Kediler Neden Ot Yer?

Kediler Neden Ot Yer? Kedinizin çok fazla ot yediğini fark etmiş ve neden böyle yaptığını merak etmiş olabilirsiniz. Pekala, bu, kedilerin yaptığı garip şeylerden biri ve bilim adamları nedenini bilmek için derinden endişe duyuyorlar. Birkaç çalışma yapılmıştır, ancak kedilerin diyetlerini otla tamamlamayı seçmelerinin hala tek bir nedeni yoktur.

Bununla birlikte, kedilerin mideleri bozulduğunda kusmaya neden olmak için ot yediklerine dair bir efsane vardır. Ancak bu mutlaka doğru olmayabilir. Kediler her ot yediklerinde kusarlarsa bu durum; Bunu sık sık yapıyorsa, veterinerinizi ziyaret etmelisiniz. Ancak kediniz kusmadan ot yerse bu büyük bir sorun haline gelir.

KEDİLER NEDEN OT YER?

Araştırmacılar, her gün kedileriyle en az 3 saat vakit geçiren 1000’den fazla kedi sahibi üzerinde bir araştırma yaptı. Birçok işletme sahibi ot yemenin yaygın bir davranış olduğundan şüpheleniyordu. Kedilerin yaklaşık q’i yaşamları boyunca en az 6 kez ot yerken yakalanmış ve sadece ‘inin hiç otla beslendiği görülmemiştir.

Dahası, ankete katılanların ‘’i, kedilerinin ot yemeden önce herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğini bildirdi. Ot yiyenlerin sadece dörtte birinin daha sonra kustukları gözlemlendi.

Araştırmacılar, kusmanın ara sıra meydana geldiğini ve bunun sadece ot yemenin bir yan ürünü olduğunu söyledi – asıl amaç değil.

Buradaki çalışmalara dayanarak, kedilerin ot yemesinin olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

BAĞIRSAK HAREKETİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN (Kediler Neden Ot Yer?)

Kediler, doğal yırtıcı içgüdüleri olduğu için kuş ve fare gibi küçük hayvanları avlarlar. Bu avların küçük tüyleri, kemikleri ve kürkleri vardır ve hepsi kedilerin sindirim sisteminden kolaylıkla geçebilir. Bu nedenle kediler, sindirimi artırmaya yardımcı olmak için müshil olarak otlarla beslenebilir.

Tamamen evcilleştirilmeden önce, aslan, kaplanlar ve büyük kediler de dahil olmak üzere vahşi doğada yiyecek arayan kediler, çoğu zaman tüm avlarını – saçlarını, kemiklerini ve hepsini – tüketirler. Bu, kusmayı sindirim sürecinin bir parçası yapar. Her kedi, çimleri çiğnemenin sindirim sistemlerindeki sorunlu maddeleri herhangi bir şekilde gidermeye yardımcı olduğunu bilen doğal bir içgüdüye sahiptir.

SAĞLIK YARARLARI ELDE ETMEK İÇİN

Çim, oksijenin kan dolaşımı, hücre büyümesi ve sindirim yoluyla hareketini destekleyen folik asit gibi besinleri içerir.

Kediniz, diyetlerinde daha fazla vitamin almak için çimlerde otlayabilir.

Yavru kediler annelerinin sütünden yeterince folik asit alırlar, ancak bu vitamini yeterince almazlarsa anemi gelişebilir. Çimlerdeki zengin miktardaki folik asit, kedilerin bu eksikliği tamamlama arayışına girmesine neden olur. Ancak, bu sorunu kendi başınıza çözmeden önce veterinerinizle konuşmanız önemlidir.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, kedilerin boğaz ağrısını tedavi etmek için ot yediğini teorileştirirken, diğerleri sadece doku ve tadı sevdiklerine inanırlar.

MİDE RAHATSIZLIĞINA YARDIMCI OLUR (Kediler Neden Ot Yer?)

Bu, kedilerin neden ot yediğinin arkasındaki en yaygın teorilerden biridir. Mide rahatsızlığını gidermeye yardımcı olabilir ve bu, ot yedikten sonra kusma olasılığıyla bağlantılıdır.

Kediler, yüksek miktarda otu sindirmek için gerekli enzimlere sahip değildir ve bu yüzden onların kusmalarına yardımcı oluyor gibi görünüyorlar, böylece sistemlerini avdan gelen tüyler, saçlar ve kemikler gibi sindirilemeyen maddelerden temizliyorlar. Kustuklarında, çim, sindirim sistemini tahriş edebilecek veya daha fazla hastalığa neden olabilecek her şeyi temizler.

Dahası, kediler midelerini rahatlatmak için yumuşak çim bıçaklarını arayabilirler. Bu, antasit tabletleri alan biz insanlara benzetilebilir.

Kediniz tıkalıysa, doğal içgüdüleri, bitki örtüsünde bulunan lif ile sistemlerini temizlemenin yollarını aramaktır.

Kedinizin tuvalet kağıdı rulosunu çiğnediğini fark etmiş olabilirsiniz. Sizce bunu neden yapıyorlar? Bu, rahatlama sağlamak için lif ihtiyacından kaynaklanıyor olabilir.

ENDİŞE

Kediler, “duygusal yeme” veya “stres yeme” denen şeye katılabilir – bu, bir kedinin sadece kaygıyı gidermek veya açlık sancılarını gidermek yerine ağız fiksasyonunu gidermek için yemesine neden olur.

Stresli kediler genellikle bir çıkışa ihtiyaç duyar ve sürekli olarak bitki veya ot yediklerinde, yer değiştirme davranışı belirtileri gösteriyor olabilirler. Bazı kediler endişeli olduklarında aşırı ses çıkarma veya aşırı tımarlama sergileyebilirken, diğerleri kendilerini yatıştırmak için çiğneyecek bir şey bulmak da dahil olmak üzere farklı aktivitelere katılabilirler.

Bu nedenle, kedinizin ev bitkilerinizi veya çimlerinizi aşırı derecede çiğnediğini fark ederseniz, stres veya endişe belirtileri gösterebileceğinden onlara çok dikkat edin. Ayrıca saldırgan davranışlar sergileyebilir veya aile üyelerinden uzaklaşabilirler. Bu yüzden dikkatli olun ve kedinizin hem zihinsel hem de fiziksel olarak iyi ve sağlıklı olmasına yardımcı olmak için veterinerinizle iletişime geçin.

KEDİLERİN OT YEMESİ GÜVENLİ MİDİR?

Kediler, otları herbisit ve böcek ilacı ile tedavi edilmemişse, ölçülü olarak yerse, güvenli kabul edilir. Ancak kediniz çok fazla ot yerse, burun boşluklarına sıkışıp aşırı hapşırmaya neden olabilir. Bu durumda, onları doğal olarak temizlemek için veterinerinize başvurmanız gerekir.

Bununla birlikte, kedinizin çim ve bitkiler üzerinde atıştırma alışkanlığı geliştirdiğini fark ederseniz, evinizdeki veya çevresindeki tüm bitkilerin toksik olmadığından emin olmalısınız.

İşlenmemiş, sade ot, kedi arkadaşınızın diyetine eklemek için güzel bir yemektir, ancak zambaklar, kalanchoes gibi bazı bitkiler kediler için zehirlidir ve ölüm de dahil olmak üzere hafif ila şiddetli reaksiyonları tetikleyebilir.

Bu nedenle, kediniz yanlışlıkla herhangi bir zehirli bitkiyi yutarsa, uygun tedavi için veterinerinize götürmeniz önerilir.

Güvenli otlatma için, kedinizin toksik olmayan şeyleri yediğinden emin olmak için kaplarca kedi otu satın alabilirsiniz. Bu, kedi arkadaşınıza otlamak için kendi alanını verecektir. Dahası, güzel ev bitkilerinizi çiğnemelerini önleyecektir.

Dahası, kedinizi içeride tutun, ancak kediniz dışarıdaki harika yerleri keşfederse, bir kimlik etiketi ekleyebilir veya ona güvenli bir tasma sağlayabilirsiniz.

Ancak genel olarak, kedileriniz için hangi bitki ve otların güvenli olduğunu bilmek önemlidir. Ayrıca, birçok zehirli bitki, ot ve zambak gibi çiçeklerin birçok çiçek buketinin parçası olabileceğini unutmayın.

ÇÖZÜM (Kediler Neden Ot Yer?)

Artık, “Kediler neden ot yer?” sorusuna yanıtlarınız olduğuna göre, küçük çim alanlarınızı büyüterek kedi arkadaşınızı destekleyebilir ve evdeki kedinizin kişisel, güvenli çimlerini otlatmak için buğday-yemiş tohumları ekebilirsiniz. güvenli bir şekilde. Bu onlara doğuştan gelen davranışlarını zehirli olmayan bir bitki ile uygulama şansı verir.

Bu bitkiyi yedikten sonra kusarlarsa, en azından bunun herhangi bir zehirlenme olmadığından emin olabilir ve kedi arkadaşınıza kin beslemenin kasıtlı olmadığını bilerek teselli edebilirsiniz.

Ayrıca, kediniz başka ot yerse, herhangi bir kimyasal veya herbisit ile tedavi edilmediğinden emin olmalısınız.

Ayrıca, genel olarak kedinizin beslenmesiyle ilgili endişeleriniz varsa veya özellikle çimenlerde otlatma konusunda endişeleriniz varsa, tavsiye için veterinerinize danışabilirsiniz.

Kedilerde Ayrılık Kaygısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir