Kediler En İyi Evcil Hayvanlardır

Kediler En İyi Evcil Hayvanlardır;  Bütün hayvanları severim özellikle kedi ve köpekleri. Köpeklerle büyüdüm ama ilk kedimi yaklaşık üç yıl önce aldım.  Ancak, her iki evcil hayvana da sahip olan biri olarak, artık kedilerin köpeklerden daha harika (ve muhtemelen daha iyi) evcil hayvanlar olabileceğini görebiliyorum. Her şey yaşam tarzınıza bağlı. Pek çok köpeğin sizi inandıracağının aksine, kediler herhangi bir köpek kadar sadık, oyuncu ve eğlencelidir. Ek olarak, kedilerin köpeklere göre bazı faydaları vardır, çünkü bakımları nesnel olarak daha kolaydır.

İşte kedilerin neden en iyi evcil hayvanlar olabileceğine dair keşfettiğim bazı nedenler;

1. Kediler Temiz Hayvanlar Olur. (Kediler En İyi Evcil Hayvanlardır)

Kediler zamanlarının çoğunu kendilerini tımarlamak için harcarlar, bu nedenle kedi arkadaşınızı nadiren yıkamak zorunda kalırsınız. Köpeklerle karşılaştırıldığında, kediler çok daha iyi kokar. Köpeklerin aksine, kediniz dışarı çıkıp nahoş şeylere yuvarlanmaz veya bir kokarcayla kavga etmez. Kediler kendilerini temiz tutmakta çok iyi olduklarından, onları evcilleştirdiğinizde genellikle köpeklerden ve diğer birçok hayvandan daha yumuşak ve temiz hissederler.

2. Kediler Sessizdir.

En gürültülü, en ısrarlı miyavlar bile çoğu havlamadan çok daha sessizdir. Kediniz ona ekstra ikramlar vermeniz için canınızı sıkmak için elinden geleni yapsa bile, miyav sesleri çok sevimlidir. Kedinizin çok fazla miyavlaması hakkında şikayet eden komşularınız asla olmayacak. Böyle sevimli küçük seslere sinirlenmek zor.

3. Kediler Az Bakım Gerektirir. (Kediler En İyi Evcil Hayvanlardır)

Kedi yavruları diğer evcil hayvanlardan, özellikle köpeklerden çok daha fazla kendi kendine yeterlidir. Kedilerin banyo ve egzersiz yürüyüşleri için günde birkaç kez dışarı çıkarılmasına gerek yoktur. Kediler ayrıca köpekler kadar eğitim gerektirmez. Kediler de kendi kendini temizler. Kediler hala köpekler gibi sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duysalar da köpekler kadar etkileşime ihtiyaç duymazlar. Bir kedi, siz çalışırken yanınızda kıvrılmaktan memnundur, bir köpek ise bölünmemiş dikkatinizi talep edebilir. Kediler ayrıca siz işteyken evde kendi başlarına bırakılabilir ve siz yokken evinizi yıkma olasılıkları çok daha düşüktür.

4. Kedilerin Dışarı Çıkarılmasına Gerek Yok.

Kedilerin işlerini yapmak için gecenin bir yarısında dışarı çıkarılmasına gerek yoktur. Hiç kimse çöp kutusunu temizlemekten hoşlanmasa da, karanlıkta veya kötü havalarda dışarı çıkmak zorunda kalmaktan ve bir çöp kutusuna gelene kadar kabarık arkadaşınızın atıklarından oluşan küçük torbaları taşımak zorunda kalmaktan hala çok daha kolay ve daha az yük.
Kediler, özellikle kedi arkadaşınızın tırmanabileceği çok sayıda dikey alanınız varsa, içeride bolca egzersiz yapabilecek kadar küçüktür. Kedilerin dışarı çıkmaları gerekmediğinden, siz zemini silmeyi bitirdikten sonra da asla çamurda yürümeyeceklerdir.

5. Kedilerin Tuvalet Eğitmeni Çok Kolay. (Kediler En İyi Evcil Hayvanlardır)

Çoğu yavru kedi, onları eve getirir getirmez çöp kutusunu nasıl kullanacağını zaten biliyor. Sokakta veya vahşi doğmuş kediler bile içgüdüsel olarak tuvalete gittikten sonra atıklarını gömmeyi bilirler. Yeni tüylü arkadaşınıza tuvalet eğitimi vermek için yapmanız gereken en fazla şey, ona çöp kutusunun yerini göstermek ve (temiz) çöpü kendi elinizle nasıl kazacağını göstermektir.

6. Kediler Evinizi Zararlılardan Korur.

Sadece bir kedinin varlığı genellikle fareleri ve fareleri uzak tutmak için yeterlidir. Bununla birlikte, haydut bir kemirgen evinize girerse, kedinizin doğal yırtıcı içgüdüleri devreye girer. Kabarık arkadaşınızın av zaferlerinden geriye kalanları bulmak iğrenç olsa da, haşaratın evinizde kaybolmasına neden olmaktan daha iyidir.  Kediler aynı zamanda mükemmel böcek avcılarıdır, evinizi güvelerden, karasineklerden ve diğer ürkütücü sürüngenlerden korurlar (ancak dikkatli olun; bazı böcek türleri kediler için pek lezzetli değildir. Kediniz muhtemelen uğur böceklerini tutmak için fazla bir şey yapmayacaktır. Evinizin dışında.)

7. Kedilerin Maliyeti Köpeklerden Daha Az. (Kediler En İyi Evcil Hayvanlardır)

Kediler ve yavru kediler için ilk evlat edinme ücreti genellikle köpeklerinkinden daha azdır. Daha da önemlisi, kedi maması, kedi oyuncakları ve diğer kedi malzemeleri de genellikle köpekler için eşdeğerinden daha ucuzdur. Kediler çoğu köpekten daha küçüktür ve daha az satın alma gerektirir. Veteriner bakımı da genellikle kediler için köpeklere göre daha ucuzdur.  Kediler genellikle hiçbir maliyeti olmayan “oyuncaklardan” tamamen memnundur. Kedilerimin en sevdiği oyuncaklar karton kutular 🙂

8. Kediler Köpeklerden Daha Uzun Süre Yalnız Kalabilir.

Kedilerin tuvaleti kullanmak için dışarı çıkarılması gerekmediğinden, siz işteyken, oturma odanızın halısında herhangi bir kötü sürprizle eve gelme konusunda endişelenmenize gerek kalmadan tüm gün evde yalnız bırakılabilirler. Kediler ayrıca ayrılık kaygısına daha az eğilimlidir, bu nedenle insanları olmadan daha uzun süre evde kalmaya tahammül edebilirler (yine de birbirinize eşlik edecek bir çift kediniz varsa en iyisi).  Tüm hafta sonu gidecekseniz, kediler evcil hayvan bakıcısı olmayan bir çift için evde yalnız bırakılabilir. Yeterince yiyecek ve su bırakırsanız ve yeterli çöp kutusuna sahipseniz, kendi başlarına bir veya iki gece için gayet iyi olacaklar.

9. Kediler İdeal Apartman Hayvanlarıdır. (Kediler En İyi Evcil Hayvanlardır)

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, bir kediye sahip olmanıza köpekten daha fazla izin verilir. Birçok daire evcil köpeklere izin vermez, ancak yine de kiracıların bir veya iki kediye sahip olmasına izin verir. Kediler ayrıca daha az yer kaplarlar, bu nedenle bir apartman dairesinde yaşarken, özellikle daha büyük ırklarda, bir köpeğe göre daha mutlu olurlar. Kediler çöp kutusunu kullandığından ve tuvaleti kullanmak veya egzersiz yapmak için dışarı çıkarılmaları gerekmediğinden, bir kediyi üst kattaki dairelerde tutmak da bir köpeğe göre daha kolaydır, çünkü onu getirmeniz gerekmeyecektir . Yukarıda bahsedildiği gibi, kediler köpeklere kıyasla oldukça sessizdir, bu nedenle apartmanınızdaki komşular, havlayan bir köpek gibi bir kedinin miyavlamalarından rahatsız olmazlar.

Kediler sevimli ve sevecen olabilir. 🙂

10. Kediler Mükemmel Dostlardır.

Kediler, en sevdikleri insanların olduğu yerde olmayı severler, ancak genellikle köpek meslektaşlarından daha az ihtiyaç duyarlar. Kediler genellikle çalışırken veya kitap okurken en sevdikleri insanın yanında sessizce oturmaktan memnundur. Uzun bir günün ardından kucağınızda mırıldanan bir kediden daha iyi bir şey yoktur. Kediler, köpekler kadar  sevecen olabilir, ancak fazla bakım gerektirmezler.

Hem kediler hem de köpekler harika evcil hayvanlardır, ancak kedilerin bakımı çok daha kolaydır.

Kediler Neden Ot Yer?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir