. Kapıdan çıkın ve tekrar içeri gelin. Arabanın motorunu çalıştırın ve ardından tekrar kapatın. Ayrıca seyahatiniz arasında kedinizin çantayla olan ilişkisini azaltmak için bavulunuzu dışarıda bırakabilirsiniz.

(Kedilerde Ayrılık Kaygısı)

4.Kalkışları ve varışları düşük anahtarda tutun. Ayrılmaya hazır olduğunuzda, kedinize karmaşık bir vedalaşmayın; bunun yerine, ayrılışınızı yalnızca hafif, duygusal olmayan bir şekilde kabul edin. Geri döndüğünüzde, kedinizi ancak tüm dikkat aramayı bıraktıktan sonra (miyavlama ve pençeleme gibi) selamlayın ve ona yalnızca sakin kaldığı sürece – örneğin uzanırken veya tüneyen bir alanda otururken – dikkat edin.

5.Ona bir meydan okuma bırak. Gittiğinizde, kedinize zorlu bir yemek yapbozu verin . Bu, ayrılışınızı hoşlandığı bir şeyle ilişkilendirmesine yardımcı olur. Gevşek mama taneleri veya ikramlarla doldurulmuşlardan konserve kedi maması gibi yumuşak dolgulu olanlara kadar çeşitli yiyecek bulmacalarını kullanın. Ek olarak, kediniz için bir çöpçü avı oluşturmak için evinizin etrafındaki tünekler ve kedi ağaçları gibi küçük yiyecek parçalarını saklayın. Uzun bir süre evde kalmayacaksanız, kedinizin bakıcısından günde en az bir veya iki kez bulmacaları döndürmesini ve ödül mamalarını saklamasını isteyin.

6.Çok çeşitli oyuncaklar sağlayın. Onu fareler veya pist üstü oyuncaklarla veya etkileşimli, robotik kedi oyuncaklarıyla meşgul edin. Kedi nanesi dolgulu oyuncaklar, kedinizin rahatlamasına yardımcı olma avantajına sahip olabilir.

(Kedilerde Ayrılık Kaygısı)

7.Tünel alanlarını dahil edin. Kediler, dikey alanları keşfetmenin yanı sıra dış dünyayı görebilecekleri yüksek bir bakış açısına sahip olmaktan keyif alırlar . Pencere tünekleri, kedi ağaçları ve kedi dostu raflar, kedinizin ortamını değiştirmenin ideal yollarıdır. Bazı kediler saklanmaktan da hoşlanır; bu kediler için kutular ve tüneller rahatlamak için rahatlatıcı alanlar olabilir.

8.Sakin bir atmosfer yaratın. Feliway oda difüzörleri, birçok kedigil üzerinde derin bir rahatlama etkisi olan bir feromon salgılar; kedinizin zaman geçirme olasılığının yüksek olduğu odalarda kullanın. Siz yokken müzik dinlemek de kedinizi sakinleştirebilir. Through a Cat’s Ear , özellikle kedilerin rahatlamasını sağlamak için bestelendi. Son olarak, kedinizin dinlenme alanlarına rahatlık sağlamaya yardımcı olmak için kokunuzla kokulu bir gömlek yerleştirilebilir.

9.Eğlence sağlayın. Televizyonu açık tutmak istiyorsanız Animal Planet‘in kedi dostu programları veya kediler için tasarlanmış videolar kedinizi eğlendirmeye yardımcı olabilir.

(Kedilerde Ayrılık Kaygısı)

10.Kendini işine adamış bir kedi bakıcısı bul. Mümkünse, bakıcınız kedinizle günde iki kez oyun oynamalı ve sevişme seansları yapmalıdır . Bununla birlikte, daha düzenli etkileşim sağlamak ve siz yokken onun stres düzeyini düşük tutmaya yardımcı olması için, bir geceyi kedinizle birlikte geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Kediler Neden Kuyruklarını Kovalar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir