Kapsül Dolap Nedir? Kapsül Dolapta Olması Gerekenler Nelerdir?

Yeni moda akımlarından biri olan kapsül dolaplar son zamanların en merak edilen konularından biri. Bu moda akımı ile birlikte yeni ve kullanışlı bir dolap yaratmanız mümkün. Var olan kıyafetleriniz ile yeni bir stil oluştururken aynı zamanda tüketim çılgınlığına dur deme vaktinin de geldiğini fark ediyorsunuz. Fazla ve gereksiz kıyafetlerden kurtulmanızı amaçlayan bu akım bilinçsiz tüketime tepki olarak doğmuş. Peki, kapsül dolap nedir? kapsül dolapta olması gerekenler nelerdir? İşte listesi.

Kapsül Dolap Nedir?

Susie Faux  tarafımdan ilk olarak 1970 yılında doğan kapsül dolap asla modası geçmeyen kıyafetlerden oluşmaktadır. Pantolon, etek, kazak gibi elzem parçalardan oluşan kapsül dolap kullanılabilirliğin ön plana çıktığı ve aynı zamanda sade bir giyim anlayışını benimseyen bir tarzı temsil ediyor. Modası geçmeyen zamansız parçalar ile  fazla tüketim alışkanlığınıza son verebilirsiniz. Dikkat ederseniz, ülkemizde de Acun Ilıcalı ve Cem Yılmaz da kapsül dolap akımını tercih etmektedirler.

Neden Kapsül Dolap?

“Bugün ne giysem?” sorusundan kurtulmak istiyorsanız, alışverişlerinizden tasarruf elde etmek istiyorsanız, giymediğiniz kıyafetleri elden çıkarmak istiyorsanız, ve bütçenizden olduğu kadar zamanınızdan da tasarruf etmek istiyorsanız kapsül dolap sizin için en uygun yol.

İlginizi çekebilir: Monokrom Stil Nedir ? Monokrom Kombin Nasıl Yapılır ?

Kapsül Dolap Nedir? Kapsül Dolapta Olması Gerekenler Nelerdir?

Kapsül dolabınızı oluştururken…

İlk etapta kendinizi herhangi bir sayı ile kısıtlamanıza gerek yok. fakat 50-60 parçalık bir dolabında “kapsül dolap” olarak adlandırılması mümkün değil. Kapsül dolap oluştururken 3 ya da 6 aylık zaman dilimi içersinde 30-33 temel parçalar belirleyebilirsiniz. Ve bu süre içerisinde alışveriş yapmamaya özen gösterirsiniz.Ayrıca kapsül dolabınızı oluştururken dolabınız için baskın bir renk belirlemelisiniz. Günlük hayatta daha çok tercih ettiğiniz ve diğer kıyafetleriniz ile daha kolay kombinlenebilir bir renk seçmelisiniz. Günlük tarzınızı da göz önünde bulundurarak sahip olduğunuz kıyafetleri yeniden gözden geçirebilirsiniz. Abiye kıyafetleriniz, spor kıyafetleriniz ve ev kıyafetleriniz haricinde kapsül dolabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak;

1.Siyah Kaban; sonbahar ve kış ayları için

siyah kaban

Modası asla geçmeyen siyah kabanlar özellikle de kadınların dolabında bulundurması gereken parçalardan biri. Aynı zamanda bir çok kıyafetiniz ile kombinlemenizinde mümkün olduğu siyah kabanlar kapsül dolabınız için akla getirebileceğiniz ilk ürün.

2. Trençkot; doğal tonlar

trençkot

Modası geçmeyen ürünlerden biri olan trençkotlar da kapsül dolabınızın olmaz ise olması. Pastel renklerde sahip olduğunuz trençkotlar bahar aylarında kurtarıcınız olarak diğer kıyafetleriniz ile kombinleyeceğiniz şık ve sadece bir parça olarak kapsül dolabınızda yer almalıdır.

3.Siyah Pantolon; zamansız sade ve şık

Hemen hemen her kadının en az bir tane sahip olduğu pantolonlardan olan siyah pantolonlar kapsül dolabınızın temel taşlarından biri olacaktır. Sezon trendlerinden uzak, basic modal bir pantolon uzun vadede her zaman dolabınızda yer alacak bir kıyafet olacaktır.

4.Jean; zamansız

jean

Üretilmeye başlandığı ilk günden beri asla geçmeyen, kapsül dolabınızda bulundurabileceğiniz sezon trendlerinden uzak zamansız bir jean ile kombinleriniz her zaman uyumlu olacaktır.

5. Basic tişörtler; dolabınızın vazgeçilmezi

basic t-shirt

Kapsül dolap denilince olmazsa olmazlar basic parçalardır. Pantolon, etek ve şortlar ile her zaman kominleyebileceğiniz tek renk sade bir tişört her zaman yeterli olacaktır.

6. Deri ceket; siyah ve klasik

Derinin modası hiç geçmedi ve asla geçmeyecek. 🙂 Söz konusu spor ve şık bir stil olduğunda deri ceketler olmazsa olmaz. Yorucu aksesuarlardan uzak sade siyah bir deri ceket her zaman tamamlayıcı şık bir parça olacaktır.

7. Beyaz spor ayakkabı; uyum

Kapsül dolabınız için oluşturduğunuz kıyafetler ile her zaman uyacak bir beyaz spor ayakkabı. Son zamanlarda özellikle moda olan beyaz ayakkabılar ile hem sezon modasına uyabilirsiniz hem de dolabınızı tamamlayabilirsiniz.

8.  Son olarak; Siyah bir bot

Özellikle kış aylarında hem kurtarıcınız hem de kombininizi tamamlayacak eşsiz bir parça olan siyah bot. Siyah pantolonla ya da bir jean ile her zaman uyan, ne renk olursa olsun trençkotunuzla da uyum içinde olacak siyah bot her zaman stilinizde uygun bir parça olarak yer alacaktır. Siyah bot kapsül dolabınızda mutlaka bulundurmanız gereken ve sizi gereksiz ayakkabı alışverişinden kurtaracak bir parça.

Kapsül dolap seçimlerinizde özgürsünüz istediğiniz rengi ve modeli tercih edebilirsiniz. Amaç az kıyafet ile birden fazla stil yaratmak. Bu vesile ile ihtiyacınız doğrultusunda alışveriş yapacak , hem zamandan hem de bütçenizden ciddi tasarruflar sağlayabileceksiniz. 🙂

2020 Sonbahar – Kış Modası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir