Kediler Neden Çok Uyur?

Kediler Neden Çok Uyur? Uyuyan Kediler Hakkında 5 Gerçek; Kediler neden bu kadar çok uyur? Ve gerçekten uyuyorlar mı yoksa sadece dinleniyorlar mı? rüya görüyorlar mı? Kedi horlaması normal mi? Uyuyan kediler hakkında gerçekler için okumaya devam edin.

1. Uyuyan her şey kedinizin genlerinde var.

“Kediler neden bu kadar çok uyur?” sorusuna cevap verirken. önce kedilerin ne kadar uyuduklarına bakalım. Kediler günde 16 saate kadar uyuyabilir ve yaşlı kediler günde 20 saate kadar dinlenmede daha fazla zaman harcarlar. Bu uyku alışkanlığı, kedinin evriminin, beslenme alışkanlıklarının ve fizyolojisinin bir sonucudur. Vahşi doğada, kediler yemek yemek için avlanmak zorundadır ve avı takip etmek, kovalamak ve öldürmek çok fazla enerji yakar. Uyku, kedilerin öğünler arasında enerji tasarrufu yapmasına yardımcı olur.

2. Kediler her zaman derin uykuda değildir. (Kediler Neden Çok Uyur?)

“Kediler neden bu kadar çok uyur?” diye düşünürken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta. olduğunu nasıl uyurlar. Kedilerin uykuda geçirdikleri zamanın yaklaşık dörtte üçü bizim erteleme olarak adlandırabileceğimiz şeydir. Bu durumda, kediler ihtiyaç duydukları her şeyi alabilirler, ancak yine de bir an önce uyanacak kadar uyanıktırlar. Bir kedinin hafif uykuda olduğunu anlayabilirsiniz çünkü kulakları seğirecek ve seslere doğru dönecek ve gözleri biraz açık olacaktır. Kediler dik oturduklarında bile o uyku moduna geçebilirler.

3. Ancak kediler derin uyurlar ve hatta rüya görürler.

Kedilerin uyku saatlerinin geri kalan çeyreği derin uykuda geçer, ancak yaşlı kediler zamanın yüzde 30’unu veya yüzde 40’ını bu seviyede geçirebilir. Derin uykudaki kediler genellikle gözleri sıkıca kapalıyken kıvrılır. Bazen, kabarık bir uyku maskesi gibi kuyruklarını yüzlerine bile kapatabilirler. Derin uyku, vücudun kendini yenilemesi ve sağlıklı kalması için kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda kedinizin rüya gördüğü zamandır . Eğer gördüyseniz kedinin bıyık veya patilerini uyuyordur ederken seğirmesi, o rüya görüyor iyi bir şans var.

4. Bazı kediler uyurken horlar. (Kediler Neden Çok Uyur?)

Kedi horlaması , yumuşak damaktan fazla deri tarafından hava yolu tıkandığında meydana gelir. Bu, büyük olasılıkla kediniz rahatken meydana gelir, bu nedenle kedinizin zaman zaman küçük kütükler kestiğini fark etmek aşırı olmayacaktır. Fars , Himalaya veya Exotic Shorthair gibi kısa burunlu veya brakisefali kedi ırklarında horlama daha olasıdır .

5. Kedinizin uyku alışkanlıklarındaki bir değişiklik bir sorun belirtisi olabilir.

“Kediler neden bu kadar çok uyur?” diye sorulduğunda Ayrıca çok fazla – ya da çok az – uyku diye bir şey olup olmadığını merak edebilirsiniz . Kediniz normalden çok daha fazla veya çok daha az uyumaya başlarsa, veterinerinizle iletişime geçin. Aşırı uyku, hastalık veya ağrı belirtisi olabilirken, sık uyanma, hipertiroidizm gibi bir sorunu gösterebilir.

Kediler En İyi Evcil Hayvanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir