Kediler Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kediler Hakkında Bilinen Yanlışlar ; Kediler Hakkında 11 Yaygın Yanılgı ;  Kediler gizemli yaratıklardır ve onlar hakkında sevdiğimiz şeylerden biri de budur. Ancak onların açıklanamayan veya gizli yollarını anlamayanlar için yanlış anlamalar kolayca oluşur. Hatta bunlardan bazıları yüzyıllar önce başlayan vahşi inanışlara kadar uzanıyor! Ancak hayvanlarla ilgili diğer mitlerin çoğu gibi, bu inançların çoğu da gerçeklerden uzaktır. Hatta bazıları o kadar hayal görüyor ki, kedi severler nereden geldiklerinden bile emin değiller!

Aşağıda, herkesin doğru olmadığını bilmesi gereken kedilerle ilgili 11 yanlış kanıya göz atın!

1. Kedilerin İlgiye İhtiyacı Yok.

Kedilerin yalnız hayvanlar olduğu bilinmektedir, ancak bu aslında gerçeklerden oldukça uzaktır. Evet, yalnız kalmakta köpeklerden daha başarılı olabilirler ama bu onların sosyal hayvanlar olmadıkları anlamına gelmez. Kediler, insanlarıyla güçlü bağlar kurar ve uzun süre yalnız bırakılırsa stresli ve yalnız hale gelebilir. Sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları var, bu yüzden sürekli uzakta olacaksanız bir kedi edinmeniz gerektiğini düşünmeyin.

2. Kediler Eğitilemez

Pek çok kişinin çemberlerden atlayıp yuvarlandığını görmeyebilirsiniz, ancak kediler kesinlikle eğitilebilir. Kedinize çöp kutusunu kullanmayı öğretmeyi düşünün – bu eğitimdir. Birçok kedi sahibi, tıkırtı eğitimi ve lezzetli ikramlar kullanarak, kedilerine numaralar öğretmenin her zamankinden daha kolay olduğunu fark ediyor.

3.Ev Kedileri Hastalanamaz.  (Kediler Hakkında Bilinen Yanlışlar)

Evdeki kedilerin genel sağlığı, evdeki veya evdeki/dış mekandaki kedilerden çok daha iyi olsa da, yine de düzenli veteriner kontrollerine ve aşılarına ihtiyaçları vardır. Veterineriniz, kediniz için en iyisinin ne olduğunu bilecek ve ev kedileri için hala oldukça bulaşıcı hastalıkların olduğunu anlamak, kedinizi sağlıklı tutacaktır. Patojenler evinize kıyafetlerinizle veya hatta aile köpeğiniz aracılığıyla girebilir.

4. Kediler Daima Ayaklarının Üzerine Düşerler.

Kediler, çoğu zaman ayakları üzerine inebilen son derece çevik canlılardır. İzlemesi etkileyici ama kazalar oluyor ve kediler düşebilir ve kendilerine zarar verebilir. Kediler aslında alçaktan düşerken kendilerini yaralama riski daha yüksektir, çünkü havada bükülmek için zamanları yoktur, bu yüzden ayakları yere çarpar. Bu yaralanmalar, kırık kemikler, burkulmalar ve hatta solunum sorunları dahil olmak üzere ciddi olabilir.

5.Kedilerin Egzersize İhtiyacı Yoktur.

Bu gerçeklerden daha uzak olamazdı! Kediler, diğer canlılar gibi fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyarlar. Kedinizle oynamak onun vücudunu ve zihnini harekete geçirir ve ikinizin de birlikte kaliteli zaman geçirmenizi sağlar. Bu onlara mutlu, sağlıklı yaşamlar için ihtiyaç duydukları sevgi dolu dikkati ve fiziksel ve zihinsel egzersizi sunar.

6.Kediler Bir Bebeğin Hayatını Emer. (Kediler Hakkında Bilinen Yanlışlar)

Bu, duyduğumuz en saçma yanılgılardan biri, ancak uzun zaman oldu. Bu eski efsane, kedilerin her ikisi de şekerleme yaparken bebeklerin sıcak vücutlarının yanında yatmaktan hoşlanması gerçeğinden gelir, bu nedenle kedinizin yanlışlıkla yeni doğan bebeğinizin solunum yollarını engellememesine dikkat etmek istersiniz. Ancak uygun gözetim ile kediniz ve bebeğiniz muhtemelen birlikte çok güçlü bir bağ oluşturacaktır.

7.Hamile Kadınların Kedileri Olmaz.

Hamile kadınlar, Toksoplazmoz adı verilen olası bir enfeksiyon için risk altındadır. Bu hastalık kirli dışkı ve çöp yoluyla yayılır. Bu nedenle, hamile kadınların çöp kutularını hiç temizlememesi gerektiği doğrudur. Bununla birlikte, kedilerin kendileri takılmak için gayet iyi. Kedinizi sevmek sizi hasta etmez.

8. Kedilerin 9 Canı Vardır.

Hepimiz bunu duyduk ama hepimiz kedilerin sadece bir hayatı olduğunu biliyoruz. Kedinizin herhangi bir hastalığı önlemek için yıllık veteriner ziyareti yapmasını sağlamak, bu yaşamın uzun sürmesini sağlayacaktır. Kedinizi sadece hastayken veterinere götürmeniz önerilmez, çünkü rutin bakım ile pek çok rahatsızlık önlenebilir.

9.Kara Kediler Kötü Şanstır. (Kediler Hakkında Bilinen Yanlışlar)

Bu efsane, insanların büyücülükle suçlandığı eski zamanlardan gelir. Bu insanlar genellikle kısa sürede büyücülükle ilişkilendirilen kara kedilere sahipti. Cadıların kendilerini kara kediye dönüştürebildiğine dair efsaneler başladı ve söylentiler oradan yayıldı. Ancak şimdi, kara kedilerin diğer kediler kadar iyi olduğunu biliyoruz.

10.Kediler Süt İçmeli.

Kediler, çağlar boyunca bir tabaktan süt içerken tasvir edilmiştir, ancak gerçek şu ki, süt gerçekten de kedi dostlarımız için o kadar da iyi değil. Kediler genellikle laktoz intoleransıdır ve süt içmekten ishal ve diğer gastrointestinal rahatsızlıklara maruz kalırlar. En iyi bahsiniz, özellikle kedigiller için yapılmış bir diyete bağlı kalmaktır.

11. Yasaklamak Kediler İçin Zararsızdır. (Kediler Hakkında Bilinen Yanlışlar)

Yasaklama, bir kedinin tırnaklarını törpüleme ihtiyacının neden olduğu ev yıkımını azaltmanın popüler bir yöntemiydi. Neyse ki, bu uygulama giderek daha fazla yerde yasa dışı hale geliyor. Yasaklamanın, kediniz üzerinde kalıcı olumsuz etkileri olan çok acı verici bir prosedür olduğu kanıtlanmıştır. Mobilyaları çizmeyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, uygun alanlarda geniş bir çizik alanı sağlamak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olun. Yasaklama genellikle gereksizdir ve neredeyse her zaman acımasızdır.

Kedilerde Pika Sendromu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir